Egy német város így biztosította be magát 1700 éve a barbárok ellen
Az ókor emberének nap mint nap számos nehézséggel kellett megküzdenie. Legyen szó járványokról, hatalommániás uralkodókról, a régmúlt idők civilizációi bőven megsínylették a történelem viszontagságait. Úgy tűnik, a német város, Aachen lakói biztosra szerettek volna menni: erődöt húztak fel, hogy legalább a barbár betolakodók miatt ne fájjon a fejük.
Nem is akármilyet! A nagyjából 1700 évvel ezelőtt épült, tehát római kori erődítmény meglétét már egy ideje sejtették a történészek, ám csak most bizonyosodott be feltevésük. Nemrégiben ugyanis ásatásokat végeztek Aachen macskaköves utcáinál, melyet egy építkezést megelőzően bonyolítottak le. A kapott régészeti eredményekről a város portálján közleményben számoltak be – adta hírül a Live Science.
De honnan tudták, hogy római kori építménnyel van dolguk?
A portál e-mailben vette fel a kapcsolatot az ásatásokat végző vállalat vezetőjével, Donata Kyritz-cel. A szakember elárulta, az erődítmény jelentős eltéréseket mutatott a középkori építményekkel szemben. Az aacheni építménynél ugyanis betonszerű habarcsot is találtak a régészek, illetve a felhasznált kőzetek belső elválasztása is római mintára vall. Mindemellett mérete, alapozásának módszere is kizárja annak lehetőségét, hogy esetleg középkori lelet legyen.
Természetesen ennyi idő elteltével a védelmi építménynek pusztán egy részét tudták feltárni, mely egy 7 méter hosszú, 90 centiméter széles falszakasz. A régészek azt nem tudják, mekkorák lehettek valódi méretei. Pontos alakjáról sincsenek ismereteik, mindamellett úgy vélik, kör alakban épülhetett, így védve a német várost. Ám az biztos, hogy az erődítmény a III. századból származik – hívta fel a figyelmet a Miami Herald.
Barbárok ellen nyújtott védelmet a német város erődítménye
275 és 276 körül ugyanis barbárok (azaz nem római) germán törzsek rablótámadásokat indítottak a város ellen.
Az erődítményt minden bizonnyal az ellenük való védekezés részeként tartották fenn. Arról nincsen adat, hogy voltak-e kifejezetten erre a célra bevetett katonák az erődítménynél, vagy pedig a hősies lakosok maguk védték városukat. Bárhogy is legyen, sikerrel jártak: a történészek nem tudnak olyan adatról, mely szerint Aachent jelentős pusztítások sújtották volna.
De kik is ezek a fosztogató germán népek? A germán törzseknek vándorló életmódot folytató, rendkívül sokszínű csoportjai léteztek. Közös vonásuk volt katonai beállítottságuk, ennek következtében vezetőik is a harcos életmódot hirdették. Ilyen törzsek voltak keleten a gótok, a gepidák és a burgundok, északon a jütök és a sveák, míg nyugaton a longobárdok. A Római Birodalom V. századi hanyatlása felgyorsította vándorlásuk illetve településeik kialakulásának folyamatát.
Az erődítmény, mely a XII. századig állhatott, falszakaszán kívül találtak még a területen állati csontokat valamint kerámiadarabokat is.
Fotók a német város erődítményéről ide kattintva érhetők el.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében