A természetvédők szerint veszélyben az őshonos vadmacskák
A Magyarországon őshonos és fokozottan védett vadmacskák védelmére hívja fel a figyelmet a március 3-i vadvilág napja alkalmából a Pilisi Parkerdő.
Az MTI cikke szerint a Parkerdő, a Budakeszi Vadaspark és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság 2021-ben indította útjára az azóta sikeresen haladó z vadmacska fajmegőrzési programot, amely a Pilis hegység őshonos vadmacska (Felis silvestris) populációjának megőrzését és védelmét szolgálja – írja hétfői közleményében a Pilisi Parkerdő.
Főszerepben az őshonos vadmacskák
Az idén az év állatának választott vadmacska, az erdőgazdálkodók, a nemzeti parkok és az állatvédelemmel foglalkozó szakemberek közös munkájának köszönhetően az elmúlt években sokkal nagyobb figyelmet kapott, mint eddig bármikor. Pedig rejtőzködő életmódja miatt csak nagyon kevesen találkozhatnak vele a vadonban. A Budakeszi Vadasparkban jelenleg csupán két vadmacska él.
A vadmacska az ökoszisztéma fontos ragadozója. A Pilis hegység erdeinek eldugott részein található, ahol fontos szerepet játszik az ökológiai egyensúly fenntartásában. Például szabályozza az egérpopulációt.
A fajmegőrzési program célja a térség vadmacskáinak megóvása. Meg akarják ismerni a genetikailag tisztavérű egyedek és hibridek arányányát. A további tervek között szerepel élőhelyük és viselkedésük pontos feltérképezése, valamint az őket fenyegető veszélyek csökkentése. Ilyen veszélyek közé tartoznak az élőhelyek elvesztése, az illegális vadászat, valamint a házi macskákkal való kereszteződés. Mindez veszélyezteti a vadmacskák tiszta genetikai állományát.
Hogyan védi a fajmegőrzési program a vadmacskák fennmaradását?
A vadmacska fajmegőrzési program keretében elindult például az élőhelyvédelem. Ennek célja, hogy a Pilisi Parkerdő, a Budakeszi Vadaspark és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság megőrizze és helyreállítsa a vadmacskák természetes élőhelyét. Ezzel biztosítaná számukra a megfelelő vadászterületeket és menedéket.
A program részeként továbbá a szakemberek folyamatosan nyomon követik a vadmacska-populáció állapotát, eloszlását és genetikai tisztaságát. A Budakeszi Vadasparkban és más helyszíneken különleges oktatási programokat is szerveznek. Céljuk, hogy növeljék a társadalom tudását a vadmacskákról és azok védelmének fontosságáról, beleértve a tudatos házimacska tartást is.
A szakértők kiemelik azt is, hogy a fajvédelem egyik kulcsa a társadalom bevonása. A helyi lakosok, természetjárók úgy tehetnek a legtöbbet a védett fajok megóvásáért, ha nem zavarják a vadon élő állatokat, és segítenek megőrizni a természetes élőhelyüket. De a vadmacskák védelmében kulcsfontosságú az illegális vadászat elleni fellépés, valamint a házi macskák ivartalanítása is.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megvan a dátum: Trump ekkora hozhatja nyilvánosságra az elképesztő ufó-aktákat
A Hubble és a JWST megerősítette: fogalmunk sincs, hogyan tágul a világegyetem
Ilyen fát még nem láttál – káposztadíszek a Vecsési fenyőn
Mi történne egy közeli csillagrobbanáskor a Földdel?
Meglepő modellváltás: gazdasági társasághoz kerül a BME
6 európai karácsonyi vásár, ahová néhány óra alatt eljuthatsz Budapestről