Már elérhető a gyönyörű Magyar népmesék témájú emlékérme
Új emlékérmét ad ki a jegybank a Magyar népmesék rajzfilmsorozathoz kapcsolódva; a 3000 forint névértékű színesfém emlékérme A só című népmesét örökíti meg.
Az emlékérme annak a 2021-ben indult, hétrészes színesfém érmesorozatnak a harmadik eleme, amelynek dedikált célja, hogy a magyar népmesék értékeit bemutassa, a rajzfilmsorozat képi világát megidézze – tájékoztatta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken az MTI-t.
Mint kiemelik, az emlékérme előoldalát Vékony Fanni, hátoldalát Szilos András fémműves formatervező iparművészek tervezték, az emlékérme kibocsátási ünnepségére a jelenleg zajló Kecskeméti Animációs Filmfesztivál keretében került sor pénteken.
A Magyar népmesék rajzfilmsorozat 1977-ben indult, a Pannónia Filmstúdió kecskeméti műtermének gyártásában, majd a Kecskemétfilm Kft. által készített további részeivel összesen 100 epizódra bővült. A sorozat 12,5 órányi anyagával hitelesen vezeti be a nézőt a népmesék világába, a teljes meseszéria pedig 2020. október 15-én került be a hungarikumok gyűjteményébe, azon belül a kulturális örökségeink közé – idézi fel az MNB közleménye.
Az érmesorozat harmadik eleme a rajzfilm-sorozatot indító ikonikus epizódot örökíti meg, a rajzfilm képi világához illeszkedve hűen adja vissza a népmese kulcsfigurái közti alapkonfliktust, majd annak feloldását, a szeretetteljes kibékülést.
Az emlékérme előlapjának bal oldalán és alsó negyedében futó, stilizált népművészeti virágmotívumokat és galambábrázolást a Magyar népmesék rajzfilmsorozat főcíme ihlette, amelyet Arany János Rege a Csodaszarvasról című művének első sorai inspiráltak, valamint szintén a főcímet idézi a jellegzetes zsinórírás, amellyel a tervezőművész az emlékérme kötelező elemeit, így a “Magyarország” feliratot, a “3000 forint” értékjelzést, a “2023” kibocsátási évszámot, valamint a verés helyét jelölő “BP.” verdejelet szerkesztette meg.
Az előoldalon központi szerepet kap a királyi vár, ahonnan az atyai harag elűzte legkedvesebb lányát, a jelenet szomorkás hangulatát a lemenő nap sugarait visszaadó fényezés fokozza. Az előoldalt tervező Vékony Fanni iparművész mesterjegye az előlap bal szélén, a középső tulipánmotívum fölött látható. Az emlékérme hátlapja a konfliktus feloldásának jelenetét ábrázolja, a király és a királylány kibékülését, amelyet a háttérben megjelenő királyfi tett lehetővé. A szintén zsinórírással megjelenő “A só” felirat helyezi kontextusba a hátoldalon megjelenő alakokat. A hátlap bal szélén található az érmeoldalt tervező Szilos András iparművész mesterjegye – áll a közleményben.
Az érme a sorozat korábbi elemeihez illeszkedve, 75 százalék réz, 4 százalék nikkel és 21 százalék cink ötvözetéből készült, súlya 16 gramm, átmérője 34 mm. Az emlékérme ezúttal is korlátozott példányszámban jelenik meg, maximum 20 ezer veret készíthető belőlük proof-like kivitelben.
Az érme a rendelkezésre álló készlet függvényében péntektől egy évig névértéken vásárolható meg a gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt. budapesti érmeboltjában, valamint webáruházában.
Érdemes elolvasni:
- 8 évig dolgozott Magyarországon egy orosz kém, akiről tudott a magyar kormány
- Képek: csodálatos lett a most átadott Múzeumnegyed Sopronban
Source: MTI
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Emberi szuperhősök? Léteznek – a tudósok vizsgálják őket
Egy orvos elmondta, hogy altatásban valójában nem alszol – sokkal ijesztőbb
Magyar tartalékos katonák belekóstoltak a fagyos ukrán front lövészárok valóságába – képek, videó
Lenyűgöző kivilágítással indult el a Miskolci Adventi Fényvillamos – Nézze meg itt kívül-belül
Amerika sürgeti Ukrajnát, hogy 18 évre csökkentsék a mozgósítási korhatárt
2000 éves felfedezés: pszichedelikus rituálékhoz használták a mágikus tárgyat