Tehetnénk hozzá, hogy csakúgy, mint az Egyesült Államok. Ám Washingtonnak ezek a kínai lépések nyilvánvalóan nem tetszenek, hisz ahol eddig hegemónnak számított az amerikai katonai erő, most riválist kaphat. Ráadásul fontos vidékeken: a Perzsa-öbölben, Délkelet-Ázsiában és Afrikában.
A The Guardian hosszasan idézi az egyik amerikai kutatóintézed, az AidData vonatkozó elemzését, melynek lényege, hogy a kínai néphadsereg katonai bázisokat szeretne létesíteni szerte a világon. A cél a kínai érdekek védelme, a hajózási és kereskedelmi útvonalak biztosítása, a katonai jelenlét erősítése, bázis a szükséges javításokhoz és természetesen az információszerzés.
Az AidData elemzés nyolc lehetséges helyszínt említ hozzátéve, hogy jelenleg egy tengerentúli kínai katonai bázis van, Dzsibuttiban, Afrika szarván, a Vörös-tenger bejáratánál. Most azonban újak létesülhetnek. Az egyik Srí Lankán, Hambantota-ban. Az itteni kikötő arról “nevezetes”, hogy 2010-ben a kínai Exim bank 306,7 millió dolláros kölcsönéből nyitott meg. Azóta Srí Lanka tönkrement, a kikötő pedig egy kínai vállalkozáshoz került 99 évre 2017-ben. Hambantotát sokan a kínai adósságcsapda-diplomácia mintapéldájaként emlegetik, ám kellett ehhez szakértők szerint Colombo bénázása is. Akárhogy is, a kikötő India kapujában már a kínaiaké.
Kína bázisokat építene mindenhova
De nem ez az egyedüli gyanús kikötő a régióban. A BlackSky nevű amerikai műholdfelderítő cég fotói szerint a kambodzsai Ream mellett éppen egy haditengerészeti bázist épít Kína. Ez ráadásul még repülőgépanyahajók fogadására is alkalmas lesz, ami hatalmas stratégiai előnyhöz juttatja Kínát a Thaiföldi-öbölnél. Az információt erősíti a tény, hogy a kambodzsai “haditengerészetet” néhány kisebb hajó alkotja, nehezen hihető, hogy nekik kellene a mély, csatornákkal összekötött kikötő.
A brit lap szerint a kínaiaknak kevésbé a stratégiailag legfontosabb térségben, a Dél-kínai-tenger környékén kell erősíteniük, mert ott Tajvannal, Dél-Koreával és Japánnal szemben is elegendők az anyaország partvonalán kiépített bázisaik. Az AidData szerint ezért szeretne Peking a fentieken túl a pakisztáni Gwadarban, az Egyenlítői-Guinea partján található Batában többek között haditengerészeti bázisokat létrehozni. Ha mind megvalósul, akkor az Indiai-óceánon fontos pozíciókat szereznek, a kereskedelmi útvonalak kínai ellenőrzés alá kerülnek (bár a szűk keresztmetszetek, pl. Szingapúr azért nem) és kijutnak az Atlanti-óceánra is, amit Washington akár közvetlen fenyegetésként is felfoghat majd.
Íme még néhány cikk Kínáról:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van