„A fiatalok és a médiatudatosság” címmel szervezett konferenciát a Fiatalok a Nemzetért Alapítvány. A konferencia során ismertették a témában végzett kutatások eredményeit. Az előadásokat követően szakpolitikusok és szakemberek megvitatták a kutatásokból származó következtetéseket. A cél, a fiatalabb korosztály médiatudatosságának erősítése volt.
Október végén tartották “a fiatalok és a médiatudatosság” címmel szervezett konferenciát, amelynek keretein belül a korosztály médiatudatosságának növelésére kidolgozott stratégiák megalkotása volt a cél. A nyitóelőadást a Fiatalok a Nemzetért Alapítvány vezetője tartotta, amelyben az alapítvány kutatásainak eredményeit összegezte. A kutatásban a 18-29 éves korosztály médiafogyasztási szokásainak és médiatudatosságának felderítése volt a cél. A kérdőíves felmérést 1500-an töltötték ki, illetve fókuszcsoportos kutatásra is sor került.
A kutatás során olyan témákról kérdezték a fiatalokat, mint álhírek, médiatudatossági oktatás, internetfüggőség vagy a közösségi média veszélyei. A kutatás alapján a szakemberek és a döntéshozók könnyebben és pontosabban tudnak majd dönteni médiaszabályozási kérdésekben.
A fiatalok és a médiatudatosság
Farkas Gergely, az alapítvány vezetőjének nyitóbeszéde után következett Székely Levente, az Ifjúságkutató Intézet igazgatója, aki az ifjúsági generációk szociokulturális jellemzőit és médiafogyasztásuk trendjeit ismertette. Manapság a fiatalok gyakorlatilag csak a digitális világban és egyfajta virtuális valóságban léteznek. Az okoseszközöknek köszönhetően a hozzáférés ehhez a világhoz rendkívül egyszerű. Egyértelmű, hogy a fiatalok körében elképesztően magas a médiafelületeken való jelenlét. Ugyan a fiatalok állítják, hogy tudatosan használják ezeket a felületeket, azonban a valóság egészen mást mutat. Székely felhívta a figyelmet az iskolák és a család szerepének erősítésének ismertetésére a figyelmet.
Pelle Veronika, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakértője a médiahasználat kockázataira hívta fel a figyelmet. Kutatásuk során a legfiatalabb korosztályt és a szülőket célozták meg. Kiderült, hogy 7-8 éves fiatalok is rendelkeznek már okostelefonnal. Ezenkívül már fiatalon is jelen vannak több médiaplatformon is. A nagyobb gond, hogy a szülők nem is mindig vannak tisztában azzal, hogy gyermekük pontosan mit is csinál a virtuális térben. A szülők csak kis része felügyeli valamilyen formában a gyermekük ilyesfajta aktivitását. Ez veszélyt jelenthet, hiszen az adathalászattól kezdve a zaklatáson keresztül rengeteg veszélynek vannak kitéve a fiatalok.
Az előadások után panelbeszélgetés következett, ahol Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár, Nagy-Vargha Zsófia fiatalokért felelős helyettes államtitkár és Dr. Koltay András, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke vitatta meg az elhangzott információkat. Ezután a szakértőkkel közösen megvitatták, hogy hogyan lehetne a legeredményesebben növelni a fiatalok médiatudatosságát.
Konklúzió
A médiatudatosság növelése rendkívül fontos, és a megkérdezettek is egyetértettek azzal, hogy a médiatartalmak, többek között hírek esetében is egyre nehezebb megállapítani mi valós és mi hamis információ. Ezzel együtt egyetértettek a médiatudatosságra való oktatás szükségességével is. A kritikus gondolkodás fejlesztése, a tudatos médiahasználatra való nevelés és a kellő felkészítés az virtuális világba való becsatlakozásra, mind fontos javaslatok, amelyeket a döntéshozóknak figyelembe kell vennie. A virtuális világot nem korlátozásokkal kell visszaszorítani, hanem a felhasználókat kell képezni arra, hogy biztonságosan tudjanak majd navigálni ebben az új világban.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban