Szorult helyzetben Putyin, fontos dokumentumok szivárogtak ki a Wagnerről
Vlagyimir Putyin orosz elnök nehéz helyzetbe került, miután nem sikerült határozottan leszámolni a Wagner-csoport lázadásával.
Az Háborús Tanulmányok Intézetének (ISW) értékelését követően szivárgott ki egy dokumentum, amely állítólag a Jevgenyij Prigozsin által alapított katonai magáncég alapító okiratát tartalmazza. Az elemzőközpont vasárnap közölte, hogy a 2014. május 1-jei keltezésű dokumentumot valószínűleg azért adták ki, hogy a csoportot “szakmai szervezetként” mutassák be, mivel felsorolja a Wagner kelet-ukrajnai harcainak szabályait.
A dokumentum felvázolta Prigozsin szerepét a csoport igazgatójaként, amely magában foglalta a fegyverek beszerzését, a finanszírozást és a garanciák biztosítását a harcokban elesett vagy megsérült személyek számára. A dokumentum azt is hangsúlyozta, hogy a zsoldosok nem fognak Putyin vagy az orosz nemzet ellen cselekedni. Az intézmény szerint a kiszivárogtatás oka nem világos, bár lehet, hogy “Wagnerről alkotott kép rehabilitálására tett kísérlet”.
Az ISW szerint Wagner “professzionálisnak és vonzónak tűnik a rendes orosz hadsereghez képest”.
A lázadás lefújásáról szóló megállapodást állítólag Alekszandr Lukasenka fehérorosz elnök közvetítette, és Prigozsin Fehéroroszországba száműzetett, ahová várhatóan néhány harcosa is követi majd. Prigozsin jelenlegi tartózkodási helye azonban továbbra is rejtély, mivel Lukasenka a múlt héten azt mondta, hogy nem tartózkodik Fehéroroszországban.
Mi történhet a háttérben?
Mivel sem Prigozsin, sem harcosai nem néznek szembe semmilyen jogi eljárással az orosz katonai rendszerrel szembeni cselekedeteik miatt, továbbra is kérdéses, hogy a Wagner alapítója miért van még szabadlábon.
Jurij Felstinszkij, az orosz biztonsági szolgálatok szakértője a Newsweeknek elmondta, hogy arra számított, hogy Putyin hasonlóan reagált volna a lázadásra, mint 1999 szeptemberében. mielőtt átvette az elnöki tisztséget. Akkor határozottan reagált a csecsen terroristákra, akiket egy moszkvai épület 119 halálos áldozatot követelő lerombolásával vádolt.
Azt mondta, hogy lehúzza őket a wc-n. Ez az, amit Putyintól alapból elvárnánk Prigozsin tevékenységével kapcsolatban. De amikor visszatért Moszkvába, nem azt mondta, hogy börtönbe kerülnek. Alapvetően azt mondta, hogy a Wagner a csoport bármilyen formában létezhet, ahogyan ők akarják.
Felstinszkij, akinek legújabb, Blowing up Ukraine: The Return of Russian Terror (Ukrajna felrobbantása: Az orosz terror visszatérése) című könyvében, azt mondta, hogy a lázadás lehetett Oroszország legfőbb biztonsági szerve, az FSZB és Putyin közötti patthelyzet.
Ez nem egy olyan Putyin volt, aki képes büntetni. Ez határozottan egy másik Putyin volt.
Nyugati hírszerzési információkra hivatkozva a Liberation című francia lap szombaton arról számolt be, hogy Prigozsin július 1. óta Moszkvában tartózkodott, ahol találkozott Putyinnal, a Nemzeti Gárda vezetőjével, Viktor Zolotovval és az orosz külügyi hírszerzés igazgatójával, Szergej Nariskinnel.
Az ISW szerint Putyin döntése, miszerint nem “szabadul meg gyorsan” a Wagner-csoporttól, és nem vonja felelősségre a lázadásban részt vevőket, “kellemetlen helyzetbe” hozza őt és beosztottjait. A jelentések szerint a Wagner továbbra is toboroz Oroszországban, miközben az orosz védelmi minisztérium igyekszik rávenni a Wagner harcosokat, hogy írjanak alá szerződéseket.
A helyzet azonban “megnehezíti Putyin és más orosz hatalmi szereplők számára, hogy tudják, hogyan viszonyuljanak a Wagner-csoporthoz, annak vezetőihez és harcosaihoz”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény