Fogalmunk sem volt eddig, hogy miképp néztek ki a Világegyetem első galaxisai. Most a James Webb űrteleszkóp küldött képeket a Nagy Bumm utáni első galaxisuk alakjáról és azok bizony egyáltalán nem hasonlítanak az általunk ma ismert galaxisokhoz.
A tudósokat is megdöbbentő felfedezésről a NASA James Webb űrteleszkópjának hivatalos Facebook-oldalán számoltak be tegnap.
A Webb-teleszkóp új adatai azt mutatják, hogy a korai univerzum számos galaxisa korong vagy röplabda helyett inkább szörfdeszkára vagy nudlira hasonlított. Ez a felfedezés pedig átformálhatja a galaxisok fejlődésével kapcsolatos ismereteinket.
Leginkább a Tejútrendszerünk közelében található hatalmas spirális és elliptikus galaxisokat ismerjük. A legutóbbi Webb-kutatás szerint azonban a távoli (azaz időben legkorábbi, hisz onnan a fény felfoghatatlan távolságokat tesz meg) galaxisok 50-80%-a lapos és hosszúkás volt. A következő nagy csoport lemez vagy frizbi alakú volt. És végül az általunk a közelből ismer, gömbhöz közel álló formájú galaxisok alkották a legkisebb csoportot.
Meglepte a kutatókat, hogy ilyen sok távoli galaxis kvázi kétdimenziósnak tűnik. Új hipotézisük szerint ezek a nagy tömegű új galaxisok (például a mi Tejútrendszerünk) előfutárai, megelőző állapotai. Az amerikai űrkutatási ügynökség csillagászai szerint mi galaxisunk is hasonló megjelenésű lehetett évmilliárdokkal ezelőtt.
A hosszúkás galaxisok létére egyébként már a Hubble űrteleszkóp is szolgáltatott bizonyítékot, ezt erősítette meg most a James Webb. Sőt, további példákat mutatott, ami bizonyította, hogy a korai galaxisok így néztek ki, hisz fejlődéssel váltak gömbszerűvé, írja az iflscience.com.
A kutatást természetesen folytatják, hisz minél több adatunk van, annál biztosabbat tudhatunk a galaxisok fejlődéséről.
Íme a NASA által nyilvánosságra hozott fotók:
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon