Hol van a Föld leghidegebb helye?
Van néhány hely a Földön, ahol a csontig hatoló hideg uralkodik. De mi volt a valaha mért legalacsonyabb hőmérséklet, és hol mérték?
A Déli-sarktól az Északi-sarkkörig a szélsőségesen hideg hőmérséklet csontig hatolóan alacsony lehet néhány helyen. De melyek a valaha mért leghidegebb hőmérsékletek? És melyek a leghidegebb városok, illetve a Föld leghidegebb állandóan lakott részei?
Általánosságban elmondható, hogy a Föld átlaghőmérséklete mínusz 25 °C és 45 °C között változik. Ehhez képest a Merkúron a nappali hőmérséklet 430 °C-ig emelkedik, míg éjszaka mínusz 180 °C-ig süllyed – írja a Live Science.
Ugyanakkor a Földön is tapasztalhatunk szélsőségeket. Ezt szem előtt tartva, íme néhány a bolygónkon valaha mért leghidegebb hőmérsékletek közül.
Hol van a Föld leghidegebb helye?
Kelet-antarktiszi fennsík, Antarktisz – mínusz 98 °C
Az Antarktisz keleti részén található jeges fennsíkon a hőmérséklet akár mínusz 98 °C-ra is csökkenhet. Emiatt ez a fennsík a Föld leghidegebb helye.
A kutatók ezt az antarktiszi jégtakaró egy olyan gerince fölött mért műholdas adatok újbóli vizsgálatával állapították meg, amely korábban mínusz 93 °C-ot ért el. A Geophysical Research Letters című folyóiratban közzétett új elemzésük azt mutatta, hogy a hőmérséklet valójában még ennél is alacsonyabb volt.
Megállapították, hogy a hideg hőmérsékletet a tiszta időjárás és a rendkívül száraz levegő okozta: a nedvesség ugyanis a levegőben csapdába ejti a hőt. Mindkét feltételnek több napig kell fennállnia ahhoz, hogy a hőmérséklet mínusz 98 °C-ra csökkenjen.
Mi volt a korábbi valaha mért leghidegebb hőmérséklet?
Vosztok kutatóállomás, Antarktisz – mínusz 89,2 °C
Mielőtt 2010. augusztus 10-én a Kelet-antarktiszi fennsík felállította volna a rekordot, a Vosztok kutatóállomás tartotta a leghidegebb hőmérséklet világrekordját. A kutatóbázis 1301 kilométerre található a földrajzi Déli-sarktól. A déli féltekén 1983. július 21-én, a nyári időszakban tíz napon át mínusz 89,2 °C fagyos hőmérsékletet mértek az időjárási adatok.
Az éghajlati viszonyoknak tökéletesnek kellett lenniük ahhoz, hogy a hőmérséklet elérje ezt az alacsony szintet. 2009-ben a kutatók megállapították, hogy egy hideg légtömeg megakadályozta a Déli-óceánról érkező viszonylag meleg levegő keveredését, és így az állomás egy jeges légörvényben rekedt. Nem volt felhőtakaró sem, ami segítette volna a hő visszatartását.
A Journal of Geophysical Research című folyóiratban közzétett tanulmányukban a kutatók szerint a megfelelő körülmények között még hidegebb lehet a Vosztok állomáson, a lehetséges rekordalacsony hőmérséklet mínusz 96 °C lehet.
Hol van a legfagyosabb állandóan lakott hely?
Ojmjakon, Oroszország – mínusz 71,2 °C
A kelet-szibériai Ojmjakon falut a Föld leghidegebb állandóan lakott helyeként ismerik. Nevének fordítása “víz, amely nem fagy meg”, a közeli termálforrás miatt. A város eredetileg a rénszarvaspásztorok célpontja volt, akik a forráshoz vitték csordáikat vízért.
Az átlagos téli hőmérséklet Ojmjakonban eléri a mínusz 50 °C hőmérsékletet. A város leghidegebb napját 1924-ben jegyezték fel, amikor a hőmérséklet mínusz 71,2 °C-ra süllyedt.
Címlapképünk illusztráció.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon