Lukasenka akkor sem tudná megállítani Putyint, ha akarná
Alekszandr Lukasenka fehérorosz elnök “tehetetlen” lenne a növekvő orosz nyomással szemben, ha a Kreml által a határain belül tárolni tervezett atomfegyvereket bevetné Ukrajna ellen – mondta a Newsweeknek egy volt amerikai tábornok.
A hétvégén Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy évtizedek óta először tervezi atomfegyverek telepítését országa legközelebbi európai szövetségesének határain belül. Ez a Kreml számára egy újabb stratégiai fedezet a szomszédos Ukrajnával szemben, mivel az orosz háborús erőfeszítések a háború második évébe lépve kezdtek megtorpanni.
Az erőfitogtatásnak tűnő lépést az egész Nyugat elítélte, mondván, Fehéroroszország a Kreml “nukleáris túsza”, amit a kelet-európai feszültség egyértelmű fokozódásának neveztek.
“Úgy gondolom, hogy ez a Kreml információs akciója, hogy emlékeztessen minket arra, hogy Oroszországnak vannak nukleáris fegyverei, mert tudják, hogy a Nyugat túl hevesen reagál, valahányszor ez szóba kerül” – mondta Ben Hodges nyugalmazott tábornok a Newsweeknek. “Ez arra késztet minket, hogy megálljunk, habozzunk”.
Ez a lépés azonban azért jelentős, mert még közelebb köti a fehérorosz vezetést Putyinhoz, és Lukasenkát kiszolgáltatottá teheti politikai ellenzékének.
- Ez is érdekelhet: Már megint megmérgezték Putyin egyik fő ellenlábasát
Lukasenka vajon áldozat vagy cinkostárs?
Röviddel a Kreml bejelentése után Szvjatlana Cihanoszkaja, száműzetésben élő fehérorosz ellenzéki vezető a Twitteren fejtette ki véleményét. Azt állította, hogy a nukleáris fegyverek Fehéroroszországban történő elhelyezése “a lehető legrosszabb fejlemény”. Ráadásul ez Fehéroroszországot az ukrán erők “megelőző vagy megtorló csapásainak potenciális célpontjává” teheti.
Szakértők szerint egy ilyen döntés csak azt jelentheti, hogy Lukasenkát vagy Oroszország kényszerítette erre a döntésre, vagy Putyin megígérte, hogy segít neki hatalmon maradni, mivel a Kreml igyekszik megszilárdítani befolyását Kelet-Európában.
“Az oroszok azt állítják, hogy Lukasenka már régóta arra törekszik, hogy nukleáris fegyvereiket Fehéroroszország területén helyezzék el” – mondta a Newsweeknek Rajan Menon, a Defense Priorities nagystratégiai programjának igazgatója és a New York-i City College nemzetközi kapcsolatokért felelős professzora.
“Lukasenka soha nem ismerné be, hogy kényszerítették. Ha valóban ez történt, arról mindenki hallgat, és talán soha nem tudjuk meg a háttérben zajló történetet. Ami az orosz befolyást illeti, az kétségtelenül jelentős. Csak Putyinhoz fordulhat, ha újabb népfelkeléssel kell szembenéznie.”
Lukasenka március 31-re tervezett, a nemzethez intézett beszéde előtt egyes megfigyelők úgy vélik, hogy nem lehet választása a kérdésben. Még akkor sem, ha ez csak a Kreml nyomásgyakorlása a Nyugatra, és még inkább orosz ellenőrzés alá köti őt és országát.
“Ez még inkább gyengíti Lukasenka pozícióját” – mondta Hodges. Kíváncsian várom, hogyan reagál a fehéroroszországi ellenzék, túl az eddigi nyilatkozatokon. Ahogyan Putyin egyértelmű szárnysegédje Hszi elnöknek, úgy Lukasenka a nagyon apró szárnysegéd Putyin oldalán”.
Olvasson tovább:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban