Sokszor elfelejtjük, de van egy egész kontinens délen, amely majdnem teljes egészét jég borítja. Azonban nem szabad elfelejteni, hogy a jégpáncél alatt egy egész földrész rejlik, sajátos földrajzi tulajdonságokkal. A NASA videójából ki is derül, hogy hogyan nézne ki az Antarktisz jég nélkül. Bár földrajzi értelemben sokkal érdekesebb látképet nyújtana, ettől még vegetáció hiányában ugyanolyan kopár maradna.
Az Antarktisz 98 százalékát jég borítja, ezzel elfedve a jelentős részét a világ elől. Azonban a legújabb technológiáknak köszönhetően bekukkanthatunk a jégtakaró alá, megértve, hogy hogyan is nézne ki ez a hatalmas kontinens jég nélkül.
A Bedmap2 projektet először 2013-ban készítették el, rengeteg adat segítségével. A projekt keretein belül megpróbálták lemodellezni a jégtakaró nélküli Antarktiszt. A NASA és a Brit Antarktisz Felmérés adatai alapján sikeresen létrehoztak egy térképet.
Kontinens a jégpáncél alatt
Csakúgy, mint minden más kontinens, az Antarktisz is hegyekkel, völgyekkel és síkságokkal borított vidék. A jég elképesztő tömege miatt egyes részei a kontinensnek hihetetlen mélységekbe nyúlnak. A Byrd gleccser alatt található terület például 2870 méterrel a tengerszint alatt helyezkedik el. Ezzel ez a világ szárazföldjeinek legmélyebb pontja.
A földrész feltérképezés során a legfontosabb eszköznek a jégen áthatoló radar bizonyult. Ez az eszköz képes felmérni a jég vastagságát, illetve az alatta elhelyezkedő terület topográfiai adottságait. A jég alatti világ megértése segíthet felmérni a klímaváltozásból következő jég olvadásának kockázatait, illetve, hogy hol jelenti az olvadás a legnagyobb veszélyt.
Közhiedelemmel ellentétben a jég nem annyira statikus, mint azt elsőre gondolnánk. Bár lassan, de a jég is folyamatosan mozog- Az, hogy ez a jégtömeg milyen irányban képes mozogni, az elsősorban az alatt lévő topográfiai viszonyoktól függ. Néhol ez a jég vastagabb, néhol vékonyabb lesz, de általánosságban nem egyenletesen oszlik el — írja az IFLS.
A Bedmap2 adataiból kiderül, hogy az Antarktisz nagyjából 27 millió köbméter jégnek, azaz fagyott édesvíznek ad otthont. Ha ez a jég mind elolvadna, az világszerte 58 méterrel emelné meg a vízszinteket. Bár a teljes olvadásnak az esélye egészen csekély, azonban a trend aggasztó.
A világ óceánjainak vize már így is 4 milliméterrel emelkednek évente, amely szorosan egybefügg a grönlandi és antarktiszi jégtakarók olvadásával. Hogy a kutatók jobban megérthessék az Antarktisz alatt elhelyezkedő világot, már elkezdték megtervezni a Bedmap3-at. Ez a projekt még részletesebb adatokkal fog szolgálni arról, hogy mi is rejtőzik a jég alatt.
Az Antarktisz egyébként nem volt mindig egy jeges, kietlen pusztaság. Pár millió évvel ez előtt még, az Antarktisz jóval északabbra helyezkedett el. Volt idő, amikor még a ma ismert jégmezőket dzsungelek borították. Sőt, Ausztráliában ma azért elterjedtek az erszényesek, mert egy ponton az Antarktisz hidat képzett Dél-Amerika és Ausztrália között, ahol egy pár apró teremtény új otthon keresésére indulhatott.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon