Összevesztek a déli szomszédaink: egyre jobban elmérgesedik a helyzet a szerbek és a horvátok között
Sajnálatát fejezte ki a horvát külügyminisztérium amiatt, hogy Szerbia a bécsi konvencióra hivatkozva – részletek közlése nélkül – kiutasította Hrvoje Snajdert, a belgrádi horvát nagykövetség első beosztottját – írta a helyi sajtó kedden a horvát külügyi tárca közleményére hivatkozva. Belgrád lépésére válaszul Horvátország is kiutasított egy szerb diplomatát.
Zágráb szerint a szerb intézkedés a kapcsolatok romlása és a regionális viszonyok destabilizálása felé mutat.
“Teljesen indokolatlannak tartjuk az akkreditált horvát diplomata kiutasítását. Szerbia döntése egy lépést jelent a kölcsönös kapcsolatok romlása, valamint az érzékeny regionális politikai és biztonsági helyzet további destabilizálása felé egy olyan időszakban, amikor a stabilitás Délkelet-Európában kivételes jelentőséggel bír egész Európa számára” – áll a külügyminisztérium közleményében.
Hangsúlyozták, hogy az intézkedéssel “további nyomást” gyakorolnak a belgrádi horvát nagykövetség dolgozóira, különösen a szerbiai választások előtti időszakban.
A horvát külügyminisztérium fenntartja magának a jogot, hogy erre a lépésre “az általa választott időpontban és módon” válaszoljon – tették hozzá.
Gordan Grlic Radman horvát külügyminiszter kedd délután tartott sajtótájékoztatóján bejelentette: a kölcsönösség elvén Horvátország kiutasítja Petar Novakovicot, a zágrábi szerb nagykövetség tanácsadóját.
Az erről szóló jegyzéket átnyújtották a szerb nagykövetnek, amelyben az áll, hogy az említett diplomatának el kell hagynia Horvátország területét – tette hozzá.
Újságírók kérdésre válaszolva, mi volt az oka a horvát diplomata kiutasításának, a külügyminiszter azt mondta: a belgrádi horvát nagykövettel a szerb tiltakozó jegyzék átnyújtása során a szerb külügyminisztériumban hétfőn nem közölték az indokot, ami “még inkább aggasztó” – mondta a tárcavezető.
A populista szerb kormányhoz közel álló média szerint a Hrvoje Snajderként azonosított diplomatát “kémtevékenységgel” és a horvát titkosszolgálatoknak való “toborzással” vádolják, állítja az ABC News.
Úgy tűnik Szerbia nehezen fér meg a szomszédaival. A Nyugat-Balkán egyébként is egy lőporos hordó, de a szerb vezetés erre rátesz még egy lapáttal, hogy mozgosítsa szavazóit. Szerbia állandó konfliktusban áll Koszovóval, de Bosznia-Hercegovina szerb kisebbsége is kiválással fenyegeti a többi országrészt. A magyar kormánnyal egyébként baráti viszont ápoló Aleksandar Vučić, Szerbia Köztársaság elnöke sokszor kijátsza a nacionalista kártyát, de az oroszbarát politika miatt az EU sem látja annyira szívesen a tagjelöltjei között Szerbiát.
Korábban írtunk arról, hogy vajon kialakulhat-e egy újabb háború Európában Szerbia és Koszovó között?
Szintén írtunk arról, hogy Petőfi szerb volt, állítják a szerbek, és egy emlékbélyeggel nyomatékosítják azt, részletek itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű