A magyar költők botrányos emberek voltak
A magyar költők sötét oldala, amiről nem mesélnek az iskolai irodalomórán.
Az egészen elfogadott tény, hogy a művészek hajlamosak végletek között élni, legyen szó konfliktusokról, szerhasználatról vagy szexualitásról. Ezzel pedig a magyar költők sem voltak másképp, bármennyire is kimaradt az irodalomórák tananyagából.
Ady Endre, kora hányattatott rocksztárja
Talán az ő botrányai a legismertebbek a magyar költők közül. A Paul Street Youtube-csatorna elsősorban Lédával való kapcsolatát emeli ki, az asszony ugyanis házas volt. Férje, Diósy Ödön ráadásul anyagilag is támogatta a költőt.
Emellett a kábítószerek rabja volt, egy Zsolt Béla nevű újságíró szerint az elvonástól agresszívvá vált, és feleségén, Csinszkán (Boncza Berta) vezette le haragját. Házassága mellett folyamatosan viszonyt folytatott több színésznővel is, nem véletlen, hogy végül nemi betegségben halt meg, nevezetesen szifiliszben, melyről Mihályi Rozália csókja című novellájában ír.
József Attila depressziója
A valaha volt talán legszomorúbb magyar költő életútját már apja megalapozta. József Áron állítólag Amerikába ment egy jobb élet reményében, de csak Romániáig jutott. Levelében azt írta Jolánnak, Attila nővérének, hogy az anyjuk üldözte el, míg új feleségét, aki aggódott a férfi gyerekeiért, azzal nyugtatta, hogy fia sikeres ügyvéd, akinek nincs szüksége a segítségükre.
József Attila életét végig kísérte az elutasítás, legyen szó tanárokról, szakmabeliekről vagy nőkről. Gyömrői Edit kezelte pszichoanalitikával, akibe a költő szintén szerelmes volt, és azt akarta, hogy a testével gyógyítsa meg, amit a nő természetesen elutasított. Mikor egy másik férfi eljegyezte, József Attila megfenyegette, hogy mindkettőjüket megöli.
A Szabad ötletek jegyzékét, amelybe sötét gondolatait írta, évtizedeken át tiltották, mert lerombolta volna a költőről kialakult képet. Mára nyilvánosan hozzáférhető, de rendkívül felkavaró, így csak erős idegzetűeknek ajánljuk.
Babits Mihályt a magyar költők fele utálta
Önálló költészete is megosztotta a kortársakat, de az igazi ellenszenvet kurátori szerepköre váltotta ki. A Nyugat főmunkatársaként fontos munkát végzett, elitizmusával azonban számtalan fiatal tehetséget próbált meg kizárni a szépirodalomból, köztük József Attilát is.
Szerelmi élete sem volt drámától mentes: Ady halála után egy évig együtt volt özvegyével, Boncza Bertával. Feleségét, Török Sophie-t is úgy ismerte meg, hogy a nő előtte Babits titkára, Szabó Lőrinc menyasszonya volt.
Kosztolányi Dezső már fiatal korától kokainozott
Szállási Árpád tanulmánya szerint Kosztolányit fiatal korától súlyos szénanátha gyötörte, amit kokainnal orvosolt, írja a Titkok szigete blog. A káros szenvedélyt a környezetében szinte mindenkinek szemet szúrt, de nem változtatott semmin. Gyerekkorától sokat betegeskedett, egész életét a haláltól való rettegés határozta meg.
1933-ban észrevett egy duzzanatot az ínyén, a rák végül halálát is okozta. Utolsó éveiben még szerelmes lett egy másik nőbe és megcsalta feleségét, aki mégis rendíthetetlenül ápolta az ekkorra már csak írásban kommunikáló férfit.
Csáth Géza szabályosan megőrült
Már láthattuk, hogy a magyar költők nem vetették meg a szereket, Csáth Géza a mai Nyugat szerint azonban ezt mindenkinél extrémebb módon űzte. Tévesen diagnosztizáltak nála tüdőbajt, amit morfiummal kezeltek, ezután pedig nem tudta letenni a szert.
Mentálisan teljesen összeroppant. Baján elmegyógyintézetben ápolták, ahonnan kiszökött és saját lányuk előtt agyonlőtte feleségét, mert azt hitte, megcsalta. Ő maga is mérget vett be, de sikerült megmenteni, ezután visszakerült orvosi gondozásba. Csakhogy onnan is megszökött, második öngyilkossági kísérlete pedig már sikeres volt.
Jókai Mór szerint a kor csak egy szám
Igaz, az 1848-as forradalmár nem magyar költőként, hanem íróként lett ismert, de nem maradhatott ki a listából. Első felesége, Laborfalvi Róza színésznő nyolc évvel volt idősebb nála, ami a korban rendkívülinek számított, írja a Dívány. Családja és barátai is ellenezték a kapcsolatot, de végül is neki lett igaza, boldog párként együtt öregedtek meg.
Az asszony halála után magába fordult, de valamivel később újra érdeklődni kezdett a nők iránt. A nála ötvennégy évvel fiatalabb Nagy Bella ösztöndíjas helyre vágyott a színiiskolában, ezért a mentorálását kérte. Jókai minden előadására ellátogatott, és egyre egyértelműbbé vált, hogy érzelmeket táplál a lány iránt. 1899-ben összeházasodtak és az író haláláig boldogan éltek.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében