Ha Te is szereted a kenyérpirítót használni reggelente, akkor sajnos nagyon rossz hírünk van. Részletek a cikkben!
Szakértők szerint a megégetett pirítós elfogyasztása mögött komoly egészségügyi kockázat áll, hívja fel a figyelmet a LADbible.
Természetesen szó sincs arról, hogy halálos ítélettel ér fel egy pirítós elfogyasztása. De az kijelenthető, hogy a súlyos szövődmények kialakulásának esélyét nagyban csökkenti, ha nemcsak a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás mellőzésére figyelünk oda, de a pirítóst is egy kicsit hamarabb kivesszük kenyérpirítóból.
Igen, az égetett pirítós olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek idővel növelhetik a rák kialakulásának kockázatát. És minél sötétebb a pirítós, annál több ilyen vegyület van jelen.
Robert Thomas onkológus professzor azt vizsgálja, hogy életmódunk hogyan befolyásolhatja általános egészségi állapotunkat és a későbbiekben súlyos betegségek kialakulásának esélyét. Egyértelművé vált számára, hogy az égetett pirítós rákkockázatot jelent.
Thomas a sajtónak nyilatkozva kifejtette: „Ennek az az oka, hogy a keményítőtartalmú vagy cukros ételek – például a kenyér – magas hőmérsékleten történő grillezése vagy sütése akrilamidoknak nevezett mérgező vegyületeket termel, amelyek károsíthatják a DNS-t, és idővel nagy megterhelést jelentenek az immunrendszerre.”
“Alapszabály: minél sötétebb barnák, annál több akrilamidot tartalmaznak” – tette hozzá.
Egyértelmű: a mérték a lényeg
Tehát nemcsak a pirítós kenyér, hanem a túl sok grillezett étel is súlyos egészségügyi problémákat okozhat a későbbiekben. Alapvetően mindent mértékkel fogyasszunk, és igyekezzünk egészségesek lenni – nagyjából ennyit tehetünk.
Közismert, hogy Magyarországon a szív- és érrendszeri megbetegedések mellett a daganatos megbetegedés a másik vezető halálozási ok. Így tehát nem lehetünk elég alaposak és figyelmesek rák elleni küzdelemben. Fogyasszunk kevesebb cukrot, igyunk kevesebb alkoholt, és együnk kevesebb vörös húst.
És még valami: Thomas professzor kihangsúlyozza, hogy mossunk minden egyes reggel és este fogat. Világszerte számtalan tanulmány összefüggésbe hozta a rossz fogászati higiéniát a száj- és torokrákkal, sőt, a fogüregekben található DNS még a bélrák génjeiben is jelen lehet.
Címlapképünk illusztráció, forrás: Flickr/Avid Hills (CC BY 2.0 Deed)
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Propagandát játszik a Hunnewell grúz tévéje, hogy eltekintsenek a hitelcsalástól
A kézikönyv, ami a boszorkányüldözések új hullámát indította el a 15. században
7 nevetséges amerikai törvény, amiért börtönbe mehetsz
Így fest a Föld alkonyata a napfordulókkal az űrből
S-70: az oroszok saját drónjukat lőtték le?
136 év után megfejthették Hasfelmetsző Jack rejtélyét