Rendőrautóba rohant a Tesla, természetesen ‘önvezető’ üzemmódban, részeg sofőrrel
A The Wall Street Journal exkluzív felvételt szerzett arról, ahogy egy Tesla Model X egy álló vészhelyzeti járműbe ütközik, miközben az Autopilot, azaz az önvezető rendszer be volt kapcsolva. Ez már a sokadik sokkoló felvétel, amely bemutatja az autógyártó vezetőtámogató rendszerének életre gyakorolt káros hatásait.
A bűnüldöző szervek szerint a videóban szereplő sofőr ittas volt, és a sávjában haladt egy texasi autópályán nem sokkal éjfél után. Ezután a sofőr 102 kilométeres óránkénti sebességnél bekapcsolta az EV-gyártó jellegzetes hírhedt vezetőtámogató funkcióját.
A funkció mintegy 30 perc alatt 150 alkalommal figyelmeztette a vezetőt, hogy fogja meg a kormányt, miközben az Autopilot be volt kapcsolva. Míg az autópályán könnyen felismerte a mozgó járműveket, az Autopilot egyértelműen nehezen vette észre a vezető előtt a sávot elfoglaló álló rendőrautót. Még úgy is, ha annak lámpái villogtak.
A jármű naplója szerint a sofőr megrántotta a kormányt, hogy jelezze a járműnek, hogy figyel, de másodpercekkel később 90 kilométer/órás sebességgel belecsapódott a mentőautóba, aminek eredménye a hajmeresztő felvétel. A balesetben öt rendőr sérült meg, akik a WSJ szerint most beperelték a Teslát, azt állítva, hogy az Autopilot volt a felelős. A Tesla tagadja a vádakat.
Olcsó trükkökkel is átverhető a Tesla rendszere
Félrevezető nevük ellenére a Tesla Autopilot és Full Self-Driving (teljes önvezetés) funkciói megkövetelik, hogy a vezető résen legyen, hogy bármikor átvehesse az irányítást. Ez a fajta félreértés egyes járművezetőknek hamis biztonságérzetet adhat, különösen, ha a volán mögött alszanak vagy valamiféle befolyásoltság alatt vezetnek. Ez pedig felkeltette a szabályozó hatóságok figyelmét, akik több vizsgálatot is indítottak a vállalat ellen az említett balesetek miatt.
2021-ben a Nemzeti Közúti Közlekedésbiztonsági Hivatal (NHTSA) megkezdte a parkoló vészhelyzeti járművekkel való ütközések vizsgálatát, mielőtt 2022-ben további sérülések és halálesetek fényében bővítette volna a vizsgálat hatályát.
Ez annak ellenére történt, hogy a Tesla 2021 szeptemberében egy szoftverfrissítést adott ki, amely a problémát hivatott orvosolni. Ugyanakkor, ahogy a WSJ rámutat, az NHTSA által vizsgált balesetek egy része a frissítés kiadása után történt.
A kritikusok szerint az Elon Musk vezette vállalat túl keveset tett a probléma kezelése érdekében. A vállalat vezetéstámogató funkcióit a mai napig könnyen át lehet verni, ha súlyokat akasztanak a kormánykerékre, vagy akár leragasztják a vezetőre néző kamerát, amely a sofőr figyelmét hivatott mérni.
A The Washington Post által az NHTSA adatainak friss elemzése szerint az Autopilotot érintő halálesetek száma az elmúlt évben ugrásszerűen megnőtt.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét