Jóváhagyta a kétkamarás román parlament egyesített védelmi bizottsága a román védelmi minisztérium (MAPN) öt fegyverbeszerzési programját, amelyek költésvetése együttesen mintegy tízmilliárd dollárt (7,1 milliárd eurót és 2,5 milliárd dollárt) tesz ki – közölte szerdán a G4Media.ro hírportál.
Légvédelmi rakétarendszereket vásárol Románia
A legnagyobb értékű – 4,2 milliárd eurós – beszerzés a SHORAD, illetve VSHORAD (rövid és nagyon rövid hatótávolságú) légvédelmi rakétarendszerekre vonatkozik. A MAPN 16 üteget a légierő, 9 üteget pedig a szárazföldi csapatok felszerelésére szán, a két szakaszban megvalósítandó fegyverbeszerzés első szakasza 2030-ig tartana.
A bukaresti védelmi tárca 2,995 milliárd eurót tervez költeni 298 lánctalpas harckocsi beszerzésére, 1,923 milliárd dolláros költségvetésből a MAPN a szárazföldi csapatok öt zászlóalját látná el egy-egy 155 milliméteres kaliberű önjáró löveggel, megfelelő lőszerrel, illetve logisztikával, és tüzéreket képezne ki. A védelmi tárca további 372 millió dollárért vásárolna az Egyesült Államokkal kötendő kormányközi megállapodás révén 186 darab AIM-120 AMRAAM típusú, radarvezérlésű, közép-hatótávolságú levegő-levegő rakétát a légierő F-16-os harci gépei számára.
Az ötödik beszerzési program is az F-16-os harci repülőgépek felfegyverzésére irányul: a tárca 239 millió dollárt akar költeni a MAPN 299 rövid hatótávolágú, infravörös vezérlésű AIM-9X SIDEWINDER típusú levegő-levegő rakéta beszerzésére.
Romániában előzetes parlamenti jóváhagyás szükséges a 100 millió eurós értéket meghaladó közbeszerzések elindításához, amelyről a MAPN esetében az egyesített védelmibizottság hivatott dönteni.
Német fegyveripari óriás a magyar határ mellett
Románia az ukrajnai háború kitörését követően úgy döntött: 2023-tól kezdődően a GDP 2,5 százalékára emeli (a korábbi 2
százalékról) védelmi kiadásait. A 2017-ben indult haderőfejlesztés során a bukaresti védelmi tárca főleg amerikai gyártmányú haditechnikák – Patriot rakétaelhárító rendszerek, HIMARS sorozatvetők és F-16-os harci repülők – beszerzéséről döntött, írja az MTI.
Eközben a Romania Insider oldal arról adott hírt, hogy a német Rheinmetall fegyveripari gigakonszern a magyar határ mellett készül szervíz- és logisztikai központot nyitni. Ráadásul az üzem már ebben a hónapban elindul Szatmárnémetiben, mindössze néhány kilométerre a román-magyar határtól. A célja pedig azon fegyverek logisztikája és javítása lesz, amit az ukrajnai háborúban használnak. Az alábbi fegyverek, járművek javítását fogják itt elvégezni: önjáró tarackok, Leopard 2-es és Challenger harckocsik, Marder gyalogsági harcjárművek és Fuchs páncélozott szállítóeszközök, valamint katonai teherautók.
Néhány hónapja a Portfólió arról írt, hogy legmodernebb, KF51 Panther tankjukat adnák Ukrajnának, ám előbb legyártanák azt Németországban vagy Magyarországon. Az ukránokat egyékbént a KF41 Lynx-ek is érdeklik (ezekből kapott tavaly Magyarország), ráadásul ezt tényleg csak Magyarországon tudják majd gyártani a németek várhatóan az idei évtől. Így tulajdonképpen Magyarországon gyártott fegyverekkel történhet meg az ukrán hadsereg felszerelése az oroszok ellen, ami sajátos fénytörésbe helyezi az ukrán fegyverszállításokat ellenző magyar kormányzati álláspontot.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon