Még írott nyelvük sem volt, a szkíták mégis kitörölhetetlen nyomot hagytak a történelemben
A szkíták nomád törzsek szövetsége voltak, kultúrájuk pedig Kr. e. 900 és Kr. u. 200 között virágzott az eurázsiai sztyeppéken. A Szibéria távoli tájaira merészkedő oroszok fedezték fel őket, majd az Altaj-hegységben megtalált ősi sírhalmok feltárása révén derült fény a civilizációjukra.
Ezek a permafrosztba burkolózó temetkezési helyek nemcsak a szkíta uralkodók mumifikálódott maradványait őrizték meg, hanem a díszes sírmellékletek, köztük részletgazdag aranytárgyak sokaságát is, számol be az Ancient Origins.
A szkíták életében központi szerepet játszott a lovaglás és az állattartás elsajátítása. A lovak azonban nem csupán közlekedési eszközként szolgáltak. A gazdaság, a hadviselés és a társadalmi státusz kimutatásának szerves részét képezték. A szkíták nomád életmódja lehetővé tette számukra, hogy hatalmas területeket járjanak be az erdős sztyeppéktől a száraz sivatagokig, szezonális legelőket keresve a csordáik számára.
A szkíták jellegzetes művészeti stílusa nagyrészt az állatok és szörnyek közötti csatákról szólt, de ezzel nemcsak a temetkezési tárgyaikat, hanem a testüket is díszítette. A szkíta uralkodók bőrét ilyesfajta jeleneteket ábrázoló, bonyolult tetoválások díszítették, amelyek a természettel való mély kapcsolatukat tükrözték.
Annak ellenére, hogy a szkíták nem rendelkeztek írott nyelvvel, a szomszédos civilizációkkal folytatott kapcsolataik révén kitörölhetetlen nyomot hagytak a történelemben. Többek között kereskedtek a Fekete-tenger északi partján élő görög telepesekkel és összecsaptak a perzsa Akhaimenida Birodalommal is.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszprém várának egy 700 éves részletét találták meg
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe