Románia példát mutat Magyarországnak: betiltották az energiaitalok forgalmazását kiskorúak számára
Romániában nagy többséggel megszavazta a képviselőház kedden azt a törvénytervezetet, amely betiltja az energiaitalok forgalmazását kiskorúak számára.
A jogszabály értelmében tilos lesz 18 év alattiaknak eladni azokat az italokat, amelyek a koffeinből, taurinból, karnitinból, guaranából, glükuronolaktonból, vagy más, a központi idegrendszert stimuláló vegyületből legalább kettőt tartalmaznak.
A törvény az italautomatákra és online kereskedelemre, valamint az egészségügyi és oktatási intézményekre is kiterjeszti a tiltást. A törvény az energiaitalok árusítását és reklámozását is betiltja a kórházak és iskolák egy kilométeres körzetében.
Az előírások megszegése kihágásnak minősül, melyet 100 és 20 000 lej (7800 – 2,3 millió forint) közötti bírsággal, illetve a kereskedelmi tevékenység 10-től 30 napig terjedő felfüggesztésével sújthatnak.
A kormánykoalícióban részt vevő Szociáldemokrata Párt (PSD) törvényhozói által tavaly decemberben előterjesztett javaslatot 238 képviselő támogatta, egy ellenezte, 12-en tartózkodtak.
Az előterjesztők indoklása szerint az utóbbi évtizedben rohamosan emelkedett az energiaital-fogyasztás a fiatalok és kiskorúak körében. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) egy 2013-ból származó felmérése szerint ez európai felnőttek 30, a kamaszok 68, és a 10 év alatti gyermekek 18 százaléka fogyasztott energiaitalokat, a román közegészségügyi intézet figyelmeztetése szerint pedig a hazai piacon alkoholt is tartalmazó energiaitalok is megjelentek, amelyeknek a címkéi nem figyelmeztetnek a központi idegrendszerre gyakorolt káros hatásokra.
A törvényjavaslat kezdeményezői szerint a fiatal felnőttek, és az őket utánzó tizenévesek körében nagyon elterjedté vált (mintegy 70 százalékra tehető) az alkohol és energiaitalok együttes fogyasztása, ami megtévesztő lehet az ittasság szintjét illetően és elősegíti a függőség kialakulását.
Bukarestben 2014 és 2016 között 15 kamaszt szállítottak kórházba mérgezéses tünetekkel, tavaly pedig egy 17 éves kamasz életét is vesztetette a túlzott energiaital-fogyasztás következtében – olvasható a törvény indoklásában.
A jogszabályt a szenátus már elfogadta, hatályba lépéséhez csak az államfő aláírására van szükség.
Hol van hasonló tiltás?
Lengyelországban idén január 1-től nem vásárolhatnak olyan italokat a gyerekek, amiben 15 milligrammnál több koffein van 100 milliliterenként. Litvániában 2014-től, Lettországban 2016-tól, Törökországban 2017-től egyáltalán nem vásárolhatnak gyerekek energiaitalt.
Ha az állam nem lép, a gyermekek egészségéért az üzletláncok és az iskolák is beavatkozhatnak a piac működésébe. Jó példa erre Svédországban, ahol két üzletlánc úgy döntött nem ad ki 15 éven aluliaknak energiaitalt, Dubajban pedig az iskolák tiltották be a fogyasztását.
Magyarországon mikor lépnek az ügyben?
A Forbes cikke szerint évente 64 millió liter energiaitalt fogyasztanak a magyarok, és ez a szám egy öt évvel ezelőtti adathoz képest jóval nagyobb. A gyártók átlagosan ezer forintot realizálnak minden liter után, így egy évi 64 milliárd forint forgalmú energiaital piacról van szó. Hatalmas üzlet, ebből a pár számból is kiderült, azonban komoly negatív hatásokkal kell szembenéznie, aki rendszeresen fogyaszt ilyen italt. Az egészségkárosító hatása gyermekek esetében még nagyobb, és a kormánypárti képviselők 2023 októberében arról beszéltek, hogy a parlamenti többséggel rendelkező Fidesz-KDNP hamarosan betiltja a gyermekek számára káros ital forgalmazását.
Ez azért is üdvözlendő, mert egyébként a kormány eddig komoly erőforrásokkal támogatta a Hell-csoportot, több milliárd forint állami támogatást adott a cégnek.
Ez a téma felkapott volt pár hétig 2023 őszén, az Index például az ellenzéki pártokat is megkérdezte az ügyről, akiknek a többsége is támogatásukról biztosította a kormánypárti kezdeményezést. Ilyen politikai egyetértés ritkán van, de valahogy mégsem került a parlament elé, kérdés, hogy miért?
ez is érdekes lehet:
- Itt a bizonyíték: az iskola tönkretesz minket
- Egyre kevesebben szívják, ám a dohánygyárak nem nyugszanak, részletek itt
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A kézikönyv, ami a boszorkányüldözések új hullámát indította el a 15. században
7 nevetséges amerikai törvény, amiért börtönbe mehetsz
Így fest a Föld alkonyata a napfordulókkal az űrből
S-70: az oroszok saját drónjukat lőtték le?
136 év után megfejthették Hasfelmetsző Jack rejtélyét
A hacker, aki egyedül megmentette az egész internetet