A SpaceX szombaton hatalmas előrelépést tett a Starship tervezési folyamatában. A második teszten a hordozórakéta levált az űrhajóról, de mindkettő nem sokkal később felrobbant az óceán felett. A SpaceX a robbanás ellenére is sikernek könyvelte el a tesztet még a látszólagos sikertelenség ellenére is. Amint elkészül, ez lesz a valaha volt legnagyobb rakéta.
A valaha épített legnagyobb rakéta Elon Musk reményei szerint egy nap a Mars kolonizációjára is használható lesz. Helyi idő szerint nem sokkal 7 óra után indult a cég bázisáról a texasi Boca Chicában. Az előző, áprilisi kísérlettel ellentétben a hordozórakéta sikeresen levált az űrhajóról, de aztán felrobbant, majd nem sokkal később maga az űrhajó is. Bill Nelson, a NASA űrkutatási hivatal vezetője szerint a szombati kísérlet előrelépésről tanúskodik. A NASA a Starship módosított változatát várja, hogy embereket szállítson a Holdra.
“Gratulálok a csapatoknak, akik előrelépést értek el a mai repülési próbán” – írta az X-en. “Az űrrepülés egy merész kaland, amely megtehető szellemet és merész innovációt követel. A mai teszt egy lehetőség a tanulásra – majd az újbóli repülésre”.
Siker a sikertelenségben
Az űrhajó áprilisban először próbált meg teljes konfigurációban repülni. A Starship szombaton tovább jutott a repülésben, és a hordozórakéta sikeresen levált az űrhajóról, mielőtt szétesett volna. “Mint láthatták, a Super Heavy Booster gyorsan és nem tervezetten szétesett, de űrhajónk még mindig úton van” – mondta egy bemondó. Ahogy a gyorsítórakéta leszakadt, a felső fokozat megkezdte a Föld körüli részleges útját. A tervek szerint 90 perc múlva a Csendes-óceánba zuhant volna Hawaii közelébe, de mielőtt ez megtörténhetett volna felrobbant.
A Starship két fokozatának egyesítésével a rakéta 121 méter magas lesz. A Super Heavy Booster 74,3 meganewton tolóerőt produkál, ami majdnem kétszerese a világ második legerősebb rakétájának, a NASA Space Launch System (SLS) rakétájának. Mindkét rendszert úgy tervezték, hogy teljes mértékben újrafelhasználható legyen, ami a SpaceX tervezésének egyik kulcsfontosságú eleme, amelynek célja a költségek jelentős csökkentése.
A SpaceX kénytelen volt felrobbantani a Starshipet az április 20-i első tesztrepülés során, négy perccel a start után, mert a két rész nem vált szét. A rakéta tűzgolyóként csapódott a Mexikói-öbölbe, porfelhőt küldve egy több kilométerrel távolabbi város fölé. Hónapokig tartó vizsgálat után a Szövetségi Légügyi Hivatal (FAA) szerdán végül engedélyezte, hogy a SpaceX újra megpróbálja a kilövést — írja a Science Alert. Mindezt a természetvédelmi csoportok kifogásai ellenére, amelyek beperelték a hatóságot, azt állítva, hogy nem tartotta be a környezetvédelmi törvényeket.
A SpaceX azt állítja, hogy a rakétafejlesztés korai szakaszában bekövetkező robbanások üdvözlendők, és segítenek gyorsabb a tervezési döntéseket hozni. Azonban az idő egyre fogy, hogy a módosított Starship készen álljon a 2025-re tervezett holdra szállásra
Változások
Ezúttal a Starshipet úgy módosították, hogy “hot staginget” alkalmazzon, ami azt jelenti, hogy a felső fokozat hajtóművei még a gyorsítórakétához rögzítve gyulladjanak be. Ez a megközelítés az orosz rakétáknál általánosan alkalmazott módszer, amely sokkal nagyobb teljesítmény elérését biztosítja.
További változtatások közé tartoztak a szellőzőnyílások javítása, hogy csökkentsék a robbanás valószínűségét. Az első kilövés hatalmas károkat okozott a vállalat Starbase indítóállásában is. Ezt most nagy szilárdságú betonnal és egy olyan rendszerrel erősítették meg, amely több tonna vizet bocsát ki, hogy megvédje a kilövés során keletkező hatalmas hő és erő ellen.
A rendellenesség a jármű elvesztéséhez vezetett, azonban sérülésekről vagy köztulajdonban keletkezett károkról nem érkezett jelentés. Forczyk űrkutató szerint a SpaceX “nagyobb előrelépést ért el, mint áprilisban”. Arra számít, hogy a cég a korábbinál gyorsabban kap engedélyt a légügyi hatóságoktól egy újabb kísérletre.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van