Ez az új, furcsa mélytengeri faj már 300 millió éve vadászik a sötétben
A Bahamákon egy új mélytengeri óriás ászkarákot azonosítottak, miután az OceanX kutatói csapdákat helyeztek ki a tengerfenékre. A faj a jól ismert szárazföldi gömbászkák unokatestvére és hasonló ökológiai szerepet tölt be a tápanyagkörforgásban, így az ökoszisztéma létfontosságú része.
Ezeknek a furcsa kis élőlényeknek áttetsző testük és nagy van, amelyekkel zsákmány után kutatnak a sötét mélységekben. 600 méter mélyen élnek és tengeri uborkákat, szivacsokat és fonálférgeket fogyasztanak, de a fentről lezúduló falatokat is megeszik.
Az új fajt az OceanX és a Cape Eleuthera Intézet által vezetett 2019-es misszió során fedezték fel, amely csalival ellátott angolnacsapdákat és fénycsapdákat helyezett ki az Exuma Sound területen 540 és 656 méter közötti mélységben. A 4 és 6 centiméter közötti méretükkel a leírás szerint nagyok a nemzetségük más fajaihoz képest, amelyek többsége 3 centiméternél kisebb.
Az új faj 2 másikkal együtt került feljegyzésre
A termetes ászkarák a Booralana nickorum nevet kapta, amely a tanulmány vezető szerzője, Edward Brooks két családtagjáról neveztek el. Ez a tengeri Cirolanidae két másik fajához csatlakozik, amelyeket 2010-ben fedeztek fel a Karib-térségben.
Szegmentált testét keményített külső váz védi, amely nyomásra fehér, de közel áttetsző. Nincs szükség feltűnő színezésre, ha olyan élőhelyen él, ahol szinte egyáltalán nincs fény.
Teljesen áttetsző élőlény, láthatóak a belsőségei – mondta a tanulmány társszerzője, Nicholas Higgs a Live Science-nek. Higgs szerint a kutatócsoport számára egyértelmű volt, hogy az új faj “határozottan különbözik mindattól, amit eddig láttunk”, amikor először megfigyelték a kutatóhajó fedélzetén.
Az ászkarák felfedezése egy OceanX-misszió során történt, aminek középpontjában a mélytengeri és a középtengeri fajok azonosítása, a kevéssé ismert élőlények 3D-s modelljeinek tesztelése, az óceánfenéken található hínár terjeszkedésének és állapotának vizsgálata, valamint a tompa orrú cápák mélységben történő műholdas megjelölése állt.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon