8 évig dolgozott Magyarországon egy orosz kém, akiről tudott a magyar kormány
Magyar extrémista csoportokkal lehettek kapcsolatai 2010-től 2019-ig, amikor is Szlovákiába helyezték át, ahonnan az orosz-ukrán háború miatt utasították ki.
A VSquare-en megjelent cikk szerint rengeteg orosz távozott pozsonyi nagykövetségükről. Ráadásul számos, diplomataként beépült orosz kémet is kiutasítottak ebben az időszakban, nem csak Szlovákiából, hanem több NATO és EU-tagországból is. A VSquare most azon dolgozik, hogy azonosítsák ezeket a kémeket a #Espiomats projekt keretein belül. Így derült fény Anton Gorjev történetére is, akiről a magyar kormány pontosan tudta, hogy „azonosított hírszerző tisztként” jött az országba, mégis nyolc évig itt tartózkodhatott.
Gorjev és az extrémisták
Anton Gorjev Oroszország déli részén, Szaratov körzet egyik falujában született 1983-ban. A 2000-es évek elején lépett be az orosz hadseregbe, és feltehetően ekkor került kapcsolatba a katonai hírszerzéssel, a GRU-val is. 2007-ben hagyta el a hadsereget, majd 2009 és 2012 között az oktatkási és tudományügyi minisztériumban dolgozott, a VSquare azonban úgy véli, ez volt az az időszak, amikor kiképezték diplomáciai feladatok álcája alatti információszerzői feladatokra.
2012 májusában kezdhetett az orosz külügyminisztériumnak dolgozni, és ekkor helyezhették át Magyarországra is. Erről azonban még úgy sincsenek pontos információk, hogy „Gorjev katonai hírszerzői munkáját a magyar katonai és polgári kémelhárítás egyaránt észlelte,” számolt be a Telex.
A kezdetekben egyszerű feladatokat kapott, még a második világháborús szovjet sírokat is gondozta. Azonban így jó esélye volt arra, hogy szélszőséges, oroszbarát magyar szervezetekkel építsen ki kapcsolatokat. Például a Magyar Békekörrel, amely más extrémista szervezetekkel együtt szervezett egy ukránellenes összejövetelt, amelyen állítólag ott volt maga Gorjev is, mint konzul. A szervezők később azonban tagadták, hogy együttműködtek volna a rendezvény lebonyolításában, csak a látogatást erősítették meg.
Ezután nem sokkal Gorjev II. titkár, és a konzuli osztály vezetője lett, és segédkezett az Éjszakai Farkasok, Putyin kedvenc motoros bandájának magyarországi látogatásában is.
A letartóztatás kifogyott, kiadatás nem is volt…
A már Gorjev által vezetett konzuli osztály belekeveredett néhány ‘furcsa’ ügybe. 2016-ban az Egyesült Államok kábítószer-ellenes hatósága (DEA) által vezetett nemzetközi nyomozás során a magyar hatóságok razziát tartottak egy Budapest határán fekvő fegyverraktárban, és őrizetbe vettek két orosz fegyverkereskedőt. Ők épp egy mexikói drogkartellnek akarták eladni a honvédség által leselejtezett szovjet fegyvereket, amiért cserébe kokaint és dollármilliókat reméltek. Viszont ráfáztak, mivel a korábban említett amerikai hatóság, a DEA beépített tagjai adták ki magukat a kartell tagjainak.
A nagykövetség tagjai letartóztatásuk után szorosan a két férfi közelében maradt. Minden tárgyalásukon ott voltak, és a börtönben is rendszeresen látogatták őket. Ráadásul egy kitalált orosz nyomozás megmentette őket attól, hogy kiadják őket az amerikai hatóságoknak. Az USA-tól is érkezett kiadatási kérelem a két férfiért, azonban a mondvacsinált orosz nyomozás után a magyar kormány az ő kiadatási kérelmüket teljesítette. A washingtoni külügyminisztérium ezután közleményben fejezte ki finoman szólva egyet nem értését, amelyben kifejtik, hogy a magyar kormány döntése miatt nem csak Magyarország, vagy Egyesült Államok, hanem az egész világ lett „kevésbé biztonságos”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm