Egy, az oviraptorok közé tartozó, eddig ismeretlen dinoszauruszfajt találhattak Amerikában az őslénykutatók. A teljes csontvázat nem találták meg, csupán a madárszerű dínó combcsontját, de már annak vizsgálata bebizonyította, hogy teljesen különbözik az eddig leírt fajoktól. Ez pedig fontos információ lehet azzal kapcsolatban, hogy miként gondolkodunk a dinoszauruszok 65 millió évvel ezelőtt történt kihalásáról.
Az oviraptor név egyébként tojásrablót jelent, mivel ennek a fajnak az első példányát egy tojáshalom fölött találták meg még a múlt évszázadban, Mongóliában. Csakhogy életmódjára nézve e név nem túl célravezető, hisz – mint utóbb kiderült – tojásokkal szaporodott, így a tojáshalom vélhetően a saját tojásait tartalmazta, nem pedig rablott javakat.
Az Egyesült Államok területén felfedezett új oviraptor-faj nagyjából 78 kilogrammot nyomhatott és olyan magasra tudott ágaskodni, mint mi, emberek, írja az iflscience.com. Mindezt egyetlen combcsontból rekonstruálták és fontos információ lehet a közbeszéd által elfogadott, 65 millió évvel ezelőtt történt aszteroidabecsapódás kapcsán is. Ez az az esemény, ami a tudomány mai állása szerint többek között a dinoszauruszok kihalásához vezetett.
E becsapódás nyoma a mai Mexikóban, a Yucatán-félszigeten található Chicxulub környezetében. Ugyanakkor sokan kétségbe vonják, hogy pusztán egyetlen aszteroida becsapódása tudott véget vetni az akkori élővilág 70%-ának. Más elméletek szerint az akkori ökoszisztéma (melynek részei voltak a dinoszauruszok is) már amúgy is törékeny volt és a dinoszauruszok már kihalásuk felé tartottak.
A madárszerű új dinoszauruszfaj a bizonyíték, hogy sokkal változatosabb volt az élővilág a kréta korban
A legerősebb érv emellett az egyre kevesebb faj, amit a fosszíliákban találnak az aszteroida becsapódása előtt. Csakhogy ennek az elméletnek is van gyengesége: biztos, hogy nem találtunk még meg minden őskövületet és tutira nem tudtunk minden maradványt bekategorizálni.
Ez történt az új oviraptor-fajjal is, amit eddig nem is ismert a tudomány. Latinul az Eoneophron infernalis nevet kapta, ami szabad fordításban annyit tesz, hogy a fáraó hajnali pokolcsirkéje (Eo – hajnal, Neophron – egyiptomi dögkeselyű, azaz a fáraó csirkéje, infernalis – pokol, merthogy a mélyben találták meg).
A hisztológiai vizsgálat szerint nem lehetett az oviraptor más ismert fajának valamilyen fiatalabb példánya. Ez pedig azt bizonyítja, hogy a kréta kor végén sokkal változatosabb lehetett az élővilág, mint azt ma gondoljuk. Ez pedig nem arra utal, hogy az akkori, laurázsiai ökoszisztéma nagyon törékeny lett volna.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm