Csak idén júliusban több mint 2000 Magellán-pingvint mosott partra az óceán a dél-amerikai partokon. Rendkívül soványak voltak és üres volt a gyomruk, az uruguayi hatóságoknak azonban fogalmuk sincs, hogy miért.
A Science Alert beszámolója szerint az AFP-nek nyilatkozó Carmen Leizagoyen, aki egyékbént az uruguayi természetvédelmi minisztériumnak dolgozik azt nyilatkozta, hogy a víz halálos, de nem valamiféle fertőzés miatt. Leizagoyen szerint a partra mosott madarak 90 százaléka fiatal példány, mindenféle zsírtartalék nélkül és üres hassal. A tudósok nem tudják mi lehet a tömeges halál oka. De arra tippelnek, hogy az extrém klímaváltozás hozzájárulhat a pingvinek tömeges halálozásához. Íme egy videó az érintett partról:
2004 óta tartják a tudósok veszélyeztetettnek a Magellán-pingvineket (Spheniscus magellanicus). Az elmúlt 30 évben sajnos egyre gyakoribbá vált Dél-Amerika keleti partjainál a pingvintetemek tömeges partra vetődése. 2010-ben például több mint 550 pingvin halt meg éhezés miatt a brazil partoknál.
Két évvel később ez a szám már 745 volt. Ezeknek egyébként általában nem ugyanaz volt az oka. Bizonyos években a növekvő hőmérsékletre tippelnek a tudósok, például 2019-ben, amikor 354 pingvin halt meg Argentínában egy hőhullámot követően. Más években a fő ok a kihűlés volt, a viharok vagy éppen az éhezés.
Semmit sem teszünk a pingvinek megmentéséért
A Magellán-pingvinek életét nagyban meghatározza vándorlásuk. A nyár nagy részén Argentína déli részén fészkelnek. A téli időszak érkeztével viszont észak felé veszik az irányt, hogy élelmet és meleget keressenek. E vándorlás során sokuk elhullik, az elmúlt években azonban ez a halálozási trend irányíthatlanná vált.
Egyébként idén egy szubtrópusi ciklon nehezítette az életet Uruguay partjainál. Ennek következményeként sok tengeri madár, oroszlánfóka és teknős tetemét sodorta a partra a tenger, ami azt bizonyítja, hogy a pingvinek tömeges halála mögött is az extrém időjárás és a klímaváltozás állhat.
Egyvalami tuti. Egyik halott pingvin sem volt madárinfluenzás. Viszont le voltak fogyva és nagyon kevés volt szárnyukon a zsír, ami megvédené őket a hidegtől. Az élelemhiány oka a túlhalászás és a tengeri áramlatok és az időjárás klímaváltozás miatti változása az SOS Rescate de Fauna Marina szervezet szerint. Ezért már az 1990-es évek óta nehezen találnak maguknak élelmet a pingvinek, ám mégsem történt semmi azért, hogy segítsük őket. Így pedig sajnos nem meglepő, hogy az akkori 300 ezer példányhoz képest már 2009-ben is csak 200.000 lehetett, azóta pedig csak tovább csökkent.
Érdekelnek a pingvinek? ÍME egy cikk egy rejtett pingvinkolóniáról. Felismerik magukat a pingvinek a tükörben? ITT a válasz.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon