A Naprendszer legkülönlegesebb vulkánja elsősorban arról nevezetes, hogy milyen lávát lövell, ám az is ámulatba ejtő, ami a kitörések után hátramarad: a fekete láva fehérré dermed néhány óra alatt. Ilyen felszínt felszín pedig vélhetően sehol nem található a Naprendszerben, talán csak a Vénuszon.
Burjánzó élet a motorolajat lövellő vulkán körül
Tavaly írtunk arról a tudományos felfedezésről, miszerint Kelet-Afrikát néhány millió éven belül leválaszthatja a még mindig aktív Kelet-Afrikai Törésvonal Afrika maradék részéről. Tudományosabban fogalmazva, a núbiai kőzetlemez és a szomáliai kőzetlemez eltávolodik egymástól és a kettő között egy újabb óceán jöhet létre. Persze ez évtízmilliók kérdése a jelenlegi számítások szerint, ki tudja, hova jut addig az emberiség.
Ám e törésvonal már most hatalmas meglepetéseket tartogat a vulkanológusok számára. Itt működik ugyanis a Föld – de vélhetően a Naprendszer – legkülönlegesebb tűzhányója, ami nem tüzet, hanem motorolajszerű folyadékot lövell meglehetősen sűrűn.
Ez a vulkán pedig nem más, mint a Naprendszer legkülönlegesebb vulkánja, az Ol Doinyo Lengai, amely Tanzánia egy eldugott részén található. Körülötte, a lejtőkön egyébként burjánzik az élet. Van itt minden, ami egy jó afrikai szafarihoz kellene: zsiráfók, orrszarvúk, leopárdok, elefántok. Ám fent, majdnem 3000 méter magasságban földöntúli táj fogadja a látogatót és a tudóst.
A Naprendszer legkülönlegesebb vulkánja
Az Ol Doinyo Lengai-nak két krátere is van, ezek közül az északi aktív még. Különlegessége abban rejlik, hogy lávája nem a megszokott vöröses színű, hanem szénfekete vagy sötétbarna.
Ennek oka, hogy a tanzániai vulkán lávája nem szilikátokban, hanem karbonátokban gazdag. Hasonló vulkánok talán a Vénuszon működhettek korábban, legalább is egyelőre erre engednek következtetni a kutatások, írja az iflscience.com.
A Naprendszer legkülönlegesebb vulkánja azért lövell fekete, motorolajszerű, viszkózus lávát, mert annak hőmérséklete jóval alatta marad a szokásosnak. Ennek oka pedig az, hogy a szilikátok olvadáspontja magasabb, mint a karbonátoké. Utóbbiak már 540 fokon folyékonyak.
Íme egy videó erről e különleges csodáról:
Folyamatosan aktív a vulkán, így tanulmányozható
Az északi kráter egyébként meglehetősen aktív. Utoljára 2017 áprilisában tört ki és máig lövell ki feket lávát.
A vulkanológusok megállapították, hogy gázösszetétele megegyezik a mélytengeri vulkánokéval. Arra is rájöttek, hogy a benne található karbonátok a Föld felső köpenyében található ásványokból származnak. Ott szén-dioxiddá alakulnak, ami hozzájárul a vulkán hevességéhez.
A Naprendszer legkülönlegesebb vulkánja kb 25 millió évvel ezelőtt jöhetett létre, amikor tektonikailag aktívvá vált a Kelet-Afrikai Törésvonal. Ezen a területen nagyjából minden évben néhány milliméterrel távolodik Afrika keleti része a nyugatitól, a szomáliai lemez a núbiaitól.
E jelenségnek köszönhetők a környéket uraló Kilimandzsáró, Kenya vagy Ol Doinyo Lengai hófödte csúcsai.
Ez is érdekelhet tűzhányó témában:
- Az antarktiszi vulkán, mely aranyat szór a levegőbe – Olvass tovább ITT
- 12 tény a vulkánokról, amiket valószínűleg nem tudtál EBBEN a cikkünkben
Nyitókép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében