Régészeti szenzáció videón: bronzkori várost tártak fel Kínában
Észak-Kínában talált ősi bronzeszközök rejtélyes eredetére derülhetett fény, mivel a területen egy teljes bronzkori város romjait fedezték fel.
A régészek most több száz meghökkentő leletet – köztük bronz ivóedényeket, festett kerámiákat, türkizzel berakott díszeket és faragott jáde ékszereket – találtak a hatalmas Zhaigou régészeti lelőhelyen, mintegy 110 kilométerre délre a mai Yulin városától, Shaanxi tartományban, írja a Live Science.
A több mint 3.000 évvel ezelőttről származó relikviák a Shang-dinasztia idején készültek, amely Kína északi részét i.e. 1600-tól i.e. 1046-ig uralta.
A régészek a kínai Nemzeti Kulturális Örökségvédelmi Hivatal pekingi sajtótájékoztatóján ismertették a kutatás részleteit.
A szakértők elmondták, hogy a helyi lakosok az 1940-es évek óta ásnak ki ősi leleteket a termőföldjeiken, de eredetük mindeddig ismeretlen volt. Most a 11 dombon elterülő, több mint 3 négyzetkilométer területű Zhaigou lelőhelyen található teljes bronzkori település feltárása megmagyarázza történetüket – mondták a régészek.
“Egy település központjának minden alapvető elemét felfedezték a helyszínen” – mondta Hszü Lianggao, a Kínai Régészeti Intézet kutatója a China Daily című állami napilapnak. “Korábban már találtunk néhány sírt és nagyméretű építményt itt, de ezúttal egy település teljes arculatát tártuk fel”.
Shaanxi a szomszédos Henannal és Shaanxival együtt az ősi kínai civilizáció úgynevezett “bölcsőjét” alkotja a Sárga-folyó medencéjében; a Shang-dinasztia a legkorábbi, amelyre régészeti bizonyítékok vannak, bár a Xia-dinasztia állítólag megelőzte azt i.e. 2070 és i.e. 1600 között.
Több mint 1000 év alatt összesen 13 ősi kínai dinasztia fővárosa volt Shaanxi, ami megmagyarázza, hogy miért épp ez a terület számos jelentős régészeti lelet forrása.
A Zhaigou régészeti lelőhelyen 2022 júniusában kezdődtek meg az ásatások, és a sajtótájékoztatóról szóló beszámolók szerint az ősi várost ma már a régió legnagyobbjaként ismerik el, ahol az eddig felfedezett leggazdagabb sírok is találhatóak.
A régészek már kilenc arisztokrata temetkezési helyre bukkantak Zhaigou-ban, amelyek közül hét téglalap alakú, átjárókkal ellátott sír, ami arra utal, hogy helyi vezetőké volt, mondta Sun Zhanwei, a Shaanxi Régészeti Akadémia kutatója.
“A sírfolyosók magas státuszt szimbolizálnak. Ebben a hierarchiában nem rendelkezhettek ilyennel azok, akiknek alacsony volt a társadalmi rangjuk”.
A bronzkori város központjának talaja döngölt földből állt, ugyanazzal az építési technikával készült, mint amit a mai napig használnak. Különböző funkciójú épületeket is napvilágra kerültek, köztük kézműves műhelyek és fazekas kemencék.
A CGTN kínai állami televíziós csatorna szerint a régészek Zhaigou-ban több bronzból készült szekérdarabot és lómaradványokat is feltártak, amelyek “kulcsfontosságú bizonyítékai a szekerek kínai megjelenésének és a szekérrel együtt való temetkezési szokások kialakulásának”.
A régészek mostanra több mint 200 olyan tárgyat találtak az ottani sírokban, például lakkozott edényeket, amelyek hasonlóak a Shang-dinasztia más lelőhelyein talált leletekhez.
A sajtókonferencián részt vevő szakértők szerint a zhaigou-i romok egykor egy különálló állam fővárosához tartozhattak, amelyet a Henanban található Yinxu városában székelő Shang meghódított, és ezután adót fizetett nekik.
A feltárásról és a leletekről készült kisfilm az alábbi linken érhető el: VIDEO
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon