Döbbenetes képsorok járták be nemrég az internetet: felfegyverzett bűnözők betörtek az ecuadori Telecentro csatorna élő hírműsorába és erőszakoskodni kezdtek a szerkesztőkkel, munkatársakkal. Ráadásul minderre az ország legnagyobb városában és kikötőjében, Guayaquilben került sor. A képeket a helyiek és az egész világ élőben nézhette. Ecuadorban napok óta polgárháborús állapotok vannak mivel az újonnan megválasztott, fiatal elnök le akar számolni az egyre burjánzó drogmaffiával. E konfliktusnak pedig súlyos következményei lehetnek az Egyesült Államokra nézve is.
Ecuador a megsemmisülés felé halad
Monroe elnök óta tudhatjuk, hogy Amerika az amerikaiaké, ami azt jelenti, hogy minden, az amerikai kontinensen lévő állam az Egyesült Államok fokozott figyelme alatt áll. Ezért avatkoztak be az elmúlt évtizedekben számos országban, döntöttek meg akár rendszereket is. Ezek közül talán a leghíresebb Kuba esete volt, bár ott pont kudarcot vallottak. Manapság talán a legtöbbet az illegális bevándorlás miatt kerül az amerikai hírekbe Latin-Amerika, e téren pedig jelentős változást hozhat az ecuadori kvázi polgárháború.
Ecuador (nevéből adódóan is) az Egyenlítő mentén található, az óceánparti síkságtól és az Amazonas-medence egy kis részétől eltekintve alapvetően hegyes-völgyes tájakon. Ez pedig kiváló lehetőséget ad nemcsak a drog termesztésére, hanem a bandák eltűnésére is. Ezt még külön is segíti, hogy a lakosság 35,1%-ának napi jövedelme még az 1 amerikai dollárt, azaz a 345 forintot mai árfolyamon.
Elnökválasztás tavaly volt, azt a jelöltet, aki még a kampányban megígérte, hogy fellép az országot lassan uralmuk alá hajtó mexikói és kolumbiai drogbandákkal szemben, Fernando Villavicencio-t el is tették láb alól. Csakhogy a bandák a megválasztott Daniel Noboa-val “sem jártak jól”, mert ő szintén háborút hirdetett ellenük novemberi beiktatása után. A tévéfoglalást követően pedig egyenesen “belföldi fegyveres konfliktusnak” nevezte az eseményeket, ami tulajdonképpen a polgárháború szinonimája is lehetne.
Nem bírnak a hatóságok a drogbandákkal
A baj csak az, hogy szemben például Kolumbiával vagy Mexikóval, ahol a hatóságok már korábban jelentős tapasztalatot szereztek a drogbandákkal való leszámolásban, az ecuadori hatóságok és fegyveres erők meglehetősen tapasztalatlanok és kiképzetlenek, hiába garantált számukra kb. korlátlan hatalmat a kormány, írja az NBC News.
A legnagyobb bandavezérek megléptek a börtönből (ott voltak eddig biztonságban és onnan fenyegették pl az elnökjelölteket) és az országban szinte mindenhol elharapódzott a harc.
A következmény, hogy csak tavaly több mint 117 ezren próbáltak az Egyesült Államokba szökni a latin-amerikai országból, míg egy évvel korábban ez 25 ezer alatt maradt. A Biden-kormány próbálja ezt segíteni például családegyesítésekkel, ám mindenkinek nem segít. Helyi elemzők szerint a jövőre megtartandó ecuadori választásokon ezért Washington-ellenes kormány kerülhet hatalomra, ami az USA elsődleges érdekeit ronthatja a térségben.
Olvass tovább nálunk:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?