Noé bárkájának történetét mindenki jól ismeri. Mind tudjuk, hogy a bárka mentette meg az embereket és az állatokat a pusztító özönvíztől, amely elborította világot. A kérdés csak az, hogy ez valóban megtörtént-e vagy mindez csak egy mítosz? Nos, a válasz nem egészen egyértelmű, de az özönvíz történet túl sok nép mítoszaiban tűnik fel ahhoz, hogy ez csak véletlen legyen.
Az Ótestamentum szerint Noé 600. életévének második hónapjának 17. napján kezdődött az özönvíz. Miután Isten úgy vélte, hogy az emberek túlságosan gyarlók, úgy döntött megtisztítja a világot. Mivel Noé igaz volt, így Isten megparancsolta neki, hogy barkácsoljon egy bárkát, amelyen megmentheti családját és minden állatból két példányt.
Amit a geológiából biztosan tudunk, hogy nem történt globális árvíz a világ történetében — mondta David Montgomery, geomorfológus. Mint az nyilvánvaló, a Földön nincs elég víz ahhoz, hogy még a legmagasabb hegyeket is beborítsa. Még ha az atmoszférából az összes víz is kicsapódott volna, még így is csak 2,5 centimétert emelkedett volna a vízszint. Ha azonban a világ összes gleccsere elolvadna, akkor már egy 60 méteres vízszint emelkedésről beszélnénk, ráadásul még rengeteg talajvíz is van. Azonban még ez sem elég, hogy mindent beborítson, plusz a geológiai kutatások alapján ilyen esemény nem történt.
Az özönvíz mítosz
Nyilván a bibliai történet valamelyest túlzó. Nem csak a víz mennyisége megkérdőjelezhető a történetben, hanem például az is, hogy hogyan élt Noé 600 évig. Az Ótestamentum körülbelül időszámításunk előtt 800-500 között keletkezett. Ez szájhagyomány útján terjedő történeteknek a lejegyzése volt, amelyek számtalan forrásból származhatnak.
A bibliai özönvízhez hasonló történetek megannyi más vallás történeteiben is fellelhetők — írja a Live Science. Ezek a történetek egészen Mezopotámiáig nyúlnak vissza, vagyis igazán ősiek. A tudósok szerint ezek a történetek inkább lokális áradásokról szólnak, mintsem egy globális eseményről. Az 1990-es évek végén például volt egy elmélet miszerint 7 500 évvel ezelőtt a Fekete-tenger és a Földközi-tenger közti összeköttetés megnyílt. Ekkor hatalmas mennyiségű víz áramolhatott egyik helyről a másikra, amely lehetséges eredete lehet az özönvíz mítosznak.
Ha ez valóban így történt, akkor elképzelhető, hogy az akkor ismert világot ténylegesen elöntötte a víz. Ez pedig később történetek formájában élt tovább a kevés túlélő személyében, akik elhintették az özönvíz mítosz magvait. Ezeknek az embereknek nem biztos, hogy volt máshova menekülniük, mint Mezopotámiába.
Egy 2009-es tanulmány szerint az özönvíz sokkal kisebb méretű volt, mint azt az előző elmélet állítja, ha egyáltalán megtörtént. Azonban az özönvíz mítosz világszerte fellelhető, amely egyéb más helyi események következmény lehet. Ezek a történetek még az amerikai őslakosok köreiben is fellelhetők, akikre kizárt dolog, hogy a Fekete-tenger lehetséges áradása hatással volt. Azonban azok a népek, akik hasonló történeteket mesélnek, sokszor élnek szeizmikusan aktív régiókban, így ez is lehet egy magyarázat.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?