A tudósok véletlenül fedezték fel, teljesen mást szerettek volna vizsgálni, csak elterelődött a teleszkóp. Ám ez az eddigi legfurcsább galaxis, amit felfedeztek. Nincsenek benne csillagos, vagy legalább is nem látszanak, csak csillagközi gáz.
Az újonnan felfedezett, J0613+52 névre hallgató galaxis nagyjából 270 millió fényévre van Földünktől és egyetlen csillag sem látszik benne. Olyan csillagközi por alkotja, ami más galaxisokban is megfigyelhető, ez forog körbe-körbe. A Science Alert által közölt cikkben lévő fotón pirossal jelezték azt a részét, ami a Földhöz képest elmozog, kékkel pedig azt a szférát, ami a mi irányunkba kavarog.
Tömege és mozgása is egy normál, spirálgalaxishoz hasonlít, olyan galaxishoz, mint a mi Tejútrendszerünk. Sőt, ha kivennéd a Tejútrendszerből a csillagokat, akkor az pontosan ugyanúgy nézne ki.
A Karen O’Neil által vezetett asztrofizikus-csapat szerint ez az első eset, hogy egy eredeti galaxist találtak a “közeli” univerzumban. Olyat, amilyen a mi galaxisunk is lehetett az idők kezdetén.
A nyugat-virginiai (keleti part) Green Bank Teleszkóp (GBT) korongja véletlenül lett egyébként a Világegyetem ezen részére fókuszálva, ismerte el O’Neil, tehát a felfedezés sem volt szándékos. Azt is jelezte, hogy az univerzum ezen részét még eddig nem vizsgálták. Egyelőre annyit tudnak róla, hogy csak csillagközi gáz alkotja, egyetlen csillagot sem sikerült még megfigyelni, ettől függetlenül lehetnek ott csillagok, csak nem látjuk őket. “Ez egy gázban hihetetlenül gazdag galaxis”, tette hozzá a kutatásvezető.
Különleges galaxis a “közelben”
A kutatók hidrogéngáz nyomait találták a galaxisban olyan mennyiségben, ami egy spirálgalaxishoz teszi hasonlatossá. Emellett arra is bizonyítékot találtak, hogy a galaxis forog.
Egyelőre tehát úgy tűnik, hogy nagyjából 13,8 milliárd éve, a Világegyetem kezdete óta semmilyen gravitációs kölcsönhatás nem érte, így izolálva és zavartalanul létezhetett. Ez teszi igazán egyedivé.
O’Neill szerint talán azért nem alakulhattak itt ki csillagok, mert túlságosan diffúz az ott található gáz. Emellett túl messze van más galaxisoktól, így nem volt találkozás sem, ami beindíthatta volna. Így maradhatott fejletlen és zavartalan.
A tudósok egyelőre két dolgot tudnak vele kapcsolatban. Egyfelől nehéz lesz tanulmányozni, mert túlságosan sötét, valószínűleg csak a rádióhullámok “fogják látni”. Másfelől a Világegyetemben ritka lehet az ilyen galaxis, hisz ez az első ilyen, amit megtaláltak.
Érdekelnek a hasonló hírek? Olvass tovább nálunk:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van