Három amerikai ország balhézhat össze hamarosan egy másfél magyarországnyi, ám elképesztően gazdag terület fölött Dél-Amerikában. Az Egyesült Államok legkésőbb a Monroe-elv 1823-as deklarálása óta saját “felségterületének” tekinti az egész amerikai kontinenst, így természetesen azonnal és idegesen reagált. Kérdés mit lépnek a térségben fontos érdekeltségekkel rendelkező oroszok (és kínaiak).
Agresszív Venezuela
A tét nem kicsi, a Venezuela és Guyana határán fekvő, utóbbihoz tartozó, majdnem 160 ezer négyzetkilométeres (azaz több mint másfél magyarországnyi) Essequibo régió. Ráadásul a terület nemcsak a két országgal, hanem Dél-Amerika legnagyobb országával, Brazíliával is határos.
Az Aljazeera szerint Anthony Blinken amerikai külügyminiszter azonnal felhívta Irfaan Ali guyanai elnököt és az Egyesült Államok teljes támogatásáról biztosított az agresszív, olajban gazdag szomszéd, Venezuela követeléseivel szemben.
Essequibo gazdag olajban, ráadásul népszavazáson kérdezték meg a venezuelaiakat múlt héten, hogy szeretnék-e országukhoz csatolni a régiót. 20,7 millió választani tudóból el is ment 10,4 millió és nem meglepő módon az annexió mellett szavaztak. A venezuelaiak szerint Guyana amúgy is csak egy történelmi tévedésnek köszönhetően birtokolhatja a régiót immár több mint 100 éve.
Guyana az Egyesült Nemzetekhez és a Biztonsági Tanácshoz fordult már a népszavazás előtt, de azt megakadályozni nyilván nem tudták.
Készül a támadás
Maduro venezuelai elnök egyébként úgy tűnik nem igazán zavartatja magát holmi nemzetközi jog és hasonló furcsaságok miatt. Már kedden törvényjavaslatot kért az új tartomány létrehozására és felszólította a venezuelai cégeket, hogy készüljenek a belépésre és az ottani ásványkincsek kiaknázására.
A guyanaiak készenlétbe helyezték a hadsereget és a térségben érdekelt szövetségesük, Brazília is csapatokat küldött a határra. A guyanai elnök szerint egy venezuelai támadásra az egész régió reagálni fog.
Olajban, aranyban, vasban, gyémántban gazdag vidék
Venezuela egyébként azzal érvel, hogy keleti határa az Essequibo folyónál kellene húzódjon, hisz az a természetes határa. Guyanahoz 1899 óta tartozik a terület, az ország 800.000 lakójából 125 ezer itt él, területének kétharmadát adja. Kb. mint a Trianon előtti Magyar Királyság esete tehát, de mi ugye elveszítettük e területeket és lakosságot.
A területet érintetlen esőerdő fedi, ám aranyban, rézben, gyémántban, vasban és bauxitban is gazdag az olaj mellett. Nem csoda, hogy a gazdasági problémákkal küzdő Venezuela igényt tart rá. Olaj pedig több van itt mint Kuvaitban vagy az Egyesült Arab Emirátusokban, több mint 10 milliárd hordó. 2025-re Guyana lehet a világ legnagyobb olajtermelője egy főre vetítve. Venezuela egyébként pont azóta érdeklődik aktívan, miót az ExxonMobil bejelentette a lelőhelyeket 2015-ben.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Meglepő dolgot fedeztek fel a pteroszauruszokról, a valaha volt legnagyobb repülő állatokról
Egyenlő státuszban éltek a férfiak és a nők a 9 ezer éves ősi városban
Nem egyedül jött az aszteroida, amelynek becsapódása a dinoszauruszok kihalásához vezetett
Julius Caesar miatt 1582 októbere csak 21 napos volt
Gyaloglás és kokain: A Viktoriánus társadalom furcsa sportja
Bemutatjuk a Sziklakórház atombunkerének rejtélyét és borzalmakkal teli történetét