Pár hónap múlva a Japán SLIM szonda meg fog próbálni a Hold felszínén landolni. Japán már két ambiciózus küldetést indított a mai napon. Először is egy Hold-szondát, amely megpróbál leszállni az égitest felszínére. Másodszor pedig egy röntgen teleszkópot. Amennyiben sikeres a holdatérés, akkor Japán lesz az ötödik ország, amely sikeresen landolt a Holdon.
A Japán H-2A rakéta útjára indult elszállítva a SLIM Hold-szondát, illetve az XRISM űrteleszkópot. A kilövésre 2023. szeptember 7-én került sor a Tanegashima űrközpontból. Bár a kilövés 10 napot csúszott az eredeti tervekhez képest, ma már sikeresen megtörtént. Mindkét eszköz sikeresen levált a rakétáról nagyjából egy órával a kilövés után. Ha minden a tervek szerint megy, akkor nagyjából egy hónap múlva Japán is sikeresen végrehajthatja első landolását a Hold Felszínén. Amennyiben ez sikerül, további még nagyobb szabású tervekre számíthatunk.
A holdra szállás leginkább a landolási technológia tesztelésére szolgál, hogy a későbbiekben erre tudjanak alapozni a következő küldetéseknél. A cél, hogy a futómű kevesebb súllyal rendelkezzen, ezzel több helyet biztosítva a magas minőségű eszközök számára.
Irány a Hold
A SLIM 2,4 méter magas, 2,7 méter hosszú és 1,7 méter széles. A szonda teljes tömege nagyjából 700 kilogramm, aminek a jelentős részét, nagyjából 70 százalékát a hajtóanyag tette ki. A szonda egy hosszú, kanyargós utat fog tenni a Hold felé, ami a lehető legtöbb üzemanyagot megtakarítja. A tervek szerint 3-4 hónap múlva kellene a SLIM-nek a Hold felszínére érkeznie. Sikeres landolás esetén a Shioli-kárterben fog megfigyeléseket végezni. A szonda célja, hogy a lehető legpontosabban landoljon. A jelenlegi cél, hogy a szonda egy előremeghatározott pont 100 méteres körzetében érkezzen meg. Amennyiben sikerül ez lenne a valaha volt legpontosabb landolás az űrkutatás történetében.
A landolás célja inkább a pontos landolási technológia demonstrációja és a saját futómű tesztelése. A sikeres küldetés ajtót nyithat számtalan új felfedezéshez az egész Naprendszerben. Az új technológia lehetővé teszi az emberiség számára, hogy ott landoljon, ahol akar, nem csak ott, ahol könnyű — írja a Space.com. Így az olyan bolygók is megközelíthetőbbé válhatnak, amelyek sokkal nyersanyag-szegényebbek, és az egyes lelőhelyek felkutatásához pontosabb érkezés szükséges.
A SLIM ráadásul két miniszondát is vitt magával, amelyek sikeres landolás esetén kerülnek kiengedésre. Ezek segítségével a kutatócsapat jobb képet kap arról, hogy hogyan sikerült a landolás, külső képet tudnak készíteni a szondáról stb. A SLIM nem az első űrszondája a Japán Űrügynökségnek. Az Artemis 1 misszióval egyidőben indult meg az OMOTENASHI is, amely az Artemis-szel ellentétben nem járt sikerrel. Ezenkívül az ispace nevű magáncég sikeresen Hold körüli pályára állt a saját Hakuto-R szondájával, de a lesszállásnál sajnos becsapódott a felszínbe még áprilisban.
A SLIM sikere történelmi jelentőségű lenne több szempontból is. Így remélhetőleg ezúttal sikerrel járnak.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon