Ha valaki esetleg kételkedett abban, hogy az Amerikai Egyesült Államok és szövetségeseinek globális hatalmával valami probléma van, akkor itt a legújabb bizonyíték, hogy bizony van miért fájjon a washingtoni döntéshozók feje. Nem elég, hogy a Közel-Kelet két nagyhatalma, Irán és Szaúd-Arábia kínai közvetítéssel kibékültek (pedig őket eddig jól ki lehetett játszani egymás ellen). Most együtt is gyakorlatozik Irán, Oroszország és Kína, ráadásul az amerikaiak számára létfontosságú Perzsa-öböbeli kőolajlelőhelyek közelében, az öböl bejáratánál.
Orosz hadihajók a meleg tengereken
Persze az amerikaiak igyekeznek megnyugtatóan kommunikálni a hadgyakorlat kapcsáné és azt hangsúlyozzák, hogy erre persze minden országnak joga van, a Hormuzi-szoros azon kevés pontja közé tartozik Földünknek, amelyen keresztül a szabad áthajózás még mindig elemi amerikai érdek. Még akkor is, ha ma már sokkal kevésbé függnek az itteni olajtól, hisz a palaolajkiteremelés új technikái lehetővé tették a hazai termelés jelentős felfuttatását.
Ugyanakkor hangsúlyozta Washington, hogy bár új veszély nincs a Nap alatt a hadgyakorlat miatt, ők komolyan monitoringozni fogják azt, írja az Aljazeera. A gyakorlat helyszíne egyébként az Ománi-öböl, ahol minden tankerhajónak át kell haladnia, amelyik a Perzsa-öböl irányába igyekszik vagy onnan jön.
“Ez a gyakorlat elősegíti a gyakorlati együttműködés elmélyítését a résztvevő országok haditengerészetei között, és pozitív energiákkal látja el a regionális békét és stabilitást” – áll a kínai nemzetvédelmi minisztérium közleményében. Peking azt is hozzátette, hogy a nevezetteken túl más országok is részt vesznek a „Security Bond-2023” névre keresztelt gyakorlaton, de további részleteket nem közöltek. Hogy kik lehetnek ezek, a térképre nézve vélelmezhető, hisz a környéken Iránnak, Pakisztánnak, Ománnak és az Egyesült Arab Emírségeknek van partvonala.
- Ez is érdekelhet: Két héten belül új atomhatalom születhet: Putyin hű szövetségeseként mindent boríthat
Íme egy videó a gyakorlatról:
Átalakul a Közel-Kelet – nem igazán fog tetszeni Washingtonnak
Peking egyébként a Nanning rakétarombolót küldte, hogy vegyen részt a gyakorlatokon. Ezek középpontjában a tengeri kutatás és mentés, valamint más nem harci küldetések állnak. Érdekesség, hogy Kínának egyetlen hivatalos külföldi katonai haditengerészeti bázisa van, pont innen nem messze, Dzsibutiban, az Ománi-öböl túloldalán. Oroszország részvétele az ukrajnai háborúja miatt érdekes. Peking nem ítélte el ezért Moszkvát, e hadgyakorlat pedig azt (is) bizonyítja, hogy az oroszokat az 1 milliárd összlakosságú “Nyugat” kivételével a Föld több pontján és a maradék 6 milliárd ember részéről messze nem kezelik páriaként.
Az amerikai nemzetbiztonsági tanács szóvivője, John Kirby úgy fogalmazott, hogy figyelni fogják a gyakorlatot azért, hogy eldöntsék, nem-e fenyegeti saját vagy régióbeli szövetségeseik biztonsági érdekeit. Egyébként Washingtonnak fogynak a térségbeli szoros szövetségesei, nemrég kínai közvetítéssel egyezett meg Irán és Szaúd-Arábia. Az enegria- és üzemanyagválság kapcsán, tavaly Rijád nem volt hajlandó olyan olajkitermelési döntést hozni, ami az amerikai érdekeket szolgálta.
- Olvass tovább nálunk: Nukleáris háború törhet ki a Közel-Keleten, pedig hivatalosan senkinek sincs atomja
Kínával egyértelmű szuperhatalmi konfliktus áll fenn immár hosszú évek óta, Peking emiatt nem is ítélte el Moszkvát ukrajnai agressziója miatt, ahol az USA a legnagyobb fegyverszállítója az ukrán államnak. Iránnal az 1979-es hatalomátvétel óta feszült a viszony, amit az atomalkuból való trumpi kivonulás csak rontott.
Az utolsó ilyen hadgyakorlatra még 2019-ben került sor Irán, Oroszország és Kína között. Erről itt nézhetsz meg egy videót:
Egyébként az amerikaiakat sem kell félteni. Jelenleg épp a dél-koreai hadsereggel tartanak közös hadgyakorlatot a két Korea közötti demilitarizált övezetben. Kim Dzsong-un rögtön meg is fenyegette a világot azzal, hogy az ő rakétái bizony áthatolnak az amerikai védelmen és elérik a szárazföldet is. Előtte Thaifölddel voltak közös hadgyakorlaton az amerikaiak. Az oroszok Admiral Gorskov fregattja pedig februárban még Dél-Afrikában gyakorlatozott.
Source: Aljazeera
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
2028-ra feltámasztanák a gyapjas mamutokat
Harc a víz ellen: Innovációk az árvízvédelmi technológiákban
6 észak-koreai katona holttestét azonosíthatták az ukrán fronton
Meglepő dolgot fedeztek fel a pteroszauruszokról, a valaha volt legnagyobb repülő állatokról
Egyenlő státuszban éltek a férfiak és a nők a 9 ezer éves ősi városban
Nem egyedül jött az aszteroida, amelynek becsapódása a dinoszauruszok kihalásához vezetett