A történelemben az 1956-os magyar forradalom a szovjet elnyomással szembeszállók bátorságának és kitartásának bizonyítéka. Míg a magyar szabadságharcosok hősiessége széles körben ismert, a szövetségesek egy váratlan csoportjának szerepe gyakran homályban marad: Az észak-koreai diákoké.
A legújabb kutatások fényt derítenek ezeknek az észak-koreai diákoknak a figyelemre méltó történetére, akik hazájuktól távol kerültek a forradalom forgatagába. Levéltári források és interjúk segítségével Csoma Mózes professzor a történelem egy olyan fejezetét tárta fel, amely megkérdőjelezi az észak-koreaiakról szóló hagyományos narratívákat — írja a Képmás.
1951-ben, a koreai háború utóhatásai közepette váratlanul Magyarországra érkezett egy kérés Kovács Erzsébet magyar úttörőtől, aki segítséget kért az árván maradt koreai gyerekek magyar családokba való befogadásához. Nem is sejtette, hogy alig néhány évvel később észak-koreai diákok mélyen érintettek lesznek Magyarország szabadságharcában.
Észak-koreai diákok a forradalomban
A mintegy 200 észak-koreai hadiárva érkezése a magyar történelem egy egyedülálló fejezetének kezdetét jelentette. Kezdetben a Széchenyi-hegyen (akkor még Szabadság-hegy néven) található Kim Ir Szen iskolában voltak elszállásolva, ezek a diákok hamarosan a magyar társadalom szerves tagjaivá váltak. Nemcsak tanultak, hanem a forradalom idején döntő támogatást is nyújtottak.
A nyelvi akadályok ellenére az észak-koreai diákok megosztották katonai szakértelmüket, és megtanították magyar társaikat, hogyan kell fegyverrel bánni a szovjet erőkkel szemben. A beszámolók szerint jelentős szerepet játszottak, néhányan aktívan részt vettek az utcai harcokban a magyar harcosok mellett.
Az észak-koreai diákok által tanúsított bátorság és önzetlenség megmutatta elkötelezettségüket magyar barátaik ügye iránt. Ez nem a politikáról szólt, hanem a forradalom olvasztótégelyében kovácsolt szolidaritásról és barátságról.
Azonban ahogy a forradalom megingott, ezeknek az észak-koreai diákoknak a sorsa sötét fordulatot vett. Phenjan hazarendelte őket, és bizonytalan jövő elé néztek. Néhányuknak sikerült Ausztriába menekülniük, míg mások erőszakkal visszakerültek Észak-Koreába, ahol ellenőrzésnek és elszigeteltségnek voltak kitéve — írja a NK News.
A magyar forradalomban részt vevő észak-koreai diákok története – hozzájárulásuk ellenére – nagyrészt ismeretlen maradt. Bár a magyar irodalom utal a jelenlétükre, a történettudomány csak a közelmúltban kezdte el teljes mértékben feltárni a szerepüket.
Csoma professzor kutatása felbecsülhetetlen értékű fényt vet a történelemnek erre a figyelmen kívül hagyott aspektusára. Azáltal, hogy feltárja a nemzetközi szolidaritás összetettségét válság idején, megkérdőjelezi az észak-koreaiakról és a globális események alakításában való szerepvállalásukról alkotott előítéleteket.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén