India G20 Elnöksége – az új multilateralizmus hajnala
Ma egy éve annak, hogy India megkezdte a G20-ak soros elnökségét. Ideális alkalom az elmúlt időszak visszatekintésére, összegzésére a ’Vasudhaiva Kutumbakam’ szellemében, amely magyarul összefoglalva annyit jelent „Egy Föld, Egy Család, Egy Jövő”.
Globális szintéren többrétű kihívásokkal küzdött a világ, mikor India tavaly ilyenkor átvette a G20 elnökségi stafétát. Többek között: a Covid-19 pandémiából való kilábalás, a küszöbönálló éghajlatváltozás fenyegetése, pénzügyi instabilitás, fejlődő nemzetek problémás adóssága, és ezek mind gyengítették a multilateralizmust. A kihívások sűrűjében gyengülő fejlődés és együttmüködés a közös jövő felé való haladást veszélyezteti.
A G20 elnöki székét elfoglalva India alternatív megoldást kínált a fennálló állapotokra, egy paradigmaváltást a GDP centrikus fejlődésről egy humán-központúbb haladás felé. India arra kívánja emlékeztetni a világot, mi az, ami közös bennünk, mintsem ami elválaszt minket. Végezetül egy globálisan megvalósuló párbeszédet kezdeményezett, ahol a kevesek érdeke fejet hajt a többség törekvése előtt. Mindez a jelenlegi tagállami együttműködés alapvető reformját igényelte, mint ahogy azt már tudtuk.
Inkluzív, ambiciózus, cselekvésközpontú és meggyőző – ez a 4 szó jellemzi az elmúlt év indiai G20 elnöki kormányzását és a Vezetői Nyilatkozatot, amelyet a G20-ak csúcstalálkozója során egyöntetűen minden tagállam aláírt Újdelhiben. Az Újdelhi Vezetői Deklaráció hűen tükrözik India elhatározását ezen irányelvek mentén.
Az inkluzivitás elve központi szerepet játszott a G20-as indiai kormányzásban. Ezt alátámasztva a G20-ak állandó tagjai között üdvözlik az Afrikai Unió tagországait, melyek csatlakozásával a gazdasági multiszervezet bolygónk lakosságának mintegy 80%-át foglalja magába. Ez a kedvező lépés egy sokkal átfogóbb párbeszéd táptalaját készíti elő a globális kihívások tárgyalását és a lehetőségek kihasználását illetően.
India igyekezett a „globális dél” hangját erősíteni a régióban. Két ízben is találkozót hívott össze, amely egy új multilaterializmus hajnalát vetíti előre. India nyomatékosította a globális dél alapvető aggodalmait nemzetközi viszonylatban, amely egy olyan éra kezdetét jelentette, ahol a fejlődő oroszágok is méltó szerephez jutnak a globális színtér megformálásában.
India nem csupán mint ország, hanem népességének egészét képviselve végezte elnöki szerepét az éves mandátuma során. A ’Jan Bhagidari’ (az emberek részvétele) esemény során az összes államához, azaz 1,4 billió állampolgárhoz eljutott az együttműködés fontosságának üzenete.
A 2030-ig tartó Napirendi időszak feléhez érve, India teljesítette a G20-ak által kitűzött 2023-as Akció Tervet, mely szerint a G20-ak mozgosító erejét és közös elkötelezettségét felhasználva felgyorsította a globális haladást a Fenntartható Fejlődési Célok irányába. A cselekvésközpontú elv alkalmazásával India irányítása során összekapcsolták, együtt vizsgálták az egészségügy, oktatás, nemek közötti egyenlőség és a környezetvédelmi fenntarthatóság problémáit.
A robosztus Digitális Közinfrastruktúra megléte és fejlesztése kulcsfontosságú szerepet játszik e fejlődés előmozdításában. India számos digitális innovációs projektje mint az ‘Aadhaar’, ‘UPI’ és ‘Digilocker’ hozott meggyőző eredményeket. A Digitális Közinfrastruktúra Tárház létrejötte egy szignifikáns lépés volt a globális technológiai együttműködés felé. Ez a digitalis adatbázis több mint 50 digitális szolgáltatást és állami infrastruktúrát foglal magába 16 országból, amely segítségül szolgál majd a technológiában rejlő lehetőségek felszabadítására.
Az „Egy Föld” érdekében India elköteleződött a sürgős és környezeti szempontból fenntartható változások iránt. A Vezetői Nyilatkozat „Környezetvédelmi Fejlesztésre” vonatkozó része foglalkozik az éhség elleni küzdelem és a bolygó védelme között feszülő dilemma feloldásával. Egy széleskörű ütemtervet vázol fel, amelyben a foglalkoztatás és az ökoszisztémák kiegészítik egymást, ahol a globális fogyasztás éghajlat tudatos és a makró termelés környezetbarát.
Ezzel párhuzamosan a G20 Újdelhi Nyilatkozata ösztönözni fogja az arra irányuló erőfeszítéseket, hogy 2030-ig világszerte meghármoszorozódjon a megújulóenergia-kapacitás. A Globális Bioüzemanyag Szövetség a zöld hidrogén irányába mutat nyomatékosan. A G20-ak számára vitathatatlan prioritást élvez a tisztább, zöldebb világ megteremtése és fenntartása. A fenntartható fejlődés mindig is India becsületbeli ügye volt, az egész világ előnyére válhat az ország fenntartható ősi tradíciói.
Az Újdelhi Deklaráció továbbá kiemeli India szilárd elkötelezettségét az éghajlati igazságosság és méltányosság területén, és egy jelentős pénzügyi és technológiai támogatást sürget a Globális Észak részéről. Első alkalommal ismerték fel az éghajlatváltozás elleni küzdelem finanszírozásába való beruházások növelésének szükségességét.
A G20-ak elismerték, hogy a fejlődő országoknak mintegy 5,9 billió amerikai dollár támogatásra van szüksége, hogy a tagállamok 2030-ig elérjék kitűzott céljukat a klímapolitikai megállapodásokban foglaltak alapján.
A jelentős beruházásokat szem előtt tartva a G20-ak vezetői nyomatékosították a nagyobb, színvonalasabb és sokkal hatékonyabb multilaterális fejlesztési bankok meglétének fontosságát. India vezető szerepet vállalt az Egyesült Nemzetek Szervezetének reformjában, főképp, ami a főbb szerveket illeti, mint például az Egyesült Nemzetek Szervezetének Biztonsági Tanácsa, ezzel gyorsítva az előrehaladást egy méltányosabb globális rendszer felé.
A nemek közötti egyenlőség is központi szerepet játszik a Vezetői Nyilatkozatban. A G20 újólag megerősítette, hogy a nemek közötti egyenlőség alapvető fontosságú. Annak érdekében, hogy előmozdítsák a nők döntéshozókként teljesértékű, egyenrangú szerepet töltsenek be a gazdaságban jövőre egy új szakértői csoport megalakítására kerül sor. Ez a munkacsoport a nők szerepének erősítését tűzi ki célul. Az indiai parlament elfogadta és törvénybe foglalta azt a javaslatot, amely a nőknek biztosítja a parlamenti képviselői helyek egyharmadát, ezzel is nyomatékosítva a nők által vezetett fejlődésre tett elhatározását.
Az Újdelhi Deklaráció a multilateralizmus megújuló szellemét testesíti meg, mely az összefüggő irányelvekre, megbízható kereskedelemre és nagymérvű klíma akciókra fókuszál. Indiát büszkeséggel tölti el, hogy elnökségi ideje alatt a G20 csoport 87 ponton mutatott fel pozitív eredményt, és 118 javaslatot fogadott el, amely jelentős fejlődést mutat az elmút időszakokhoz képest.
India G20 kormányzása alatt többször tanácskozott geopolitikát érintő fontos problémákban, és azok gazdasági növekedést és fejlődést érintő hatásairól. A terrorizmus és ártatlan állampolgárok értelmetlen mészárlása elfogadhatatlan, és a zéró tolerancia elvével kell fellépni az ilyen esetekben. A humanizmus elvét kell alkalmazni az ellenségeskedéssel szemben és nyomatékosítani, hogy a mai kor nem a háború időszaka.
“Nagy örömre ad okot, hogy elnökségünk alatt India kivételes dolgokat ért el: újjáélesztettük a multilateralizmust, megerősítettük a Globális Dél országainak szerepét, a fejlődés útjára léptünk, és harcoltunk a nemek közötti egyenlőségért, minden szinten.
A G20 Elnökségét Brazíliának azzal a meggyőződéssel adjuk át, hogy közös lépéseket tettünk az emberekért, a Bolygónkért, a békéért és a fellendülésért, amely még évekig visszhangozni fog.” (Narendra Modi – India miniszterelnök urát idézve)
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Olyan csillagokat találtak fekete lyukak körül keringeni, amelyeknek nem kellene ott lenniük
Hősként halt meg a tinédzser fiú, akinek megtalálták a fejét a floridai tengerparton – 18+
Videó: Félelmetes tankcsatát rögzített egy drón Ukrajnában
Magyar föld őrzi I. Szulejmán szívét
Villámcsapásokban észlelt gamma-sugarakat a NASA felderítő repülőgépe
280 millió éves ökoszisztéma nyomait találta meg egy nő az Alpokban