Lehetséges, hogy Vlagyimir Putyin megússza, hogy háborús bűncselekmények miatt Hágába küldjék, ha ő az egyetlen személy, akivel a Nyugatnak tárgyalnia kell az ukrajnai háború befejezéséről – mondta Emmanuel Macron.
A francia elnök az uniós vezetők moldovai konferenciáján elmondott beszédében az EU gyors bővítésére, Európa keleti és nyugati része közötti megbékélésre, valamint Ukrajna NATO-tagságához vezető útra vonatkozó terveket is felvázolt.
A Guardian szerint Macron ragaszkodott kijelentéséhez, miszerint Oroszország elvesztette minden legitimitását. Azonban azt is mondta, hogy ha a közelgő ukrajnai offenzíva nem éri el katonai céljait, akkor át kell értékelni az Ukrajnának nyújtott jövőbeli európai támogatás jellegét. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Ukrajna nemcsak a saját határait, hanem Európa határait is védi.
Az Egyesült Államok Ukrajnával kapcsolatos politikájának folytonosságát szorgalmazta, de szerinte az EU-nak saját védelmének megerősítésével fel kell készülnie arra az eshetőségre, hogy esetleg republikánus kormányt választanak.
Az európai vezetők eddigi legőszintébb kijelentésében arról, hogy tárgyalni kell Putyinnal, Macron azt mondta, hogy “ha néhány hónap múlva lesz egy ablakunk a tárgyalásokra, a kérdés a tárgyalás és a tárgyalás közötti arbitrázs lesz. Tárgyalni kell a de facto vezetőkkel is, és azt hiszem, hogy a tárgyalások prioritást élveznek. Olyan helyzetbe is kerülhetünk, hogy “azt akarjuk, hogy börtönbe kerüljön, de csak vele tudunk tárgyalni”.”
Azt mondta, hogy addig is bizonyítékokat kell gyűjteni Oroszország és vezetői ellen. A nagyobb európai védelmi kiadások és koordináció mellett érvelve azt mondta, hogy “biztonságunkat és stabilitásunkat nem szabad átruházni és az amerikai választók belátására bízni”.
Visszautalva a három évvel ezelőtti állítására, miszerint a NATO az “agyhalál” állapotában van, azt mondta, hogy Putyin ukrajnai inváziója ébresztő volt, amelyre a NATO jól reagált. Rámutatott azonban, hogy egyes tagok nem léptettek életbe szankciókat Oroszországgal szemben. Ezzel nagyvonalúan nem akarta közvetlenül Törökországot említeni.
Elismerte, hogy a múltban Nyugat-Európa nem volt érzékeny a keleti országok kéréseire. “Néhányan azt mondták, hogy Önök elszalasztották a lehetőséget, hogy csendben maradjanak. Azt hiszem, mi is elszalasztottunk egy lehetőséget, hogy meghallgassuk önöket. Ennek az időnek vége” – mondta Macron nagy ováció közepette.
Érdemes elolvasni: