A technika fejlődése iszonyatos sebességgel halad, ami ezelőtt néhány évtizeddel még elképzelhetetlen volt, ma már tömegek számára elérhető és a mindennapok része. Ezek közé kerülhetnek majd néhány év múlva a mesterséges intelligencia különféle felhasználásai és kapcsolódó szoftverei, ám sokan az életünkkel fizethetünk majd ezért a haladásért.
Súlyosbítja a vízhiányt a mesterséges intelligencia
A Terminátor-filmek óta bennünk motoszkál a kétely, hogy mi történik, ha egyszer a gép öntudatra ébred és a felhasználó, az ember ellen fordul. Ráadásul úgy, hogy a legtöbben nem vagyunk tisztában azzal, hogy pontosan miként is működik telefonunk, okostévénk, autónk vagy éppen háztartásunk, így fellépni sem tudnánk ezek ellen a “gépek” ellen.
De a technológiai fejlődés más szempontból is tartogathat súlyos veszélyeket számunkra. A mesterséges intelligencia fejlődése ugyanis globális vízhiányt eredményezhet. A talán legismertebb nagy nyelvi modell alapján működő ChatGPT-nek elküldött minden egyes parancs végrehajtása ugyanis egy kortynyi vizet is felhasznál bolygónk szűkös készleteiből, írja a Daily Star brit bulvárlap. Ha pedig 20 parancsot küldünk neki, akkor a gép máris “elhasznál” ennek teljesítésére fél liter vizet.
Vízre pedig hatalmas szükség van, hisz súlyos hiány van belőle már most is sok millió háztartásban. Szakértők szerint a nagy mennyiségű víz felhasználása a technológiát működtető adatközpontok hűtésére globális válságot okozhat. Ráadásul egyenlőtlenül, hogy a ChatGPT-t – mint ahogyan a technikai újítások többségét – sem többségében a vízhiánnyal erősen sújtott, kevésbé fejlett országok és régiók lakossága használja. Tehát miközben nekünk kényelmesebbé válik az életünk, ott problémákat súlyosbítunk.
Óriási a globális kereslet a víz iránt
A víz iránti kereslet 40%-kal nőtt az elmúlt 40 évben, és 2050-re további 25%-kal fog nőni. Ugyanakkor a kínálat a felére csökkent 1970 óta, ahogy a világ népessége nő, írja a Világbank.
A Bank of America szakértői azt állítják, hogy a globális vízkészletek gyorsan csökkennek. “Ma megvannak a megoldásaink. Csak arra van szükségünk, hogy a kormányok válságmódba lépjenek, és elkezdjenek beruházni”, tették hozzá.
Az intézmény a közelmúltban arra figyelmeztetett, hogy 2040-re a világ kifogyhat az édesvízből. Ezért például a nagy tech cégek közül a Google és a Microsoft is vállalta, hogy 2030-ig több vizet juttat vissza, mint amennyit felhasznál. A Microsoft svédországi adatközpontja például esővizet gyűjt, miközben a szervereket levegővel hűtik.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon