Ha valaki esetleg kételkedett abban, hogy az Amerikai Egyesült Államok és szövetségeseinek globális hatalmával valami probléma van, akkor itt a legújabb bizonyíték, hogy bizony van miért fájjon a washingtoni döntéshozók feje. Nem elég, hogy a Közel-Kelet két nagyhatalma, Irán és Szaúd-Arábia kínai közvetítéssel kibékültek (pedig őket eddig jól ki lehetett játszani egymás ellen). Most együtt is gyakorlatozik Irán, Oroszország és Kína, ráadásul az amerikaiak számára létfontosságú Perzsa-öböbeli kőolajlelőhelyek közelében, az öböl bejáratánál.
Persze az amerikaiak igyekeznek megnyugtatóan kommunikálni a hadgyakorlat kapcsáné és azt hangsúlyozzák, hogy erre persze minden országnak joga van, a Hormuzi-szoros azon kevés pontja közé tartozik Földünknek, amelyen keresztül a szabad áthajózás még mindig elemi amerikai érdek. Még akkor is, ha ma már sokkal kevésbé függnek az itteni olajtól, hisz a palaolajkiteremelés új technikái lehetővé tették a hazai termelés jelentős felfuttatását.
Ugyanakkor hangsúlyozta Washington, hogy bár új veszély nincs a Nap alatt a hadgyakorlat miatt, ők komolyan monitoringozni fogják azt, írja az Aljazeera. A gyakorlat helyszíne egyébként az Ománi-öböl, ahol minden tankerhajónak át kell haladnia, amelyik a Perzsa-öböl irányába igyekszik vagy onnan jön.
“Ez a gyakorlat elősegíti a gyakorlati együttműködés elmélyítését a résztvevő országok haditengerészetei között, és pozitív energiákkal látja el a regionális békét és stabilitást” – áll a kínai nemzetvédelmi minisztérium közleményében. Peking azt is hozzátette, hogy a nevezetteken túl más országok is részt vesznek a „Security Bond-2023” névre keresztelt gyakorlaton, de további részleteket nem közöltek. Hogy kik lehetnek ezek, a térképre nézve vélelmezhető, hisz a környéken Iránnak, Pakisztánnak, Ománnak és az Egyesült Arab Emírségeknek van partvonala.
Íme egy videó a gyakorlatról:
Peking egyébként a Nanning rakétarombolót küldte, hogy vegyen részt a gyakorlatokon. Ezek középpontjában a tengeri kutatás és mentés, valamint más nem harci küldetések állnak. Érdekesség, hogy Kínának egyetlen hivatalos külföldi katonai haditengerészeti bázisa van, pont innen nem messze, Dzsibutiban, az Ománi-öböl túloldalán. Oroszország részvétele az ukrajnai háborúja miatt érdekes. Peking nem ítélte el ezért Moszkvát, e hadgyakorlat pedig azt (is) bizonyítja, hogy az oroszokat az 1 milliárd összlakosságú “Nyugat” kivételével a Föld több pontján és a maradék 6 milliárd ember részéről messze nem kezelik páriaként.
Az amerikai nemzetbiztonsági tanács szóvivője, John Kirby úgy fogalmazott, hogy figyelni fogják a gyakorlatot azért, hogy eldöntsék, nem-e fenyegeti saját vagy régióbeli szövetségeseik biztonsági érdekeit. Egyébként Washingtonnak fogynak a térségbeli szoros szövetségesei, nemrég kínai közvetítéssel egyezett meg Irán és Szaúd-Arábia. Az enegria- és üzemanyagválság kapcsán, tavaly Rijád nem volt hajlandó olyan olajkitermelési döntést hozni, ami az amerikai érdekeket szolgálta.
Kínával egyértelmű szuperhatalmi konfliktus áll fenn immár hosszú évek óta, Peking emiatt nem is ítélte el Moszkvát ukrajnai agressziója miatt, ahol az USA a legnagyobb fegyverszállítója az ukrán államnak. Iránnal az 1979-es hatalomátvétel óta feszült a viszony, amit az atomalkuból való trumpi kivonulás csak rontott.
Az utolsó ilyen hadgyakorlatra még 2019-ben került sor Irán, Oroszország és Kína között. Erről itt nézhetsz meg egy videót:
Egyébként az amerikaiakat sem kell félteni. Jelenleg épp a dél-koreai hadsereggel tartanak közös hadgyakorlatot a két Korea közötti demilitarizált övezetben. Kim Dzsong-un rögtön meg is fenyegette a világot azzal, hogy az ő rakétái bizony áthatolnak az amerikai védelmen és elérik a szárazföldet is. Előtte Thaifölddel voltak közös hadgyakorlaton az amerikaiak. Az oroszok Admiral Gorskov fregattja pedig februárban még Dél-Afrikában gyakorlatozott.
Source: Aljazeera