Ha Te is szereted a kenyérpirítót használni reggelente, akkor sajnos nagyon rossz hírünk van. Részletek a cikkben!
Szakértők szerint a megégetett pirítós elfogyasztása mögött komoly egészségügyi kockázat áll, hívja fel a figyelmet a LADbible.
Természetesen szó sincs arról, hogy halálos ítélettel ér fel egy pirítós elfogyasztása. De az kijelenthető, hogy a súlyos szövődmények kialakulásának esélyét nagyban csökkenti, ha nemcsak a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás mellőzésére figyelünk oda, de a pirítóst is egy kicsit hamarabb kivesszük kenyérpirítóból.
Igen, az égetett pirítós olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek idővel növelhetik a rák kialakulásának kockázatát. És minél sötétebb a pirítós, annál több ilyen vegyület van jelen.
Robert Thomas onkológus professzor azt vizsgálja, hogy életmódunk hogyan befolyásolhatja általános egészségi állapotunkat és a későbbiekben súlyos betegségek kialakulásának esélyét. Egyértelművé vált számára, hogy az égetett pirítós rákkockázatot jelent.
Thomas a sajtónak nyilatkozva kifejtette: „Ennek az az oka, hogy a keményítőtartalmú vagy cukros ételek – például a kenyér – magas hőmérsékleten történő grillezése vagy sütése akrilamidoknak nevezett mérgező vegyületeket termel, amelyek károsíthatják a DNS-t, és idővel nagy megterhelést jelentenek az immunrendszerre.”
“Alapszabály: minél sötétebb barnák, annál több akrilamidot tartalmaznak” – tette hozzá.
Egyértelmű: a mérték a lényeg
Tehát nemcsak a pirítós kenyér, hanem a túl sok grillezett étel is súlyos egészségügyi problémákat okozhat a későbbiekben. Alapvetően mindent mértékkel fogyasszunk, és igyekezzünk egészségesek lenni – nagyjából ennyit tehetünk.
Közismert, hogy Magyarországon a szív- és érrendszeri megbetegedések mellett a daganatos megbetegedés a másik vezető halálozási ok. Így tehát nem lehetünk elég alaposak és figyelmesek rák elleni küzdelemben. Fogyasszunk kevesebb cukrot, igyunk kevesebb alkoholt, és együnk kevesebb vörös húst.
És még valami: Thomas professzor kihangsúlyozza, hogy mossunk minden egyes reggel és este fogat. Világszerte számtalan tanulmány összefüggésbe hozta a rossz fogászati higiéniát a száj- és torokrákkal, sőt, a fogüregekben található DNS még a bélrák génjeiben is jelen lehet.
Címlapképünk illusztráció, forrás: Flickr/Avid Hills (CC BY 2.0 Deed)
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk
Rendkívüli: Több tízezer utas járatát törölték, budapesti járatokat is érint a francia sztrájk