Fölöslegesen lövöldözi mindenével az orosz haderő Ukrajnát
A szerdán közzétett jelentés szerint a légvédelem sikeresen megsemmisítette az orosz haderő által májusban Ukrajna ellen indított fegyverek mintegy 90 százalékát.
Az elemzés a Kyiv Post című laptól származik, amely szerint az ukrán légierő által közzétett adatok azt mutatják, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök hadserege májusban több mint 500 rakétával és “kamikaze” drónnal próbálta megtámadni Ukrajnát, több mint 1,7 milliárd dollár értékben, számolt be az Euronews.
A beszámoló Oroszország múlt hétvégi, hatalmas Kijev elleni drónoffenzívája után jelent meg. Az Háborús Tanulmányok Intézete (ISW) kedden közölte, hogy ezek az agresszív dróntámadások sikertelenek voltak. Az ISW az ukrán vezérkarra hivatkozva azt írta, hogy a hétvégi csapások során Kijev ellen indított 31 orosz drónból 29-et lelőttek. De egész májusban ugyanez történt. A Kyiv Post szerint május folyamán 20 kombinált orosz légitámadás során 563 orosz rakétából és iráni gyártmányú Shahed drónból 533-at semmisített meg az ukrán légvédelem.
A megsemmisített orosz fegyverek nagy része behatoló drón volt, amelyek közül 362-t semmisítettek meg, ami több mint 90 százalékos semlegesítési arányt jelent. A lap megjegyezte, hogy a bevetett nagyjából 400 Shahed drón mindegyike 20 ezer dollár körüli árcédulát viselt. Ez csak májusban mintegy 8 millió dolláros összértéket jelent.
Alig van orosz fegyver, amely betalálna
A legtöbb pénzveszteségért az a rakéta felelős, amelyet Oroszország májusban a legtöbbször használt, a Kh101-555-ösök. A Post szerint 114 ilyen rakétát vetettek be, és 106-ot megsemmisített Ukrajna. Ezek becsült költsége 1,48 milliárd dollár volt.
Az ukrán fegyveres erők adatait, amelyeket a jelentésekhez használtak, a Newsweek nem tudta függetlenül ellenőrizni. A Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központja (CSIS) által májusban kiadott tanulmány azonban szintén dokumentálta az általa “stratégiailag hatástalannak” nevezett orosz rakétacsapásokat. Ian Williams, a CSIS tanulmány szerzője a “nyugati légvédelmi rendszerek beáramlásának” tulajdonította Ukrajna “sikerét az orosz cirkálórakéták elfogásában”.
Guy McCardle, a Special Operations Forces Report (SOFREP) vezető szerkesztője a Newsweeknek elmondta, hogy “a legtöbb beszámoló szerint Ukrajna megállítja a rakéták, rakéták és drónok túlnyomó többségét, amelyeket az oroszok lőnek rájuk”.
McCardle az orosz támadások meghiúsításában elért ukrán sikerek egy részét a szövetségesek által biztosított “csúcsminőségű nyugati légvédelmi fegyvereknek” tulajdonította.
“Ez eléggé frusztráló lehet az oroszok számára, akiknek eddig az volt a válaszuk, hogy több és változatosabb fegyverrel próbálkoztak. Csakhogy szinte mindent eltűntettek az égről.”
McCardle elmondta, hogy a kudarcok ellenére nem hiszi, hogy Oroszország egyelőre taktikai nukleáris fegyverekhez fordulna, mert “az egész világot magukra haragítankák”.
“Még az oroszok sem akarnak harmadik világháborút.”
A háború 15 hónapja alatt a szekértők azt feltételezték, hogy Oroszország kifogyhat a rakétákból, mert az ország nem volt képes gyors ütemben gyártani a fegyvereket. Januárban Margo Grosberg észt hírszerzési vezető azt mondta, hogy Putyin erői talán már csak három-négy hónapig képesek rakétacsapásokat végrehajtani Ukrajna ellen.
Putyin azonban 2022 végén arra biztatta kormányát, hogy a hadsereg többszöri harctéri veszteségei után dolgozzon a fegyvergyártás felfuttatásán. Oroszország Iránhoz is fordult, amely több ezer drónt adott el Putyinnak.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon