A Marianna-árok méretei zavarba ejtők. Ha elhelyeznénk benne Földünk legmagasabb csúcsát, a 8848 méter magas Mount Everestet, akkor még mindig lenne több mint 3.000 méter, amit ereszkednünk kell, hogy elérjük az árok alját. Ezen a nyomáson és sötétségben pedig egészen elképesztő élővilág fejlődött ki az évmilliárdok során.
A Mariana-árok tele van furcsa és csodálatos lényekkel, ám meglepő, hogy mely organizmusok tettek szert dominanciára, írja az iflscience.com. A tudományos-ismeretterjesztő internetes magazin videóban mutatja be a mélység titkait, amely itt tekinthető meg angolul, de a lényeget alább összefoglaljuk:
A Fülöp-szigetektől keletre, a Japántól induló és féli irányba terjeszkedő Mariana-árok legmélyebb pontja, a Challenger Deep kb 11.000 méter mély (különböző mérések más-mást mutatnak). Fény nincs, a nyomás pedig a szárazföldinek az ezerszerese. Az élet mégis utat tör és nemhogy utat tör, virágzik és furcsábbnál furcsább lényeknek ad otthont ebben a különleges ökoszisztémában.
Ez is érdekelhet:
- Rémisztő dolgot találtak a tudósok a Mariana-árok mélyén – ITT olvass tovább
- Szenzációs felfedezés: az óceánok alja ALATT is élnek furcsa lények – VIDEÓK
A Mariana-árok “szörnyei”
Rögtön itt van elsőre a horrorisztikusan kinéző sárkányhal (nyitóképünkön), amelynek saját “lámpája” van, amivel magához csalogatja áldozatait, hogy aztán borotvaéles, piranha-szerű fogazatával felfalja őket. De arra is szolgál, hogy párosodjon.
Vannak hatalmas szemű halak, hogy befogják azt a minimális fényt, ami leszivárog. Mások áttetszőek vagy vörösek, hogy elnyeljék a kék színű fényt. Az itt élő halak sejtjei egyébként telítetlen zsírsavakat tartalmaznak megakadályozva, hogy sejtjeik szétrobbanjanak a hatalmas nyomáson. A tápanyagot itt olyan baktériumok biztosítják, amelyek metánt és ként dolgoznak fel. Vannak, akik alámerülő bomlástermékeket esznek.
A különleges élőlények között láthatjuk itt a buggyhalat, ami a tenger legrondább állata (bár csak földre tett állapotában, a tengerben úszva nem néz ki ilyen rondán). Ide tartozik a fentebb már bemutatott sárkányhalat és a koboldcápák. Utóbbiakról alig tudunk valamit, mert alig találkoztak a kutatók egyedeikkel, annyira mélyen él. A világ legmélyebben élő halfaját, a csigahalat pedig csak 2014-ben fedezték fel. Alább sorrendben: buggyhal, koboldcápa és csigahal.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Második világháborús repülőgép roncsának állapotát őrizték meg a víz alatt
A koronavírus-járvány alatt az állatok viselkedése is gyökeresen megváltozott
Kína 2031-re kőzetmintákat hozna vissza a Marsról
Egy óriásbálna 50 éven keresztül tartotta rettegésben Konstantinápoly lakóit
Magyar tudósok az atombomba árnyékában – pusztítás magyar kézjeggyel
‘Oroszország 2030 előtt megtámadhatja a NATO-t’