“Senki sem tudta, mit mondjon. Soha nem láttunk még ilyet”, mondták a tudósok, amikor újra életre kelt a halottnak hitt csillag. Korábban hatalmasat robbant és energiahullámokat bocsátott ki hónapokig, amilyeneket a csillagászok még ilyen formában nem láttak.
Számos égi jelenség van, amit nem értünk, hát még ha hozzávesszük azokat a jelenségeket is, amelyek annyira távol történnek tőlünk, hogy teleszkópjaink pusztán villanásnyit tudnak belőle nekünk megmutatni, ha egyáltalán rögzítik őket.
Nem kell félni, a mostani jelenséget nagyjából egymilliárd fényévre látták a Földtől a tudósok és hivatalosan a nem túl kreatív AT2022tsd névre hallgat, de köznapi nyelven csak tasmán ördögnek nevezik, írja a space.com.
Van egy jelenség, aminek a neve fényes, gyors, kék optikai tranziens (Luminous Fast Blue Optical Transient, LFBOT). Ezt 2018-ban fedezték fel, tehát öt éve tanulmányozzák, pár dolgot már tudnak róla. Például azt, hogy hatalmas csillagok pusztulásakor keletkezik. Eddig az volt a tapasztalat, hogy az első nagy kitörést követően ezek az LFBOT-ok, tehát kvázi fénykitörések napok, maximum hetek alatt jelentősen veszítenek erejükből.
Halottnak hitt csillag kelt újra életre?
De nem így a 12 teleszkóp által figyelt tasmán ördögnél. Anna Y. Q. Ho, a kutatás vezetője szerint vagy egy fekete lyuk, vagy egy neutroncsillag okozza azt, hogy itt nem szűnik az aktivitás, sőt, egyre nő a fényesség. Mintha a csillag újra életre kelne. A jelenség pedig magyarázatot adhat arra, hogy miképp múlnak ki a különféle csillagok.
Ho és munkatársai 2022 szeptemberében fedezték fel a tasmán ördögöt, amely 120 napja legalább 14 fénykitörést bocsátott ki. Ez azt jelenti, hogy ahelyett, hogy szép lassan megszűnne, folyamatosan egyre fényesebb kitöréseket produkál. Most azt próbálják kideríteni, hogy mi okozza pontosan e kitöréseket. Gyanújuk szerint vagy egy fekete lyuk mágneses mezője, vagy pedig ütköző és összeolvadó fekete lyukak.
A kutatás lehetőséget ad arra, hogy egy teljesen más irányt találjunk a kozmikus kataklizmák kapcsán. Emellett segíthet megérteni a csillagok pusztulását és azt, amit hátrahagynak maguk után. Talán az LFBOT megértése a kulcs ahhoz, hogy rájöjjünk, hogyan lépnek át a csillagok “a halál kapuján”.
ITT találod világűr topicunkat, de ezeket a cikkeket külön is ajánljuk:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét