2001.szeptember 11. az Egyesült Államok történetének talán legtragikusabb napjának nevezhető. A világ együtt gyászolt az Egyesült Államokkal, de volt egy nép, akiknek az ajándéka csodálatra méltó. Ez a történet arról szól, mikor a Stanford egy diákja maszáj törzsét arra kérte fel, hogy segítsenek az Egyesült Államoknak a legnagyobb értékkel, amivel csak tudnak.
A történet Kimeli Naiyomah-val kezdődik, aki egy maszáj törzsben nőtt fel egy Enoosaen nevű kis településen. A településen nem volt sem áram, sem víz, sem telefon, de még utak sem. Kimeli anyja ápolása után orvos szeretett volna lenni, habár ez nem volt egyszerű feladat. Apja nem volt, nagyanyját megölték, anyja pedig alkoholizmussal küzdött. A törzsében is kirekesztette volt a családi helyzete miatt — írja a CNN.
Kimeli elmenekült egy másik faluba, ahol úgy hallotta van egy iskola, amelyben egy fa árnyéka alatt oktatnak. A legközelebbi középiskola kilenc órára volt a fiútól, így elsétált oda, az igazgatót pedig lenyűgözte a történet így felvették az iskolába. Kenyában úgy látta, nem fogja tudni elérni az álmát, így az Egyesült Államok egyetemeire kezdett jelentkezni. Bár a törzse eredetileg kitaszította magából a fiút, ugyanezek az emberek kezdtek pénzt gyűjteni neki, hogy folytathassa tanulmányait, mert lenyűgözte őket a kitartása. Végül sikeresen összegyűjtöttek neki 5000 dollárt.
A történetre a Washington Post egy újságírója is felfigyelt, és a történet a főcímlapon kötött ki. Kimelinek így ösztöndíjat is felajánlottak. Végül Kimelit 1996-ban felvették az Oregoni Egyetemre, ahol később a Stanford híre is eljutott hozzá. Sikeresen elérte, hogy az Oregoni Egyetemről átvegyék a Stanfordra, ahol tovább folytatta tanulmányait.
- szeptember 11-én Kimeli New Yorkban találta magát a kenyai elnök látogatása alkalmából, amikor a tragédia is megtörtént.
14 tehén az Egyesült Államoknak
Kimeli ekkorra már maszáj harcossá vált, és egyfajta hírességként kezelték hazájában. 2002-ben hazatért szülőhelyére, ahol beszélgetésre hívta az törzs vénjeit, akik közül sokan nem is hallottak a tragédiáról. Kimeli szeretett volna egy tehenet venni, ami azon a vidéken a legnagyobb értéknek számít, de az egykor hontalan fiúnak erre sosem volt lehetősége. Kimeli a vének áldását szerette volna kérni tervére, de ehelyett ők is csatlakozni akartak a tervéhez. A végére 14 tehenet ajánlottak fel az amerikai népnek, hogy segítsenek békét találni a tragédia után.
2002. június 3-án az Egyesült Államok akkori ügyvivője, William Brencick ellátogatott Enoosaenbe, hogy hivatalosan is elfogadja a felajánlott teheneket. Brencick arra számított, hogy pár ember fogja majd fogadni, de 1000 ember gyúlt össze a fogadtatására. Együttesen mindenki elmondta, hogy mennyire megérintette őket az amerikaiak vesztesége.
A 14 tehén Egyesült Államokba szállítása hatalmas logisztikai feladat lett volna. Ezenkívül fennállt a probléma, miszerint az Egyesült Államokban nem engedélyezett az afrikai szarvasmarhák behozatala. Ráadásul a tehenek értéke nem érte fel a szállítási költségeket. A maszájok sem nagyon értették, hogy miért fogadták el a teheneket, majd nem vitték el őket az Egyesült Államokba csakúgy autón. Úgyhogy a nagylelkű ajándék ügye kissé kínosan szünetelt 4 éven át.
A megoldás
Évekkel később az akkori nagykövet Michael Ranneberger elutazott Enoosaenbe, hogy véglegesítsen egy megállapodást, miszerint a maszájok gondoskodnak Amerika nyájáról. Ezenkívül a törzs nagylelkűségét meghálálva, felajánlottak ösztöndíjat 14 lánynak és fiúnak, hogy a helyi iskolában tanulhassanak. Ezek az ösztöndíj lehetőségek a mai napig is élnek. Az „amerikai nyáj” pedig már 35 taggal büszkélkedhet. A tehenek fülében pedig egyedi ikertornyokkal díszített jelölés látható. Kimeli pedig pályát váltott, és úgy vélte, hogy orvos helyett diplomataként sokkal többet tud majd tenni a világért.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén