Pozitív meglepetés: világverők vagyunk az infláció és a bérek összehasonlításában
Az elmúlt néhány évben az olyan nemzetközi válságok, mint az éghajlatváltozás, a Covid-járvány és az ukrajnai háború mind nyomást gyakoroltak a globális ellátási vonalakra és gazdaságokra. Ez pedig a világ számos részén az infláció ugrásszerű növekedéséhez vezetett, ami miatt az emberek nehezen tudnak lépést tartani a költségekkel, és nehezen tudnak megélni. Ezt a körülményt a médiában sokan megélhetési válságként emlegetik, de nézzük meg, hogy Magyarország milyen helyet is foglal ebben a tekintetben az OECD országok között?
A gazdasági nehézségek idején sok vállalkozás keresi a módját annak, hogyan csökkentheti kiadásait, és hogyan tarthatja kézben az emelkedő számlákat. Egy egyszerű szolgáltatóváltás évente több százezer forintot is megtakaríthat egy vállalatnak. Ugyanakkor a növekvő infláció sok alkalmazottat pénzügyi nehézségekkel sújtott, ami miatt sok vállalat emelte a béreket, hogy támogassa a munkaerőt. Sajnos nem minden vállalat tudja emelni a béreket, hogy lépést tartson az inflációval, mivel pénzügyeik egyre nagyobb nyomás alá kerültek. Az Utility Bidder összehasonlította a 10 éves időszakot 2022-ig bezárólag a különböző országok béremelkedéseit az inflációs rátákkal, hogy kiderüljön, a világon hol stagnálnak leginkább az emberek keresetei.
Magyarországon nőttek a legnagyobb mértékben a bérek az elmúlt évtizedben
A 2012-2022 között a legnagyobb átlagos bérnövekedést felmutató országok:
1. Magyarország – Átlagbér 10 éves változás: 100.7%
A magyarországi bérek az elmúlt 10 évben minden más OECD-országnál nagyobb mértékben, 100,7%-kal emelkedtek. Ez elméletben jóval nagyobb vásárlóerőt biztosít a magyar családoknak, emelve az életszínvonalat és ösztönözve a fogyasztói kiadások növekedését, ami további gazdasági növekedést generálhat. Viszont hazánkat sújtotta az infláció, és a forint is sokszor megingott a vizsgált időszakban. Lejjebb olvashatjuk majd, hogy a magyar fizetés és az infláció összehasonlítása után milyen végeredmény született.
2. Lettország – Átlagbér 10 éves változás: 87,6%.
Lettországban az elmúlt 10 évben az átlagbérek lenyűgöző mértékben, 87,6%-kal emelkedtek, így 2022-ben már 32 467 euró (12,9 millió forint) volt a ez az összeg. Bár az OECD egyik legszegényebb tagállama, a lett gazdaság az elmúlt évtizedben jelentősen növekedett, és a szélesebb értelemben vett európai gazdaság fontos részévé vált.
3. Litvánia – Átlagbér 10 éves változás: 82,4%.
Litvániában nőttek a harmadik legnagyobb mértékben (82,4%) az átlagbérek. Ez közel 19 ezer eurós növekedést jelent, így az átlagbér 2022-ben 41 829 euróra (16,6 millió forint) emelkedett. Litvánia a balti államok közül a legnagyobb gazdasággal rendelkezik, és a szomszédos Lettországhoz vagy éppen Magyarországhoz hasonlóan az elmúlt évtizedben az EU-hoz való csatlakozás előnyeit élvezte, ami új kereskedelmi és üzleti lehetőségek sokaságát nyitotta meg.
Magyarországon volt a második legnagyobb 10 éves infláció a CPI-index szerint
A legnagyobb 10 éves inflációs rátával rendelkező országok:
1. Mexikó – 10 éves CPI-emelkedés: 56.9%
A fogyasztói árindex szerint az elmúlt 10 év során a legnagyobb inflációval rendelkező ország Mexikó, ahol a CPI növekedése 56,9% volt. Ez azt jelenti, hogy Mexikóban a mindennapi fogyasztási cikkek árai drámaian emelkedtek az elmúlt évtizedben, ami kétségtelenül megszorongatja az átlagos mexikói fogyasztó pénzügyeit.
2. Magyarország – a CPI 10 éves növekedése: 50.2%
Magyarországon a következő legmagasabb a fogyasztói árindex növekedése: 50,2% az elmúlt 10 év során, ami a legnagyobb növekedés Európában. Történelmileg Magyarország a megfizethetőségéről és a nagyon alacsony relatív árakról volt ismert, ami népszerű úti céllá tette az utazók számára, akik a legtöbbet szerették volna kihozni az utazási költségvetésükből.
A vizsgált időszakon kívül, tehát a 2023-as éves adatokat közlő KSH szerint a fogyasztói árak emelkedése átlagosan 17,6 százalékos volt 2023-ban. Ezzel a rossz gazdasági teljesítménnyel mindenkit vertünk Európában, és a 2023-as éves átlagos infláció még jóval magasabb is volt a 2022-es (14,5 százalék) szintnél.
3. Litvánia – CPI 10 éves növekedés: 48.7%
Litvánia rendelkezik a harmadik legnagyobb CPI-emelkedéssel, ahol az árak 10 év alatt 48,7%-kal emelkedtek 2022-ig. A balti államok hagyományosan Európa egyik legolcsóbb helyei közé tartoznak. Litvánia Oroszországhoz való közelsége azonban azt jelenti, hogy az ukrajnai háború okozta ellátási lánc zavarok különösen erős hatással voltak a helyi árakra.
Magyarország második lett az infláció és a bérek összehasonlításában
Országok, ahol a bérek 2012-höz képest a legjobban megelőzik az inflációt
1. Japán – Bér/CPI index 10 éves változás: 56.5
A skála másik végén Japán az az ország, ahol a 10 évvel ezelőttihez képest a legjobban járnak az emberek. A fogyasztói árindex szerint Japánban az elmúlt évtizedben 10,3%-os volt az infláció. Eközben az átlagbérek jelentős mértékben, 66,8%-kal emelkedtek, és az ebből adódó 56,5 pontos különbség azt jelenti, hogy az emberek sokkal jobban élnek, mint 2012-ben.
2. Magyarország – Bér/CPI index 10 éves változás: 50.5
Az inflációhoz képest a magyarországi emberek élvezhetik a második legjobb bérnövekedést, a különbség 50,5 pont. Annak ellenére, hogy az árak 2012 és 2022 között nem kevesebb, mint 50,5%-kal emelkedtek,
a magyarországi átlagbér 100,7%-os növekedéssel gyakorlatilag megduplázódott, ami azt jelenti, hogy az országban élők a jelentős infláció ellenére anyagilag jobban járnak.
3. Lettország – Bér/CPI index 10 éves változás: 45.5
A CPI-inflációhoz képest a harmadik legjobb bérnövekedéssel rendelkező ország Lettország, ahol a különbség 45,5 pont volt. A CPI szerint az elmúlt 10 évben az árak 42,1%-kal emelkedtek, de a bérek az országban 87,6%-kal nőttek, így a lettországiaknak sokkal jobbak az anyagi kilátásaik, mint egy évtizeddel korábban.
- ez is érdekes lehet – Nem fogod elhinni: kommunista kínai rendőrök fognak Magyarországon járőrözni
Módszertan
Az összehasonlítás során az OECD-adatokat vették alapul, hogy megtalálják az egyes OECD-országok átlagos bér- és fogyasztói árindex-inflációját 2012-ben és 2022-ben. Kiszámították az egyes tényezők százalékos változását, és megtalálták azokat az országokat, ahol a 10 éves időszak alatt a legalacsonyabb és a legmagasabb volt a bérnövekedés és a CPI-infláció.
Utolsó szakaszunkban az Egyesült Királyságban az egyes iparágak közötti bérnövekedésbeli különbségeket vizsgáltuk. Az ONS 2017-re és 2022-re vonatkozó béradatait használtuk, és kiszámítottuk a két adat közötti %-os különbséget, így feltártuk a legalacsonyabb bérnövekedéssel rendelkező iparágakat.
A brit cég a vizsgálat során átváltotta angol fontra a történelmi árfolyamok alapján az exchangerates.org és az OFX segítségével, de minden bérnövekedést helyi pénznemben számoltak ki. Lettország és Litvánia eredeti béradatait megszűnt valutában adták meg, ezért a százalékos növekedést úgy számoltuk ki, hogy a 2012-es adatokat euróra számoltuk át, hogy összehasonlíthassuk a 2022-es adatokkal.
- ez is érdekes lehet: Az olasz iparosokat tömörítő Confindustria komoly potenciált lát Magyarországban
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög
Így fog kinézni a világvége a szakértők szerint
Vad elmélet: bedrogozott katonák döntötték meg a Római Birodalmat
Mutáns kullancsot találtak Magyarországon: agyhártyagyulladást vagy halált is okozhat
Hogy úszta meg Oroszország Donald Trump vámjait?
Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!