Megmutatta a NASA a Földre hozott aszteroidamintákat
A NASA nyilvánosságra hozta a Bennu mintával, az egyik “legveszélyesebb ismert aszteroidával” kapcsolatos első megállapításait.
Az OSIRIS-REx küldetéséből származó, nagy várakozással várt minta hét évig tartott, és végül szeptember 24-én, vasárnap biztonságosan landolt. A tudósok izgatottságát jól mutatta, hogy hallhatóan ziháltak a kapszula kinyitásakor, adta hírül az Indy100.
Az esemény alatt nem bocsátkoztak mélyen a részletekbe, és lassú mederben folyt a konferencia, mivel a vártnál több anyagot kaptak.
“A tartály fedelének eltávolításakor talált bőséges anyagmennyiség azt jelentette, hogy a TAGSAM (Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism, a szonda azon része, amely a minták nagy részét tartalmazta) fej szétszerelésének folyamata megkezdődött”.
Még 2016-ban indult a NASA küldetése
Október 11-én az űrügynökség először osztott meg részleteket a NASA szakértőitől és az Arizonai Egyetemtől.
A NASA szerint a mintán víz és szén nyomai voltak a hidratált agyagásványokon keresztül.
“A közel 5 tömegszázalékos szénmennyiséggel messze meghaladja a 60 grammos célunkat, ez a legnagyobb szénben gazdag aszteroidaminta, amelyet valaha visszahoztak a Földre”, mondta Bill Nelson adminisztrátor, hozzátéve, hogy ez “pontosan az a fajta anyag, amelyet találni akartunk”.
Majd úgy folytatta, hogy “segítenek majd meghatározni azoknak az elemeknek az eredetét, amelyek az élet kialakulásához vezethettek”, és nagyobb megértést nyújtanak arról, hogyan lehet megvédeni a Földet az aszteroidáktól.
A tudósok azt is kimutatták, hogy a minta a Bennu aszteroidáról származó űrport tartalmazott.
A NASA a minta védelme és a szennyeződés megelőzése érdekében videón mutatta meg a közönségnek azt.
Francis McCubbin, a NASA Johnson Űrközpontjának csillagászati kurátora a minta elemzéséhez szükséges kesztyűs dobozon keresztül végzett munkáról szólva elmondta: “Ez kemény, kihívásokkal teli munka, és nem megy gyorsan, de jól kell csinálnunk”.
A mintákat megőrzik, hogy “a ma még meg nem született tudósok lehetőséget kapjanak arra, hogy ezekkel a mintákkal megválaszolják a világegyetemünkkel kapcsolatos kérdéseket olyan technológia segítségével, amelyet még fel sem találtak”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Te mennyire ismered a Margitsziget lenyűgöző történetét?
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten