Ez az öt leghosszabb életű állat a Földön, közülük kettő halhatatlan
Az elefántok nagyjából 60-70, az óriásteknősök akár 150-200 évig és élnek. Ám ezzel a tisztességes korral még sehol sincsenek bolygónk igazi matuzsálemeitől.
A Live Science összegyűjtötte a legek legjeit, ők öten minden képzeletet felülmúlóan hosszú ideig élnek:
Óceáni quahog kagyló: 500+ év
Az Atlanti-óceán északi részén élő óceáni quahog kagyló (Arctica islandica) fajtája rekordere. A 2006-ban Izland partjainál talált egyik ilyen állat 507 éves volt az Egyesült Királyságban található National Museum Wales szerint. Az ősi kagyló a Ming becenevet kapta, mert 1499-ben született, amikor a Ming-dinasztia uralkodott Kínában (1368-tól 1644-ig).
“Az Izlandot körülvevő hidegebb vizekben az óceáni quahog kagyló anyagcseréje lassabb, így lassabban nő, és akár 500 évnél is tovább élhet” – írta Anna Holmes, a walesi Nemzeti Múzeum gerinctelen biológiai sokféleség (kéthéjú kagylók) kurátora 2020-ban a múzeum honlapján.
Fekete korall: 4.000+ év
A korallok színes, víz alatti szikláknak és növényeknek tűnnek, de valójában a csalánozókhoz tartozó gerinctelen állatok, illetve ezek külső váza. Ezek a polipfélék folyamatosan szaporodnak, mégpedig oly módon, hogy önmaguk genetikailag azonos másolatát létrehozva mintegy kicserélik magukat, ami idővel a korall exoskeleton szerkezetének egyre nagyobb és nagyobb növekedését eredményezi. A korallok tehát nem egyetlen, hanem több azonos organizmusból állnak, így rendkívül hosszú élettartamuk inkább csapatmunka.
A mélyvízi fekete korallok a leghosszabb életű korallok közé tartoznak. A Hawaii partjainál talált fekete korall példányok a radiokarbonos kormeghatározás tanúsága szerint 4.265 évesek.
Üvegszivacs: 10.000+ év
A tengeri szivacsok a korallokhoz hasonlóan állatkolóniákból állnak, és szintén több ezer évig élhetnek – közülük is kiemelkednek az üvegszivacsok. A NOAA leírása szerint e csoport tagjai gyakran az óceán mélyén találhatók, és csontvázuk üvegre hasonlít, innen is ered a nevük.
A Chemical Geology című folyóiratban közzétett 2012-es tanulmány ismerteti, hogy a Monorhaphis chuni fajhoz tartozó üvegszivacs egyes példányai elérhetik a 11.000 éves kort is.
Turritopsis dohrnii
A Turritopsis dohrnii-t halhatatlan medúzának is nevezik, mert potenciálisan örökké élhet. A medúzák lárvaként kezdik életüket, mielőtt megtelepednének a tengerfenéken, és polippá alakulnának. Ezekből a polipokból aztán ismét szabadon úszó medúzák fejlődnek. Az American Museum of Natural History szerint a felnőtt T. dohrnii azért különleges, mert ha megsérül vagy éhezik, illetve ha megöregszik, vissza tud változni polippá, majd később ismét medúzává válik – és ezt végtelen alkalommal meg tudja csinálni.
Ez azt jelenti, hogy megfelelő körülmények között talán soha nem halnak meg – olvasható a londoni Természettudományi Múzeumban. A T. dohrnii parányi – átmérője kevesebb mint 4,5 milliméter –, és más állatok, például halak előszeretettel fogyasztják el, vagy számtalan más egyéb módon pusztulhatnak el, így nem valószínű, hogy valamelyikük ténylegesen örökké élne – de a lehetőség adott.
Hidra
A hidra faj kis gerinctelen állatok egy csoportja, amelyek puha testükkel kissé hasonlítanak a medúzákra, és a T. dohrnii-hoz hasonlóan képesek „örökké élni”. Ezek az élőlények nagyrészt őssejtekből állnak, amelyek duplikáció vagy klónozás révén folyamatosan regenerálódnak, így sejtjeik nem degenerálódnak, ahogy öregszenek. Természetes körülmények között persze elpusztulnak az olyan veszélyek miatt, mint a ragadozók és a betegségek, de e külső veszélyek nélkül örökké megújulhatnának.
“Úgy tűnik, nem öregednek, tehát potenciálisan halhatatlanok” – mondta korábban Daniel Martínez, a kaliforniai Claremontban található Pomona College biológiaprofesszora, aki elsőként írta le a hidra ezen képességét.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Lehetséges, hogy az univerzum egy fekete lyuk belsejében van?
Ukrajna behatolása megtorpedózta Moszkva tervezett offenzíváját
A centuriók nemcsak a római hadsereg, de a társadalom alappillérei is voltak
Léggömbszerűen fújódik a legkülönlegesebb vulkán körül a talaj, a kutatók sem tudják, mikor törhet ki
Véres tisztogatás nyomaira bukkantak a waterlooi csata helyszínén
Felhőkarcoló méretű aszteroida közelít a Földhöz, és élőben láthatjuk