Van egy 12P/Pons-Brooks névre hallgató aszteroida, amelyik megállíthatatlanul száguld Földünk felé. Az űrkő kriovulkanikus ráadásul, egymást érik a kitörések, így nemrég még zöld “ördögszarvai” is voltak. Ekkor ér majd a közelünkbe, mutatjuk, hogy kell-e félnünk tőle.
A space.com írása szerint nemrég újra “vulkánkitörés” rázta meg az aszteroidát, amely jövőre ér a legközelebb a Földhöz. A jeges űrkő egyébként korábban két hatalmas zöld szarvval is rendelkezett, ami eltűnt a heves kitörés hatására. Ez azért érdekes, mert eddig minden korábbi kitörés után megjelentek. Ráadásul a csillagászok más furcsaságot is észrevettek a zöld égitesten, például egy furcsa árnyékot.
A 17 km átmérőjű aszteroida az elmúlt 70 év során a legközelebb éppen jövő nyáron kerül majd bolygónkoz. A vulkanikus égitest jégből áll és ha elegendő, a Napból érkező sugárzást szív magába, akkor az alsó, jeges rétegek, az úgynevezett kriomagma elképesztően felmelegszik. Ennek hatására elviselhetetlenné növekszik a nyomás, megreped a jeges héj és hatalmas robbanással kilövell az anyag a világűrbe. Ezekről a robbanásokról, vagy “kitörésekről” pontos adata van a csillagászoknak, mert ilyenkor a jég szétszóródik körülötte és ez jelentősen növeli az aszteroida fényességét.
Eddig három ilyen nagy kitörése volt az aszteroidának: július 20-án (az első az elmúlt 69 évben), október 5-én (ez még a korábbinál is nagyobb volt), illetve október 31-én, Halloweenkor, ez kevésbé volt intenzív.
Az eddigi legdurvább kitörés az aszteroidán
November 14-én az eddigi legdurvább kitörés történt (nyilván, hisz egyre közelebb kerül a Naphoz), aminek hatására 100-szor fényesebb lett rövid időre. Ám a szarvak nem tűntek fel, jelenleg teljesen kör alakúnak tűnik, Nick James, a Brit Űrkutatási Egyesület igazgatója szerint. A szarvak egyébként az aszteroida alakjából következnek, vélhetően van rajta egy bevágás, ahonnan szivárog az anyaga.
Már az októberi kitöréskor is halványabbak voltak e szarvak, így jó eséllyel megsérülhetett a bevágás, mostanra pedig teljesen eltűnt, gondolják a tudósok.
Ugyanakkor egy amatőr fotós, Eliot Herman képein jól láthatóan feltűnt egy zöldes árnyalat. Ezt dikarbon molekulák okozhatják, melyek zöld színt emittálnak, amikor napsugárzás hatására bomlanak. Emellett egy furcsa sötét részt is felfedezett az aszteroidán a legutóbbi robbanást követően. Tudósok szerint ezt a kitóduló kriomagma okozza.
Az aszteroida jelenleg a Nap felé tart, a sebessége 64,300 km/h. 71 év alatt kerüli meg központi csillagunkat, a legközelebb jövő április 24-én lesz. Ezután távolodik a külső Naprendszer felé és majd csak 2094-ben fog visszatérni. A Földhöz legközelebb június 2-án lesz, akkor talán még szabad szemmel is láthatjuk majd.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van