Itt a vég? Már a gondolatainkat is kitalálja a mesterséges intelligencia
Tudósok bejelentették, hogy képesek csupán egy mesterséges intelligenciával kombinált, érzékelőkkel ellátott sisak használatával egy ember gondolatait írott szavakká alakítani. A tanulmány során a résztvevők szövegrészleteket olvastak fel, miközben egy olyan sapkát viseltek, amely a fejbőrükön keresztül rögzítette elektromos agyi aktivitásukat. Ezeket az elektroenkefalogram (EEG) felvételeket ezután egy DeWave nevű mesterséges intelligencia modell segítségével szöveggé alakították át.
Az ausztráliai Sydney Technológiai Egyetem egyik oktatója, Chin-Teng Lin szerint a technológia nem invazív, viszonylag olcsó, és további előnye még, hogy könnyen szállítható. Annak ellenére, hogy a rendszer távolról sem tökéletes, mivel pontossága körülbelül csak 40%, Lin azt mondja, hogy a mostanában vizsgált újabb adatok felülvizsgált eredményei 60 százalékot meghaladó pontosságot mutatnak.
A fent említett tanulmányt a Lousianai New Orleans-ben tartott NeurIPS-konferencián mutatták be, ahol a résztvevők hangosan olvasták fel a mondatokat – annak ellenére, hogy a DeWave program nem használ kimondott szavakat. A csapat utolsó kutatása során viszont a résztvevők már némán olvasták a szöveget.
Az Austin-ban található Texasi Egyetemen a Jerry Tang PhD-hallgató által vezetett csapat hasonló pontosságról számolt be a gondolatok szöveggé alakításában, az agyi aktivitás értelmezéséhez pedig MRI-vizsgálatokat használtak. Az EEG használata viszont praktikusabb, mivel az alanyoknak nem kell mozdulatlanul feküdniük a szkennerben.
A DeWave modellt úgy fejlesztették ki, hogy rengeteg olyan példát vizsgáltak, ahol az agyi jelek egyeznek bizonyos mondatokkal, mondta a csapat egyik tagja, Charles Zhou.
„Amikor például arra gondolunk, hogy köszönünk, az agyunk bizonyos jeleket küld” – mondja Zhou. „A DeWave úgy tanulja meg, hogyan kapcsolódnak ezek a jelek a ‘helló’ szóhoz, hogy számos példát lát ezekre a jelekre különböző szavakhoz vagy mondatokhoz.”
Agyi jelekből találja ki a mesterséges intelligencia a szavakat, mondatokat
Amint a DeWave megértette az agyi jeleket, a csapat egy nyílt forráskódú, nagy nyelvi modellhez (LLM) csatlakoztatta, ami hasonlít a ChatGPT-t működtető mesterséges intelligenciához. „Ez az LLM olyan, mint egy okos író, aki mondatokat tud alkotni. Azt mondjuk ennek az írónak, hogy figyeljen a DeWave jelzéseire, és használja őket útmutatóként a mondatok létrehozásához” – mondja Zhou.
Végül a csapat a DeWave-et és a nyelvi modellt együtt fejlesztette tovább, hogy az EEG-adatok alapján még jobb mondatokat tudjanak alkotni.
A kutatók szerint további finomításokkal a rendszer forradalmasíthatja a beszédüket elvesztett emberek – például a szélütés által érintettek – kommunikációját, és a robotikában is alkalmazható lehet.
A Sydney-i Egyetem professzora, Craig Jin meg van elégedve Lin és csapata munkájával. „Ez kiváló előrelépés” – mondja.
„Az emberek már régóta szeretnék az EEG-t szöveggé alakítani, és a csapat modellje figyelemre méltóan helyesnek bizonyul. Néhány évvel ezelőtt még az EEG szöveggé való átalakítása teljes képtelenségnek számított.”
Ez is érdekelhet:
- Megőrült a mesterséges intelligencia?14 éves lányt fenyegetett, zaklatott – Olvass tovább ITT
- Mutatjuk: ezeket a szakmákat végzi ki teljesen a mesterséges intelligencia
Source: https://www.newscientist.com/article/2408019-mind-reading-ai-can-translate-brainwaves-into- written-text/
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban