Megtiltották az orosz tisztviselőknek, hogy lemondjanak, ha mégis, ‘hazaárulókká válnak’
Magas rangú orosz tisztviselőknek tilos lemondaniuk tisztségükről az ukrajnai háború alatt, egy jelentés szerint egy ilyen lépés megkísérlése árulásnak minősülne.
A Vazhnye Istorii (iStories) független orosz nyelvű hírportál szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök inváziójának kezdete óta legalább két kormányzó próbált lemondani. Azonban büntetőjogi felelősségre vonás veszélye miatt visszaléptek ettől. “Sokan vannak”, akik a háború kezdete óta el akarták hagyni a posztjukat – mondta a Kreml egyik forrása a hírügynökségnek -, de “ha mindenki távozik, elveszik az ellenőrzés”, írja a Newsweek.
A Kreml vezetése a távozási szándékot “árulásnak” tekinti, ezért a köztisztviselőknek “egységet kell demonstrálniuk”. Ezt az iStories négy forrásra hivatkozva jelentette, amelyek között egy volt FSZB-tiszt és egy politikai stratéga is szerepel. Arról van szó, hogy az FSZB biztonsági ügynökség tisztjei korábban panaszkodtak arra, hogy a Putyin által szeptemberben bejelentett részleges mozgósítás miatt nem engedik őket felmondani, még a szerződésük lejárta után sem.
Ha lelépnél a Kremlből, áruló leszel
“Arról azonban, hogy a tilalom a köztisztviselőkre is vonatkozik, korábban nem volt tudomásunk” – írta az iStories. Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy ez nem hivatalos, és kivételek, például egészségügyi okok vagy korrupció vádja miatt történik.
Egy forrás szerint
“sokan készek nagy pénzeket fizetni azért a lehetőségért, hogy most csendben, észrevétlenül távozhassanak”.
Még mielőtt Putyin elindította volna a teljes körű inváziót, az orosz hatóságok megnehezítették a tisztviselők lemondását. Ezt a Meduza független orosz nyelvű médium a Kreml kormányzati forrásaira hivatkozva állította. “Minden egyes esetről egyedi alapon döntenek” – mondta egy forrás a csatornának – “de az általános tendencia továbbra is az, hogy a tisztviselők maradnak a pozíciójukban”.
Márciusban a Sistema, a Szabad Európa Rádió részét képező oknyomozó projekt arról számolt be, hogy egyes tisztviselőket és állami vállalatok alkalmazottait arra kérték, hogy “adják le az útlevelüket megőrzésre”. Egy másik független csatorna, a Bell áprilisban azt írta, hogy az orosz kormánytisztviselőknek teljesen megtiltották, hogy elhagyják az országot.
Az Háborús Tanulmányok Intézete (ISW) hétfőn közölte, hogy a Kreml “megpróbálhatja megakadályozni az orosz tisztviselőket abban, hogy tiltakozásul lemondjanak, hogy saját céljaikat előmozdítsák”.
Az amerikai szervezet korábban megjegyezte, hogy Alekszandr Lapin vezérezredes, a Központi Katonai Körzet korábbi parancsnoka és Mihail Teplinszkij vezérezredes, az orosz légideszant erők parancsnoka állítólag a fronton uralkodó állapotok miatti kritikát követően, illetve tiltakozásul mondott le.
Az ISW szerint valószínűsíthető, hogy Teplinszkij a lemondásából fakadó következményeket arra használta fel, hogy vezető katonai parancsnoki posztra törekedjen Ukrajnában. Ez egy “olyan forgatókönyv, amelyet a Kreml a jövőben a bejelentett tilalom alkalmazásával próbálhat elkerülni”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Több, mint 100 milliárdot kap a turizmusfejlesztés 2025-ben
Emberi szuperhősök? Léteznek – a tudósok vizsgálják őket
Egy orvos elmondta, hogy altatásban valójában nem alszol – sokkal ijesztőbb
Magyar tartalékos katonák belekóstoltak a fagyos ukrán front lövészárok valóságába – képek, videó
Lenyűgöző kivilágítással indult el a Miskolci Adventi Fényvillamos – Nézze meg itt kívül-belül
Amerika sürgeti Ukrajnát, hogy 18 évre csökkentsék a mozgósítási korhatárt