Ezzel párhuzamosan pedig Ukrajna félreteheti averzióit a közel-keleti atomhatalommal szemben és késznek mutatkozik úgy együttműködések kialakítására. Az oroszok azonban csak maguk alatt vágják a fát, bár az is meglehet, hogy nincs más választásuk, az ukrajnai háború elképesztő anyagcsatája miatt rá vannak szorulva Irán támogatására, például drónjaira.
Korábban jó volt a kapcsolat
Benjamin Netanyahu izraeli miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban mindig hangsúlyozták barátságukat, kiváló kapcsolataikat. Netanyahu dicsérte az oroszok különös baráti hozzáállását a zsidósághoz, Putyin pedig a kulturális kapcsolatokat hangsúlyzta, lojális szövetségesként pózolt Izrael mellett és még a vízummentes utazást is lehetővé tette.
Azonban úgy tűnik, mára ennek vége és nem Izrael miatt. Merthogy a zsidó állam még az ukrajnai inváziót követően sem volt hajlandó például csatlakozni a nyugati szankciókhoz, miközben Putyin Izrael melletti kiállása még a Hamász támadása után napokkal is várat magára. Pedig ezt a diplomáciai gesztust Moszkva minden olyan állam irányába megteszi, ahol halálos incidens történik, írja a The Guardian.
Ehelyett Putyin kedden arról beszélt, hogy az amerikaiak miatt van az egész konfliktus. Csütörtökön pedig arról szónokolt egy konferencián, hogy Oroszország hozzájárulhat a helyi békefolyamathoz. Tény, hogy korábban jó kapcsolatot ápolt mind a palesztinokkal, mind Izraellel, ám ez most már nem biztos, hogy így van. Moszkva ugyanis sokat tett a zsidó állam megsértéséért, amely korábban kifejezetten igyekezett jó kapcsolatot ápolni a Szíriában fontos pozíciókkal rendelkező oroszokkal.
Ez is érdekelhet:
- Ilyen hatással lehet a Hamász Izrael elleni támadása a világra – Olvass tovább ITT
- Izrael hosszú és nehéz háború elé néz a miniszterelnök szerint
Nem tetszett Putyin narratívája
Az oroszok azonban úgy tűnik, öles léptekkel haladnak e kapcsolat megszakításához. Ráadásul úgy sikerül ezt elérniük, hogy az ukrajnai háború elején még Kijev és Tel Aviv között volt feszült a viszony, hisz Zelenszkij elnök azzal vádolta Izraelt, hogy hidegen hagyja a szenvedő ukrajnai zsidóság sorsa.
Pinchas Goldschmidt korábbi moszkvai főrabbi, aki az orosz invázió után hagyta el Moszkvát. Szerinte nagyon sok helyi zsidónak nem tetszett Putyin nácimentesítési ideológiája az ukrajnai háború kapcsán. Moszkvának viszont az nem tetszik, hogy állami segédlettel menekültek zsidó származású polgárai Izraelbe 2022 februárját követően. Ám az olyan kijelentések, mint Szergej Mardanéi, hogy az izraeli háború azért jó, mert “elvonja a globalista varangy figyelmét” Ukrajnáról már annak köszönhetők szerinte, hogy Moszkva egyre közelebb sodródott Iránhoz.
Izraelen nevetnek az orosz tévében
Mint ahogyan az is, hogy néhány műsorban kvázi kárörvendtek az izraeli hírszerzés kudarcán (azt emlegetve, hogy milyen gyengén bútorozott a Nyugat), míg mások az ukrajnai háború sikertelenségeivel szemben rendkívül hatékony Hamász támadás kapcsán örömködtek Andrej Szoldatov, egy orosz biztonságpolitikai szakértő szerint.
Az orosz állami tévében pedig már oda jutottak, hogy azokon a zsidókon nevetnek, akik Izraelbe menekültek 2022 februárja után, hogy elkerüljék a mozgósítást.
Ezzel szemben az ukrán vezetés úgy tűnik, levetkőzi kezdeti ellenérzéseit Izraellel szemben. Zelenszkij elnök például legutóbb azt mondta, hogy az ukrajnai invázió és az izraeli terrortámadás között csak annyi a különbség, hogy utóbbit egy terrorszervezet, míg előbbit egy terrorállam hajtotta végre.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét