KÉPEK: A Notre-Dame-i tűz leplezte le a katedrális egyedülálló felépítését
A párizsi Notre-Dame 2019-es tűzesete a székesegyház újabb titkára derített fényt. A 12. századi gótikus stílusú épület az első olyan ismert építmény, amelyet vasvázzal építettek.
A tűzvész feldúlta az ikonikus székesegyházat. A javítások csaknem négy évvel később még mindig folyamatban vannak. A felperzselt romok között mégis számos hihetetlen lelet került elő, köztük két ólomszarkofág, amelyeket azóta felnyitottak. Ezen leletekről ITT írtunk bővebben.
Most a tűz lehetővé tette a régészek számára, hogy hozzáférjenek és elemezzék azokat a vaskapcsokat, amelyeket az épület építése során a kövek összekötésére használtak.
Notre-Dame: A középkori innováció csodája
Ezt a technikát még soha nem dokumentálták a korszak építészetében – írja az IFL Science. Így az 1160-as években épült Notre-Dame az első olyan épület, amelyet szerkezetében végig vaskapcsokkal erősítettek meg. A katedrális tehát a középkori innováció csodája.
A felfedezésről szóló új tanulmány szerzői szerint ez magyarázatot adhat a székesegyház rendkívüli magasságára: 35 méteres hajójával (a hívek befogadására szánt tér) és két 69 méteres tornyával a legmagasabb épület volt, amelyet addig emeltek.
“Amikor más gótikus templomokat tanulmányoztunk ebből a korszakból, azt tapasztaltuk, hogy egyik sem használt vasat az építéshez” – mondta Maxime L’Héritier vezető szerző a Live Science-nek. “Úgy véljük, hogy a kapcsok tették lehetővé, hogy ezt az építményt ilyen félelmetes magasságba építsék”.
A vaskapcsok vizsgálata
L’Héritier és munkatársai 12 vaskapocsból vettek mintát a székesegyház különböző pontjairól. A tribünökről, a főhajó mellékhajóiból és a felső falakról. Hatot ezek közül egyfajta radiokarbonos kormeghatározás segítségével tudtak datálni. A csoport megállapította, hogy a legfeljebb 50 centiméter hosszúságú kapcsokat az építkezés legkorábbi szakaszaiban használták, így a 12. század közepére tehetők.
“A radiokarbonos kormeghatározás azt mutatja, hogy a Notre-Dame de Paris vitathatatlanul az első gótikus katedrális, ahol a vasra valódi építőanyagként gondoltak az építészet új formájának megteremtése érdekében” – áll a szerzők közleményében. “A középkori építőmesterek több ezer vaskapcsot használtak az építés során”.
A tanulmány az építészeti innováció kiemelése mellett némi fényt derít a 12. és 13. századi párizsi vaspiacra is. Mindemellett a minták további elemzése szükséges ahhoz, hogy ezek a titkok teljes mértékben feltáruljanak.
A tanulmány a PLOS ONE folyóiratban jelent meg.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/16/itt-vannak-europa-reg-elsullyedt-civilizacioi-es-igy-fogjuk-oket-felkutatni/” ][/hm_embed]
Source: IFL Science
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A brit uralkodók szenvedélyes titkai: Utazás a királyi hálószobákban
A heroin eredetileg köhögéscsillapító gyógyszernek készült
1962-ben kitört a nevetés járvány Tanganyikában
Hogyan maradhatott ez a 2600 éves emberi agy szinte hibátlan állapotban?
Az óceánoknak is van saját időjárásuk, de nemcsak a hullámok habjai felett
Az Antarktisz elveszett emberei: Egy lezuhant amerikai repülő története