Interjú Hong Kyudokkal, Dél-Korea nagykövetével külpolitikáról, magyarországi befektetésekről és sok másról
Őexcellenciája Dr. Hong Kyudok, Dél-Korea magyarországi nagykövete a Daily News Hungary híroldal kérdéseire válaszolt. Az interjú során az észak- és dél-koreai helyzetről, a magyarországi koreai befektetésekről és sok más témáról beszélgettek. Olvassa el az év első interjúját:
Mivel egy ideje Magyarországon él, mesélne egy kicsit a tapasztalatairól? Milyen tulajdonságokkal illetné a magyar embereket, és hogyan jellemezné egy koreai állampolgár budapesti életét?
Hong Kyudok nagykövet: Körülbelül 11 hónapja élek Budapesten. Hálás vagyok, és mindig meglep, ahogy a magyarok üdvözölnek engem és a feleségemet. Nagyon örülök, hogy sok magyar kimutatta érdeklődését a koreai kultúra iránt. Őszintén, szívből köszönöm nekik. A Magyarországon élő koreai lakosság száma rohamosan nő. Jelenleg közel 7000 koreai állampolgár él itt. Ha a 90 napos vízummentességgel rendelkezőket is beleszámítjuk, akkor ez a szám több mint 10 000-re emelkedik. Ők jól érzik magukat itt, hiszen szeretik a biztonságos környezetet, és figyelemre méltó a koreaiakkal szembeni barátságos hozzáállás. A sűrűn lakott Szöulhoz képest sok koreai úgy gondolja, hogy az itteni élet kellemesebb és boldogabb. Az Önök kultúrája, amely tiszteli az időseket és a családot, a régi idők Koreájára emlékeztet, és otthon érezzük magunkat, mivel sok közös vonásunk van.
Dél-Korea jelentős befektető Magyarországon, folyamatosan az első három helyen áll, és több tízezer embert foglalkoztat. Ön szerint miben rejlik Magyarország vonzereje? Miért jön ide annyi koreai cég?
Hong Kyudok nagykövet: Körülbelül 310 koreai vállalat fektetett be Magyarországon, és még sokan mások is érdeklődnek az itteni befektetési lehetőségek iránt.
Az Önök politikai ösztönzői, köztük az alacsony társasági adó, biztosan vonzzák a koreai vállalatokat. De a képzett munkaerő, valamint a lojalitás és az erős felelősségtudat is fontos okok, és ezért kedvelik a koreai vezetők az itteni alkalmazottakat.
Az ellátási lánc hálózata és az európai piac felé való jó összeköttetés szintén erős ösztönzőnek tűnik a koreai vezetők számára.
Ez a szoros üzleti partnerség nemcsak a gazdasági kapcsolatokat erősíti, hanem ígéretes kilátásokat kínál a turisztikai ágazat számára is. A földrajzi távolság ellenére a közvetlen repülőjáratok megkönnyítik az utazást. Milyen területeken lehet továbbfejleszteni a két nemzet közötti együttműködést?
Hong Kyudok nagykövet: A Szöul és Budapest közötti heti hét közvetlen járat erős eszköznek tűnik a kétoldalú kapcsolatok bővítéséhez. Jelenleg a koreai befektetők között kiemelkedő szerepet játszanak az elektromos akkumulátorokkal foglalkozó vállalatok. Úgy látom azonban, hogy további fejlődésre van lehetőség az olyan területeken, mint az egészségügy, a kozmetika, az animáció és filmkészítés, az élelmiszerforgalmazás és a gasztronómia. A fegyveripar, valamint a jövő technológiája, az űrkutatás, a mesterséges intelligencia és a robotika is nagyon ígéretes területnek tűnik, ahol mindkét fél profitálhat egymásból.
A turizmusra fókuszálva, tudna ajánlani a magyar turistáknak három kötelezően meglátogatandó helyet Dél-Koreában? És mi az a három magyar turisztikai látványosság, amit ajánlana dél-koreai barátainak?
Hong Kyudok nagykövet: Busan, Jeju és a Seorak-hegy a kedvenc helyeim, amelyeket magyar barátaimnak ajánlok. Ha még egy helyet hozzátennék, akkor nyomatékosan kérem, hogy látogassanak el a Panmunjeom melletti demilitarizált övezetbe, amely egy határ menti hely, Észak- és Dél-Korea erős katonai jelenlétet tart fenn a koreai háború 1953-as befejezése óta. Szöul belvárosától alig egy órányi autóútra van.
A koreai látogatók számára három látnivalónak ajánlom a tokaji borászatokat, a Balaton melletti hévízi forrásokat és Szegedet, a déli országrész legnaposabb városát. A koreaiak többsége csak Budapestre látogat, és szeretném meggyőzni őket, hogy nézzenek körül vidéken is.
Dél-Korea a világ egyik legerősebb gazdaságával büszkélkedhet, mégis riasztóan alacsony a születési ráta. Hogyan lehetne ezt kezelni, és szolgálhat-e a magyar családtámogatási modell potenciális példaként az Önök országa számára?
Hong Kyudok nagykövet: Ami az alacsony születési rátát illeti, nem sikerült ellensúlyozni ezt a tendenciát, annak ellenére, hogy dollármilliárdokat költöttünk ennek az aggasztó helyzetnek a kezelésére. Mostanra azonban megértettük, hogy az anya támogatása önmagában nem oldja meg a problémát. Alaposan megvizsgáljuk a magyar eseteket, és meg akarjuk tanulni, hogy a CSOK intézkedései hogyan hoztak különbséget. A családi értékek és az oktatás helyreállítása tűnik a siker kulcsának. Koreában azonban az egyedülállók aránya 43%, és az élet nagyon versenyképesnek tűnik a jobb oktatásért és a minőségi munkáért folytatott küzdelemben. A gyerekek már óvodás korban elkezdik a versengést. A magántanítás költsége általában többe kerül, mint amennyit havonta keresnek. Ezért van az, hogy a születési ráta 0,7 körül van, sőt egyre alacsonyabb.
Úgy érezzük, hogy a demográfiai kihívás biztonsági kérdés, és sürgősen meg kell reformálni.
Ezért a magyar jó gyakorlatokat nyíltan megvitatják a Parlamentben és a szakpolitikai körökben.
Ahhoz, hogy a fiatal párok fontolóra vegyék a gyermekvállalást, biztos jövőre van szükségük. Dél-Korea békés ország, de ott van a szomszédban Kína, amely ostromolja az USA status quóját, a harcias Oroszország és Észak-Korea, amely nyílt fenyegetést jelent. Japán üdítő kivétel. Hogyan értékeli az ország jelenlegi geopolitikai helyzetét?
Hong Kyudok nagykövet: Dél-Korea több mint 931 külföldi invázió ellenére is fennmaradt. Korea fenntartja a nyitott ajtók politikáját, és mindent, amink van, a világ szinte minden országába exportálunk. Annak érdekében, hogy megvédjük magunkat az észak-koreai nukleáris és hagyományos provokációktól, Dél-Koreának az 1950-es koreai háború óta a biztonsági szövetség megerősítésével az Egyesült Államokra kellett támaszkodnia.
Úgy véljük, hogy az USA, Japán és Dél-Korea közötti háromoldalú együttműködés kulcsfontosságú lesz a biztonságunk biztosításához.
Soha nem felejtjük el, hogy a 75 évvel ezelőtti kommunista invázió idején 22 ország küldött csapatokat és orvosi csapatokat, hogy megmentsenek minket, hogy megőrizzük szabadságunkat és demokráciánkat, és több mint 62 ország nyújtott nekünk pénzügyi támogatást. Korea magáévá teszi az indo-csendes-óceáni stratégiát, és arra törekszik, hogy továbbra is hozzájáruljon a háború csapásától szenvedő emberek megsegítéséhez. Jelenleg a geopolitikai helyzet hatalmas kihívásokat és nehézségeket okoz, Korea azonban bővíti kapcsolatait az EU- és NATO-országokkal, és stratégiai partnerségre törekszik ezekkel az országokkal, köztük Magyarországgal.
- koreábban írtuk: az indiai- és csendes-óceáni térséget érintő rendszeres és elmélyített stratégiai koordinációról állapodtak meg az amerikai-japán-dél-koreai csúcstalálkozón a három ország vezetői, részletek itt.
A geopolitikai kihívásokra való állandó felkészültség közepette Dél-Korea erős védelmi ipara vitathatatlan. Közeli szövetségesünk, Lengyelország a közelmúltban fokozott érdeklődést mutatott a koreai harcjárművek és felszerelések vásárlása iránt.
Hong Kyudok nagykövet: Segítettünk Lengyelországnak, hogy fegyverekkel szerelkezzen fel, hogy megvédje magát a potenciális fenyegetésekkel szemben. A mi segítségünk különbözik a többitől, mivel velünk együtt közösen fejleszthetnek ki fegyvereket. Remélem, hogy Magyarországgal is közösen tudunk fejleszteni, ha erre lehetőség nyílik.
Az 1960-as években a nulláról indultunk, és ma már a 6. legnagyobb fegyverexportőr vagyunk.
Remélem, meg tudjuk osztani tapasztalatainkat és tudásunkat a magyarokkal.
Tekintettel az Oroszország és Magyarország szomszédja, Ukrajna közötti konfliktusra, hogyan látja a háborút, és nyújt-e bármilyen segítséget Kijevnek?
Hong Kyudok nagykövet: Attól tartok, hogy az ukrán háborúnak egyhamar nem lesz vége. Remélem, hogy hamarosan békejavaslatot kezdeményeznek, hogy véget vessenek az ártatlan emberek szenvedésének. Ahogy Robert Muggah közgazdász pontosan javasolta, a konfliktus utáni háborús övezet kiépítését célzó beruházásoknak kiemelt prioritást kell élvezniük. Tanulmánya szerint a megye 72%-a a tűzszünet után már a következő évben újabb válságba került. Ennek a szerencsétlen mintának az elkerülése érdekében a nemzetközi közösségnek gondoskodnia kell arról, hogy az újjáépítésbe való valódi befektetést minden eszközzel garantálni lehessen. Dél-Korea kétszer is megnövelte az Ukrajnának nyújtott ODA-ját, és K-600-as aknamentesítő járműveket és mentőautókat biztosított a sebesült katonák frontvonalról való evakuálásához. További segélyt nyújtanak majd az elektromos transzformátorok cseréjére, hogy a hideg télben fűtést és fényt biztosítsanak.
Visszatérve Magyarországra, a felsőoktatási együttműködés kiemelkedik a koreai-magyar kapcsolatok kiváló aspektusaként. Mitől olyan vonzóak a magyar egyetemek a koreai diákok számára?
Hong Kyudok nagykövet: A magyar egyetemek, különösen az orvosi egyetemek, a zenei és táncművészeti, valamint a formatervezői iskolák kiváló minőségűek és világhírnévnek örvendenek. Több mint 750 orvostanhallgatónk tanul a Semmelweisben, Szegeden, Pécsett és Debrecenben. Azonban több képzett hallgatót és kutatót kell hoznunk Dél-Koreából. Dr. Krausz Ferenc, aki nemrég Nobel-díjat kapott, 2013-2014-ben a POSTEC-ben tanított, és reméljük, hogy a következő évtől élénk kutatói csereprogramokra kerül sor. Borhy László, az ELTE rektora, Fülöp József, a MOME rektora és Trócsányi László, a Károli Gáspár Református Egyetem rektora mindannyian jártak már Koreában, hogy több hallgatót vonzanak koreai egyetemekről. Remélem, hogy a számok mindkét irányban gyorsan növekedni fognak.
Itt az új év, milyen politikai vagy kulturális eseményekre számíthatunk a magyar-koreai kapcsolatokban 2024-ben?
Hong Kyudok nagykövet: Nagyra értékelem, hogy a magyarok nagy lelkesedéssel csatlakoztak a Koreai Kulturális Központ által itt Budapesten biztosított kulturális programjainkhoz. Még több változatos és minőségi programmal készülünk 2024-re. Remélem, hogy továbbra is támogatni fognak minket, és részt vesznek a több mint 20 kurzusunkon. Szívesen emlékszem vissza arra a Kimchi készítő versenyre, ami fantasztikus volt. Remélem, hogy hamarosan újra részese lehetek a versenynek.
Az interjút egy könnyedebb hangnemben zárva, gasztronómiai szempontból megosztaná a kedvenc magyar előétel-főétel-desszert hármasát?
Hong Kyudok nagykövet:Nagyon szeretem a zöldborsólevest és a lencselevest. Sok koreai azt hiszi, hogy a magyarok csak gulyáslevest esznek minden nap. Ez teljesen téves elképzelés. Vannak olyan levesfajták, amelyek minden étkezésnél vonzanak. Főételként szeretem a sertéskarajt, a halászlét és a magyaros burgonyás ételeket. Desszertként a madártejet és a somlói galuskát szeretem a legjobban.
Angol nyelven itt olvasható az interjú a Daily News Hungary híroldalon.
Még novemberben írtunk arról, hogy Észak-Korea új fegyvereket telepíthet a demilitarizált övezet mentén, részletek itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm