A Naptól nézve a Föld után következő bolygó, a Mars két égi kísérővel rendelkezik, a Phobos és a Deimos névre hallgató holdakkal. Most szenzációs új fotókat közöltek utóbbiról, és ezek alapján elmondható, hogy mindkét égitest nagyjából úgy néz ki, mint egy krumpli.
Az iflscience.com cikke szerint a képeket mindössze 100 kilométerre kattintották a Deimos-tól, ezért ilyen élesek. Azért fontosak, mert a tudósokat már régóta foglalkoztatja a két krumpliszerű égitest, leginkább, hogy miként keletkeztek, esetleg a Mars gravitációja által befogott aszteroidák, vagy valamikor a bolygóból szakadtak ki? Esetleg a mi Holdunkból keletkeztek? Nos, ezek a közeli fotók most azt mutatják, hogy az utóbbi forgatókönyv a valószínűbb. Holdunkról pedig tudjuk, hogy a Földből szakadt ki, tehát akkor a Mars körül keringő anyag is földi “származású” lehet.
A Vörös Bolygó egyébként is foglalkoztatja az emberiség fantáziáját az elmúlt egy-két évtizedben, elég csak arra gondolni, hogy sokan már aktívan tervezik a marsraszállást és ott kolóniák létrehozását. A filmművészet pedig olyan remekművekekkel kedveskedett a témában már évekkel ezelőtt, mint Mentőexpedíció c. alkotás Matt Damon-nal a főszerepben, amit ráadásul hazánkban forgattak.
Gyönyörű fotót közöltek a Mars holdjáról
Az Egyesült Arab Emírségek által útnak indított Emirates Mars Mission-nak (Emirátusok Mars Misszió) köszönhetjük az új fotókat. Az ő Hope (Remény) nevű drónjuk már évek óta tanulmányozza a Marsot. Tavaly nyáron pedig módosítottak kicsit a keringési paraméterein annak érdekében, hogy picit jobban meg tudja figyelni a Deimost. Ez a vörös égitest legkülsőbb és legkisebb holdja. Többszöri próbálkozás után pedig sikerült is a Hope-nak 100 kilométerre megközelítenie a holdat.
Ez pedig lehetővé tette, hogy az eddigi legközelebbi fotót készítsék róla, ráadásul a távolabbi oldalát sikerült lekapni, ami eddig a legkevésbé volt tanulmányozva. A hold sugara egyébként körülbelül 6,2 kilométer és 30,3 óránként kerüli meg a Marsot. Íme a nagyszerű fotó egyenesen Mohammed bin Rashid Al Maktoum sejknek, Dubaj vezetőjének és az Egyesült Arab Emírségek miniszterelnökének Twitter oldaláról:
في سابقة عالمية جديدة … مشروع الإمارات لاستكشاف المريخ “مسبار الأمل” يقترب لمسافة ١٠٠ كم من القمر التابع للمريخ “ديموس” .. ويلتقط أوضح صورة حصل عليها البشر لهذا القمر …
تخبرنا النظريات بأن هذا القمر هو كويكب خارجي تم التقاطه ضمن مدار المريخ .. ويدحض مسبار الأمل هذه النظرية… pic.twitter.com/JDOy1fpn6B
— HH Sheikh Mohammed (@HHShkMohd) April 24, 2023
Persze a fotó csak a cseresznye a tortán. A tudósok ugyanis UV és infravörös vizsgálatoknak is alá tudták vetni a holdat, amiből fontos következtetéseket tudnak majd levonni összetételére, morfológiájára és egyéb tulajdonságaira vonatkozólag.
The second example is a “cross-eyed stereogram” (created as side-by-side pairs of images). This type of stereogram requires looking cross-eyed at the left/right image pair. The stereo effect with this technique can be more pronounced than a comparable anaglyph presentation. pic.twitter.com/pVRnQJAJAq
— Hope Mars Mission (@HopeMarsMission) April 26, 2023
Az Emírségek Mars-missziójának hivatalos Twitter-oldala még több információval ITT érhető el.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?