Elon Musk szerint azonnal szüneteltetni kell a mesterséges intelligencia fejlesztését
Elon Musk egy csoport mesterséges intelligencia-szakértővel és ipari vezetővel féléves szünetet kér az OpenAI nemrég indított GPT-4-nél erősebb rendszerek fejlesztésére. Nyílt levelében pedig a társadalomra és az emberiségre jelentett potenciális veszélyeire hivatkozik.
A Reuters szerint a hónap elején a Microsoft által támogatott OpenAI bemutatta GPT (Generative Pre-trained Transformer) mesterséges intelligenciaprogramjának negyedik iterációját. A program képes a felhasználókkal folytatott emberhez hasonló beszélgetésektől kezdve a dalok megkomponálásán át a hosszú dokumentumok összefoglalójára is.
A nonprofit Future of Life Institute által kiadott levelet több mint 1000 ember, köztük Musk is aláírta. A levél a fejlett mesterséges intelligencia fejlesztésének szüneteltetésére szólított fel mindaddig, amíg az ilyen tervek közös biztonsági protokolljait független szakértők nem dolgozzák ki, nem hajtják végre és nem ellenőrzik.
“A nagy teljesítményű mesterséges intelligenciarendszereket csak akkor szabad fejleszteni, ha biztosak vagyunk abban, hogy hatásuk pozitív lesz, és kockázataik kezelhetőek lesznek.”
A levél részletezte az emberekkel versengő mesterséges intelligencia rendszerek által a társadalomra és a civilizációra jelentett potenciális kockázatokat gazdasági és politikai zavarok formájában. Ezzel együtt felszólította a fejlesztőket, hogy működjenek együtt a politikai döntéshozókkal az irányítás és a szabályozó hatóságokkal.
Máris ekkora veszélyt jelent a mesterséges intelligencia?
A levelet aláírta többek között a Stability AI vezérigazgatója, Emad Mostaque, az Alphabet tulajdonában lévő (GOOGL.O) DeepMind kutatói, valamint az AI egyik “keresztapjaként” emlegetett Yoshua Bengio és Stuart Russell, a terület kutatásának egyik úttörője.
Az Európai Unió átláthatósági nyilvántartása szerint az Future of Life Institute-ot elsősorban a Musk Foundation, valamint a londoni székhelyű Founders Pledge hatékony altruista csoport és a Szilícium-völgyi Közösségi Alapítvány finanszírozza. Az aggodalmakra az EU rendőrsége, az Europol hétfőn csatlakozott a ChatGPT-hez hasonló fejlett mesterséges intelligenciával kapcsolatos etikai és jogi aggályok kórusához. Egyúttal figyelmeztetett a rendszer adathalászkísérletekhez, dezinformációhoz és kiberbűnözéshez való lehetséges visszaélésekre.
Eközben az Egyesült Királyság kormánya javaslatokat tett a mesterséges intelligencia “adaptálható” szabályozási keretére.
A kormány szerdán közzétett politikai dokumentumban felvázolt megközelítése szerint a mesterséges intelligencia szabályozásának felelőssége az emberi jogokért, az egészségügyért és biztonságért, valamint a versenyért felelős szabályozó hatóságok között oszlana meg, ahelyett, hogy egy új, a technológiával foglalkozó szervet hozna létre.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében